Genç Birikim Dergisi’nin Mart 2016 Sayısı Çıktı


Genç Birikim Dergisi’nin Mart 2016 Sayısı Çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 20 Mart 2016 Pazar 21:56


Gündemdeki konuları İslami bakış açısıyla işleyen, olayları derinlemesine değerlendiren Genç Birikim Dergisinin Mart sayısı çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Gündemdeki konuları İslami bakış açısıyla işleyen, olayları derinlemesine değerlendiren Genç Birikim Dergisinin Mart sayısı çıktı. Bu ayda gündemdeki olaylara ilişkin yazılar ile infak konusu öne çıkmış.

Genç Birikim Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve Araştırmacı-Yazar Ali KAÇAR, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri günümüze kadar değerlendirdiği ve günümüzde de Suriye olayları özelinde ilginç tespitlerde bulunduğu “ABD’ye Asla Güvenilmez” başlıklı yazısında; “ABD’nin, geçmişte olduğu gibi bugün de, hem Türkiye’yi, hem de Suriye muhalefetini oyalayarak rejime sürekli zaman kazandırmaya çalıştığını, bunun amacının ise ise Suriye’de, Beşşar Esad sonrasında İslami bir yönetimin gelmesini engellemek olduğunu, Rusya’nın, Putin’in Obama ile 28 Eylül 2015’de BM’nin 70. Yıl dönümü dolayısıyla New York’taki görüşmesinden iki gün sonra yani 30 Eylül’de Suriye’ye saldırdığını, Rusya’nın bu saldırısının ABD’ye rağmen olmasının mümkün olmadığını, 28 Eylül’de yapılan görüşmede Suriye’nin bundan sonra nasıl bir şekil alması gerektiği üzerinde her iki ülkenin anlaştığını, bundan dolayı bugün Suriye’de olup bitenlerden en az Rusya, Baas rejimi ve İran kadar hatta daha fazla ABD’nin suçlu olduğunun unutulmaması gerektiğini” ifade etmiş.

Yazara göre; “ABD, dün nasıl Türkiye’de gerçekleştirilen her darbenin arkasında ve çıkarılan her kargaşalığın içerisinde bulunmuşsa, bugün de Türkiye’yi hem içeride hem de Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD terörünü destekleyerek çıkmaza sürüklemiştir. ABD’nin bu tavrı en azından stratejik ilişkileri gözden geçirmek için yeterli bir sebep iken, buna karşı takınılan tavır ise hiçbir etkisi olmayan konuşma düzeyinde kalmaktadır”.

Daha sonra yazarımız makalesini şu enteresan cümlelerle sona erdirmiş; “Korkarım ki Türkiye, ABD’nin, Suriye ya da PYD olaylarından dolayı takındığı aleyhte tavra rağmen yine ders çıkarmayacak ve ‘stratejik Müttefiklik’ martavalını dilinden düşürmeyecektir. Oysa bugün, bu bölgede, olup biten terör olaylarının, iç kargaşalıkların ve bölgesel çatışmaların baş müsebbibi ABD’dir. ABD bu bölgeden çekilmeden bölgeye ve bölge halklarına barış ve huzurun gelmesi mümkün değildir”.

Erdal BAYRAKTAR; Osmanlıdan günümüze İslam Ümmetinin zayıflamasını ulusçuluk, kapitalizm ve sekülerizm ekseninde ele aldığı ve çarenin yine Müslümanların kendisinde olduğunu vurgulamaya çalıştığı“Taşeron Devletler, Taşeron Örgütler” başlıklı yazısında; “100 yıl önce kurulan siyasi yapıların, bugün parçalanma tehdidiyle karşı karşıya oldukları, bu parçalanma durumunun, İslam dünyasını ulus devletlerden etnik, mezhep, yerel temelli kabile ve örgütlere muhatap kıldığı” tespitinde bulunmuş.

“Taşeron devletler ve taşeron örgütler dönemlerinde zulüm altında inleyen Müslüman halklar olduğunu ve olmaya da devam ettiğini, bu taşeronların, efendileri adına silahlarını Müslüman halka çevirdiklerini, cebren halkı tedip ve terbiye etmeye kalkıştıklarını” ifade ettikten sonra yazarımız; “Silahlarını Küffara çevirmeyen, Dar’ül- İslam’ın beşeri, maddi ve manevi birikimlerini tarumar eden her devlet ve örgütün taşeron olduğu, halkı; ulus, mezhep, devlet adına parçalayan, Ümmet’in vahdetine engel olanların taşeron olduğu, ulusal ve örgütsel çıkarları için; uluslararası güç odaklarıyla iş tutan, onların velayetine sığınan her devlet ve örgütün taşeron olduğu, hedefleri için gayret etmeyen devletler ve örgütlerin taşeron olduğu ve taşeron devletlerle, taşeron örgütlerle insanî ve İslamî bir geleceğin inşaa edilemeyeceği” gerçeğini yalın bir dille ortaya koymuş.

İdris KERİMOĞLU infak’ın önemini hadislerle açıkladığı “İnfak Bilinci” başlıklı yazısında; infak bilinciyle Rabbimize “Temiz ve pak olarak, emniyet içerisinde bizleri arındırması” duasıyla yakarmış ve Allah’ın rızası için infakta bulunmanın; “Baharı müjdeleyen cemre, toprağa düşen ilkbahar yağmuru, ağacın olgunlaşıp meyve vermesi, tarladaki tâne veren başak gibi bizleri arındırdığı ve mallarımızı temizlediği” sonucuna ulaşmış.

Fatih PALA Ayet ve hadislerle izah ettiği “İnfaka Çağrı; Mallarınızı Dağıtın! Çünkü Allah Artıracak!”başlıklı infak konulu yazısında; “İnfakı, mal hırsının, cimriliğinin, irade zayıflığının ve bencilliğin tutsaklığından kurtulmak, elleri başkalarına yardım etmekten, vicdanları özveriden ve ruhları özgürlükten alıkoyan mal tutkusundan sıyrılmak, arınmak” olarak açıklamış.

Muhammed İMAMOĞLU altıncısını yayınladığı, ilginç ve bir o kadar da önemli bir konu olan “Ölüm ve Ötesi” başlıklı yazı dizisinde; “Kabirleri ziyâret edecek miyiz? Edeceksek nasıl edeceğiz? Hem kabirdekine, hem de hayattakine faydalı olacak bir ziyâret nasıl olmalıdır? Kabirdekiler, yaşayanların amellerinden istifâde edebilirler mi? İstifâde edebiliyorlarsa bunun şartları nelerdir?” sorularına hadis, ayet ve ilim adamlarının görüşleri çerçevesinde cevap aramış.

Mustafa GÜLDAĞI’nın “Modern Firavunların Modern Büyücüleri: Medya, Müzik ve Filmler” ve Mehmet ADIGÜZEL’in “İnsanlığın Çöküş Teorisi “Resulullah’sız Bir Yaşam” başlıklı yazıları okunması gereken diğer ilginç yazılardan sadece bir kaçı olarak dergide yerini almış.

Biz de sizlere en yakın bayiden bir Genç Birikim Dergisi alarak okumanızı tavsiye ediyor, Genç Birikim Dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.
İletişim:
İlkiz Sok. No: 22 Sıhhiye/Ankara
Tel: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat