Genç Müslümanlar Derneği’nden Arakan'a Destek


Genç Müslümanlar Derneği’nden Arakan'a Destek

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Mayıs 2015 Cumartesi 22:52


Kayseri Genç Müslümanlar Derneği Cumhuriyet Meydanı’nda Denizin ortasında mahsur kalan Arakanlı Müslümanlar için basın açıklaması düzenledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Basın açıklamasını okuyan dernek başkanı Ebubekir Karakaş şunları söyledi:

Bir yandan ırkçı emperyalizm küresel sömürü, imparatorluğunu perçinlemek için Fas’tan Endonezya’ya tüm İslam ülkelerini tam denetim altına almaya çalışmakta, öte yandan da yeryüzünün her köşesinde Müslümanlara yönelik baskı ve şiddet olayları devam etmektedir.

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik tüyler ürpertici katliamı tüm dünyanın gözü önünde sürmektedir. Arakan’da Müslümanlara ait ibadethane, okul, evler içinde insanlar varken kundaklanılmakta ve yakılmaktadır

Geçtiğimiz dönemde vahşet doruk noktasına ulaşınca artan tepkiler üzerine Myanmar hükümeti ile diplomatik temas sağlanmış, konunun üzerine gidiliyor gibi yapılmış ve bir müddet Arakan katliamı unutturulmaya çalışılmıştır ancak sosyal medyaya vahşet görüntüleri düşmeye devam etmektedir insani yardım kuruluşları ve Arakanlı Müslümanların temsilcileri de bu görüntüleri doğrulamaktadırlar.

Öte yandan 110 bin den fazla Arakanlı Müslüman çatışmalar nedeni ile yerlerinden edilmiş durumdalar muson yağmurlarının etkin olduğu bu bölgede bu kadar insanın güvenli bir barınma imkanından mahrum oluşu da endişe vericidir yakılarak öldürülmekten kaçan insanlar şimdi boğularak ölme tehlikesi ile karşı karşıyalar çünkü bölgede yağışlar la birlikte şiddetli seller ve taşkınlar yaşanmaktadır.

Arakan'da ölümden kaçmak için teknelere binen 6 bin Müslüman Malezya, Tayland ve Endonezya kıyılarından kovuldu günlerce aç susuz denizin ortasında kalan Müslüman kardeşlerimiz halat yiyerek, kendi idrarlarını içerek yaşam tutunuyorlar ancak maalesef 10 kardeşimiz bu acıya dayanamadılar ve hayatlarını kaybettiler.

Myanmar'da gördükleri zulümden kaçan ama hiçbir ülkenin kendilerini kabul etmediği için bir haftadır Tayland yakınlarındaki Andraman denizinin ortasında hayat mücadelesi veren 350 Arakan’lı Müslümanlardan ölüm haberleri gelmeye başladı. Genellikle Tayland üzerinden Malezya'ya geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanlar göçmen akımını önlemek için çıkan yasalar yüzünden bu ülkenin kıyılarından döndürülmeye başlandı. BM insan hakları yüksek komiseri Zeyd Raad El-Huseyin Güney Doğu Asya'da denizdeki teknelerde terk edilmiş durumda hala 6 bin Arakanlı müslümanın bulunduğunu Tayland, Endonezya ve Malezya'nın çaresiz durumdaki mültecilerin bulunduğu tekneleri denizde kalmaya itmesi ve insanların kaçınılmaz bir şekilde hayatını kaybetmesi karşısında dehşete düşmüş durumdayım açıklamasını yaptı. Zeyd yaptığı açıklamada Tayland, Endonezya ve Malezya'nın göçmenleri taşıyan tekneleri denizde tutacak bir politika izleyeceklerini söyledi.

Diğer taraftan Bangladeş'in Arakanlı Müslüman mültecileri kabul etmemesi ayrı bir insanlık sucudur. Bu ülkenin yöneticilerin takındıkları tavır evrensel insanlık değerleri ile bağdaşmamaktadır. Zaten sadece inançlarından dolayı Cemaat-i İslami'nin 91 yaşındaki lideri Gulam Azam'ı idam etmesi ve bunu protesto eden halka karşı öldürme ile sonuçlanan şiddet uygulamasını da Bangladeş yönetiminin nasıl bir zihniyete sahip olduğunu göstermektedir.

Bangladeş Müslümanlarının öncü isimleri ve Müslüman bir çok bilim adamı Bangladeş'te halan tutuklu bulunmaktadır. Arakan ve Bangladeş’de Müslümanların eş zamanlı olarak baskı ve zulümlere maruz kalması elbette küresel sistemin efendilerinin bilgisi dahilinde ve gözleri önünde olmaktadır.

Afganistan'a, Irak'a, Libya'ya, Maliye sözde demokrasi ve insan hakları getirmek için askeri müdahale yapan ama netice itibari ile bu ülkeleri yağmalamak için işgal eden batının Arakan'da yaşanan gelişmeler karşısında sessiz kalması bizi şaşırtmamaktadır.

Bugün Afganistan'da, Filistin'de, Suriye'de, Yemen'de, Çeçenistan'da, Bangladeş'de, Arakan'da hülasa tüm İslam beldelerinde Müslüman kardeşlerimiz bir bedel ödüyor bedel ödettiriliyor ne yazık ki bu kardeşlerimiz dertleri ile dertlenmemiz onlara bir çözüm üretmemiz gerekirken bizse bu zulmün müsebbi olan batının bize dayattığı ve asla Müslümanların kabul etmemesi gereken demokrasi denen bir dine ve o dinin bir ibadeti olan seçimlerle mitingleri ile gün geçiriyoruz dünyada sözde bir bucuk milyar Müslüman var ancak hiç ses yok neden peki neden ümmet bu halde Allah rasulu sav işte sanki bu günleri anlatıyor suphanallah bi kulak verelim

Rasullullah sav buyurdular ki diğer milletler tıpkı sofraya yemek için üşüşen insanlar gibi sizin üzerinize üşüşecekler bunun üzerine sahabe şaşkınlıkla sorarlar ya rasulallah o gün sayımız çok mu az olacak efendimiz sav aksine o gün sayınız çok olacak fakat siz sel önünde sürüklenen çer çöp gibi olacaksınız. Allah düşmanlarınızın kalbinden sizin korkunuzu silecek sizin kalbinize de vehn verecek bunun üzerine sahabeden biri sorar vehn nedir ya rasulallah oda buyurdu ki dünyayı sevmek ve ölümden korkmaktadır.

İşte ümmet olarak biz ne zaman ki dünyayı sevdik ölümden korktuk ve cihadı terketdik Allah bizi bu zalimleri musallat kıldı Allahım bizleri kafirlere karşı muzaffer kıl bizim kalbimizden dünya sevgisini ve ölüm korkusunu çıkar bize ceddimizde olan cihad ruhunu tekrar kuşanmayı anlamayı ve amel etmeyi nasip eyle    allahumme amin

Ellerinde dövizler taşıyan grup basın açıklamasından sonra dua ederek dağıldı.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat