Gazzeliler direnişin zaferini kutluyorlar


Gazzeliler direnişin zaferini kutluyorlar

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 19:22


Gazzeliler ateşkes anlaşmasını sokak ve caddelerde kutlamaya başladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Siyonist İsrail ile Filistin heyeti arasında ateşkesin sağlanmasının ardından sokaklara çıkan binlerce Filistinli, "direnişin zaferini" kutluyor.

Gazzeliler, Siyonist İsrail'in 51 gün süren saldırıları sonunda sağlanan ateşkesin saat 19.00 itibarıyla yürürlüğe girmesinin ardından, kentin çeşitli meydan ve caddelerinde kutlamalara başladı. Ateşkesin, "direnişin zaferi" olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Filistinliler, tekbirler ve Filistinli gruplara destek sloganlar eşliğinde gösteriler düzenliyor.

Gazzeliler, "Gazze kazandı", "Yenilmez orduyu yendik", "Kassam Tugayları" yazılı pankartlar açtı. Sevinçlerini havai fişek atarak, havaya ateş açarak ve caddelerde tatlı dağıtarak gösteren Filistinliler, aynı zamanda bütün caddelerde araba ve motosikletlerle konvoy oluşturdu. Marşların söylediği ve konuşmaların yapıldığı gösterilerin, gece boyunca devam etmesi bekleniyor.

Batı Şeria'daki Birçok Kentte Sevinç Gösterisi

Batı Şeria'nın birçok kentinde yüzlerce Filistinli "direnişin zaferi" olarak niteledikleri Gazze'de sağlanan kalıcı ateşkesi kutlamak için sokaklara döküldü. 

Gazze'de 51 gün süren İsrail saldırılarının ardından taraflar arasında sağlanan ateşkesi kutlamak için Ramallah, Nablus, El-Halil, Beytullahim, Cenin ve Tulkerem'de yaşayan Filistinliler sevinç gösterileri düzenledi.

 Ramallah'taki El-Menare Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) flamaları ve Filistin bayrakları taşıdı, havai fişekler attı. Çok sayıda Filistinli de araçlarıyla konvoy oluşturarak Batı Şeria'daki cadde ve sokaklarda sevinç turları attı.

Kutlama yapan Filistinliler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ateşkesi, başta Hamas olmak üzere Gazze'deki direniş gruplarının verdiği mücadele sonucu elde edilen bir zafer olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Filistinli Azzam Cuma, "Direniş, bugün alışılmışın dışında bir işi başardı, Ortadoğu'nun en güçlü ordusunu yenerek zafer kazandı" dedi.

İyyad Sellum de "Direniş, Arap ülkelerinin aciz kaldığı bir işi tamamen mütevazı imkanlarıyla başardı. Filistinli gruplar bir taraftan direnirken diğer taraftan da müzakereleri yürüttü" ifadesini kullandı.

Memduh Hazım isimli Filistinli de "Direniş Arapların ve Müslümanların başını öne eğdirmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Adını vermek istemeyen bir diğer Filistinli ise Gazze'nin etrafında bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde ikamet eden İsraillilerin operasyonlar boyunca evlerine dönemediğini ve bunun da direniş gruplarının başarısı olduğunu hatırlattı.

Malik Aşur da "İslam dünyasına şerefini yeniden kazandıran Kassam Tugayları'na saygı duyuyorum" dedi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat