Gazze’yi Deniz Suyuyla Boğma Projesi


Gazze’yi Deniz Suyuyla Boğma Projesi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 04 Ekim 2015 Pazar 14:44


Mısır rejimi Gazze sınırına su kanalı kazmaya ve boru döşemeye başladı, birçok uzmansa bu projenin siyasi, ekonomik, ekolojik ve insani ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri olacağına dair ifadelerde bulunuyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Mısır rejiminin Gazze sınırına su kanalı kazmaya ve boru döşemeye başlamasıyla birçok uzman bu projenin siyasi, ekonomik, ekolojik ve insani ilişkiler üzerindeki olumsuz etkilerini dillendirmeye başladı. Konunun uzmanları bu kanallara ve devasa borulara pompalanacak tonlarca deniz suyu tüneller için ciddi bir tehdit oluşturmasının yanında toprağa sızacak deniz suyunun bölgedeki yeraltı su kaynaklarını ciddi bir şekilde tehdit edeceğini söylüyorlar.

Gazze’yi boğma ve buradaki direnişe darbe indirmek için Mısır’ın uygulamaya koyduğu deniz suyu projesini değerlendiren su uzmanı İbrahim El-Madi, bunu ölümcül tehlikeleri olan bir proje olarak gördüğünü belirterek, Mısır ile Gazze arasındaki yeraltı su rezervlerini ciddi bir şekilde tehdit ettiğini söyledi.

Mısır ordusu Gazze sınırı boyunca (13 km), 20 metre derinliğinde ve 50 metre genişliğinde kanal açıp buraya devasa boyutta delikli borular döşedikten sonra deniz suyunu pompalamaya başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan El-Madi, Gazze sınırına döşenen borulara pompalanacak deniz suyunun yer altındaki sularla karışacağına, pompalanan suyun daha fazla olması nedeniyle de Rafah’ın hem Gazze hem de Mısır tarafındaki bölgelerindeki yeraltı sularının kullanılamaz hale geleceğine dikkat çekti.

Mısır rejimi fiilen kanalı kazmaya başlarken, kaynaklar rejimin kanal fikrinden vazgeçip burada balık üretme havuzları planladığını söylüyorlardı. Her iki durumda da tehdit aynıdır. Tünellere sızacak su yavaş yavaş buraların çökmesini sağlarken, yeraltı sularına karışacak tuzlu sular, buradaki suyu içilemez hale getirecek ve Gazze’nin Rafah bölgesinin içme suyu sıkıntısı çekmesine neden olacak.

 

Etkili yıkıcı olacak

Filistin Enformasyon Merkezi’ne Mısır’ın bu düşmanca projesini değerlendiren su uzmanı El-Madi, Mısır ve Filistin’in Hayfa’dan başlayan ve Ariş’e kadar uzanan yeraltı su havzasına ortak olduklarını hatırlatarak, buna göre deniz suyu kanalının her iki tarafı da etkileyeceğini söyledi.

El-Madi, bir litrede 36000 mg tuz içeren deniz suyunun yer altına inmesiyle Rafah’ın yeraltı su rezervlerini etkileyeceğini, sahildeki su havzaları topografyasının yer altında güneyden kuzeye doğru meyilli olduğunu dolayısıyla bununun sonucunda sadece Rafah’ın değil bütün Gazze’nin etkileneceğini ifade etti.

Mısır ordusu tünelleri tamamen yıkmak adına inşa ettiği kanalın başına devasa su pompaları yerleştirirken, aralara da gözetim için kameralar yerleştirdi.

 

Çok yönlü bir tehdit

Gazze’deki Su İdaresi Başkanı Mazin El-Benna da yaptığı değerlendirmede, projenin iki halk arasındaki hukuku hedef aldığını belirterek, Filistin kadar Mısır’ın, hatta bütün Arap ve İslam dünyasının ekonomik, gıda ve su güvenliğini tehdit eden bu projenin durdurulmasını talep etti.

El-Benna yaptığı değerlendirmede, Mısır hükümetinin bu projeyi hayata geçirmesinin, işgalcinin direnişi engellemek için yıllar önce Mısır sınırına inşa etmek istediği projeyi ihya etme anlamına geldiğini, Mısır’ın bahane ettiği tünellerin ise artık var olmadığını ifade etti.

Bilindiği gibi Mısır’daki askeri cunta meşru yönetime darbe yapıp iktidara oturmasının ardından ilk iş olarak Gazze ile Mısır arasında Gazze halkına ilaç, gıda ve yakıt ulaştırmada kullanılan tünelleri bir bir yıkmaya başladı ve ardından sınır boyunca bir kilometre genişliğindeki alanı tampon bölge ilan etti. 

Mısırlı uzman: Olumsuz etkileri olacak

Projeye sadece Filistinlileri karşı çıkmıyor ve eleştirmiyor. Mısırlı askeri strateji uzmanı General Talat Müslim, Gazze’nin uluslararası sınırına su kanalı inşa etmenin hiçbir gerekçesinin olamayacağını söyledi.

Mısır’ın Vefd gazetesine konuşan askeri uzman, projenin faydadan çok zararlarının olacağını, pompalanacak deniz suyunun yeraltı tatlı sularını bozacağını ve bunun bölgede yaşayan insanların hayatını olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat