Genç Birikim Dergisi’nin 201. Şubat Sayısı Çıktı


Genç Birikim Dergisi’nin 201. Şubat Sayısı Çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 12 Şubat 2016 Cuma 15:08


Olayları İslami bakış açısıyla derinlemesine analiz eden ve değerlendiren Genç Birikim Dergisinin Şubat sayısı çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Olayları İslami bakış açısıyla derinlemesine analiz eden ve değerlendiren Genç Birikim Dergisinin Şubat sayısı çıktı.

 Müslümanlar arasında Şubatın ‘Şehadet Ayı’ olarak kabul görülmesinden dolayı, dergide bu ay şehidlik ve şehadet ile ilgili yazılar ön planda.

 Ubeydullah TOPRAK “Şehâdet Bir Çağrıdır Nesillere ve Çağlara...” başlıklı yazısında; şehidlik kavramını açıkladıktan ve şehidliğin çeşitlerini sıraladıktan sonra son yüzyılda şehid olan bazı Müslüman şahsiyetler üzerinde durmuş ve Suriye’de zâlim Hafız Esed yönetimi tarafından Hama’da Şubat ayında gerçekleştirilen ve günümüzdeki Suriye’de 400.000 insanın katledildiği olayların adeta bir provası olan, kadın ve çocuklar dâhil en az 40.000 müslümanın şehid edildiği toplu katliamdan bahsetmiş.

 İdris KERİMOĞLU “Her Şehid Bir Adımdır Zafere!” başlıklı yazısında; “Günümüz Türkiye’sinde Şehadet ve Şehid kavramlarının batıl ideolojiler tarafından sinsice kullanıldığını, İslam toplumunda kardeşlik, vefa, sevgi, adalet gibi önemli değerlerin kaybolduğunu, ilimden ve cihaddan uzaklaşılıp seküler ve kapitalist bir hayatın benimsendiğini, günümüzde şehadeti ve şehidlerimizi hatırlatmanın şehadeti gündeminden çıkaran Müslümanlar için ayrı bir öneminin olması gerektiğini, şehadetin İslam’ın özünde Peygamberlikten sonra gelen en yüce makam olduğunu” vurguladıktan sonra bizlere Allah yolunda şehid olan örnek şahsiyetlerin mücadelelerini hatırlatmış.

 Fatih PALA “En Güzel Sonun Başlangıcıdır Şehadet!” başlıklı yazısında; “Müslümanların tarihinde unutamadıkları, unutmamaları gereken adamların var olduğunu, bu adamların şehadet yolunun neferleri olduğunu, onların adlarını Rablerinin koyduğunu, şehidlerin asla ölmeyeceğini, Rableri katında diri olduklarını ve bizim anlayamayacağımız şekilde rızıklandırıldıklarını, onların İslam yolunun ve Kur’an davasının nurdan haleleri olduğunu, hepsinin büyükçe bir ışık bırakarak Rablerine gittiklerini” dile getirmiş.

 Fatih POLAT “Şehadet Mektebinden İsar Dersi” başlıklı yazısında; “Şehid ve şehadet kavramlarının da zamanımızda içinin boşaltıldığını, anlamının saptırıldığını, tam olarak anlaşılmadığını, bu kavramlara, bazı kişilerce ihlâs ve samimiyetten daha ziyade pragmatistçe yaklaşıldığını, bunların zihinlerinde “Şehidlik eşittir cennet, cennet eşittir huriler” gibi bir telakki olduğunu, bu durumun, “ucuz cennet anlayışı” olduğunu, oysaki şehidlerin yaşantısı gibi bir yaşam, mücadelesi gibi bir mücadele, heyecanları gibi bir heyecan, infakları gibi bir infak ortaya koymadan şehid olmak istemenin çok anlamlı olmadığını” ifade etmiş.

 M. Cihat BATMAZ, adını sonradan Malik el-Şahbaz olarak değiştiren şehid Malcolm X’in mücadelesini anlattığı “Siyahın Şahidi” başlıklı yazısında; “Bu siyah derili adamın iman etmenin bir sonuç değil, bir süreç olduğunun en büyük kanıtı olduğunu, şehid olmanın bir anlık zafer değil, geniş bir hayata şahitlik etmenin destansı kahramanı olduğunu ve onun göğsüne yediği kurşunun, siyah bir deride apak onur nişanesi olduğunu” belirtmiş.

 Mehmet ADIGÜZEL “Yoksa Siz de Duyarsızlaşanlardan mısınız?” başlıklı yazısında; gerçeklere duyarsız ve tepkisiz kalan günümüz insanının düştüğü durumu çok ilginç tespitlerle okuyucunun dikkatine sunmuş.

 Mücahit Aydın ASLANTAŞ günümüz insanını tarif eden “İddiasını Yitiren Müslümanlar” başlıklı yazısında; “İddianın, yürekte taşınan bir kimlik olduğunu, iddia sahibi insanların idealist ve hedefleri olan, bu hedefleri uğruna yoğunlaşarak mücadele veren ve bedel ödemeyi göze alan insanlar olduğunu, insanoğlunun iddiası olduğu sürece iddiası uğruna mücadele eden bir varlık olduğunu, savunulan iddianın insanın benliğini ve karakterini ortaya koyduğunu ve iddianın ispat gerektiren bir söylem olduğunu” vurguladıktan sonra iddianın yitirilme sebeplerini açık bir şekilde ortaya koymuş.

 Mustafa GÜLDAĞI, İslam dinini tahrif etmek amaçlı bir batı projesi olan hadislerin inkârı ile ilgili konuyu gündeme taşıdığı “Hadis İnkârı ve Peygambersiz İslam Projesi” başlıklı yazısında çok enteresan tespitlerde bulunmuş.

 Muhammed İMAMOĞLU “Ölüm ve Ötesi” başlıklı yazısında; kabir azabını inkâr edenlerin itirazlarına karşı Ehl-i Sünnet âlimlerinin vermiş oldukları cevapları okuyucuya güzel bir şekilde aktarmış.

 Biz de sizlere en yakın bayiden bir Genç Birikim Dergisi alarak okumanızı tavsiye ediyor, Genç Birikim Dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.

 Not: Bu emaili almak istemiyorsanız lütfen gencbirikimdergisi@gmail.com adresine bildiriniz.

 İletişim:

İlkiz Sok. No: 22 Sıhhiye/Ankara

Tel: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat