Gazze'den çağrı: "Özgürlük Filosu-3'ü koruyun"


Gazze'den çağrı: "Özgürlük Filosu-3'ü koruyun"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 24 Haziran 2015 Çarşamba 20:02


Gazze’deki Kuşatmayı Kırmak İçin Hükümet Komisyonu önümüzdeki Cuma günü Gazze sahiline ulaşması beklenen Özgürlük Filosu-3 için meşale yaktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Gazze’deki Kuşatmayı Kırmak İçin Hükümet Komisyonu önümüzdeki Cuma günü Gazze sahiline ulaşması beklenen Özgürlük Filosu-3 için meşale yaktı.

Komisyon Başkanı Ali El-Batta dün (23 Haziran Salı) Gazze’de düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgide, geri sayımın fiilen başladığını belirterek, filonun şu anda dokuz yıldır kuşatma altında bulunan Gazze’ye gelmek üzere Avrupa limanlarından ayrıldığını söyledi.

El-Batta “Özgürlük Filosu şu anda hareket etmiş durumda. Onun Gazze’ye ulaşmasına sadece saatler kaldı. Şu anda Filistin halkı bütün kesimleriyle onu karşılamak ve hoşgeldin demek için dört gözle bekliyor” dedi.

Diğer taraftan basın toplantısında konuşan Kuşatmayı Kırmak İçin Halk Direniş Komitesi Başkanı milletvekili Cemal El-Hudari, Filistin halkının bugün Filistin davasına destek vermek için dünyadaki özgür insanların Mavi Marmara katliamından sonra gösterdiği tarihi direnişi karşısında çok önemli anlar yaşadığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Özgürlük Filosu-3’deki aktivistlerle görüştük. Bütün tehdit ve engellemelere rağmen Cuma günü sabah saatlerinde Gazze’de olacaklarını söylediler. Dünyanın özgür insanlarının gösterdiği bu fedakarlık, Filistin halkının hak ve hukukunun görmezden gelindiği bir dünyada gösterilebilecek en şerefli ve yüce tavırdır. İşgal rejimini filoya zarar vermemesi konusunda uyarırken, uluslararası camiayı filoda bulunan insanların hayatını koruma noktasında üzerine düşeni yapmaya çağırıyoruz.”

Milletvekili Ahmed Ebu Halebiyye ise yaptığı açıklamada, 2006 yılından beri zalim ve haksız kuşatma altında bulunan Gazze halkına destek vermek için gelen bütün aktivistleri halk olarak selamladıklarını söyledi.

Gazze üzerindeki kuşatmayı kırmak ve Filistin halkıyla dayanışmak için Avrupa’nın değişik limanlarından yola çıkan 5 gemilik filoya değişik ülkelerden onlarca aktivist katılıyor.

 

Özgürlük Filosu-3'ün amacı nedir?

Gazze'deki İsrail ablukasını kırmak amacıyla yola çıkan 3. Özgürlük Filosu'nun Kanadalı organizasyon komite üyesi Ehab Lotayef, filonun İsrail topraklarına değil, Gazze topraklarına gittiğini belirterek:"İsrail ordusu bizi durdurmaya karar verirse, barışçıl bir direnişle karşılaşacak. Bizi durdurmaya hakları olduğuna inanmıyoruz." dedi.

Az sayıda basın mensubuna filonun hazırlıkları ve amacıyla ilgili bilgi veren Lotayef, yolculuğa katılacakların net sayısını vermedi ancak sayının dikkate değer olacağını kaydetti.

Filonun yola çıkmak için hazırlıklarının sürdüğünü belirten Lotayef, yola çıkış tarihiyle ilgili kesin tarih vermekten kaçınırken, hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

"Amacımız Dünyanın Dikkatini Gazze'deki Ablukaya Çekmek"

Lotayef, filoda yer alan teknelerin Gazze'ye doğru yola çıkacakları yer hakkında da bilgi vermedi. Lotayef, bunun gerekçesini "hazırlıkların ve ekibin güvenliği" olarak gösterdi.

"Bizimkisi bir insani yardım girişimi değil, biz politik bir misyonla hareket ediyoruz." ifadelerini kullanan Lotayef:  "Bu, tamamen barışçıl bir misyon, bunu özellikle vurguluyorum, amacımız dünyanın dikkatini Gazze'deki ablukaya çekmek ve bu ablukanın sona ermesini sağlamak."diye konuştu.

“Hedefimiz Gazze Toprağı”      

Gazze'deki İsrail ablukasını "insanlık dışı ve gayrimeşru" diye nitelendiren Lotayef,  İsrail'in tepkisinin ne olacağı şeklindeki soruya da "İsrail ordusunun ne yapacağına kendisi karar verecek. Ancak biz her türlü şiddetten kaçınacağız." yanıtını verdi.

Lotayef: "Biz, İsrail topraklarına girmiyoruz, hedefimiz Gazze toprağı. İsrail ordusu bizi durdurmaya karar verirse, barışçıl bir direnişle karşılaşacak. Bizi durdurmaya hakları olduğuna inanmıyoruz. Tekrar vurguluyoruz, biz hiçbir şekilde şiddetin parçası olmayacağız." dedi.

“Asıl Başarı AblukanınKaldırılması Olacak”

"Gazze’ye girersek bu ahlaki bir zafer olacaktır ama asıl amacımız bu değil." diyen Lotayef:"Amacımız dünyayı bu ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskıya sevk etmek.  Asıl başarı ablukanın kaldırılması olacak." görüşünü dile getirdi.

"Provokasyon, 1,8 Milyon İnsanı Hapsetmektir"

Gazze'deki ablukanın kaldırılmasının Filistin halkının acılarını sona erdirmede ilk adımı teşkil edeceğini ifade eden Lotayef,  Filistin meselesinin bir bütün olarak barışçıl şekilde çözülmesinin bölgeye barış getirmede merkezî önemde olduğunu söyledi.

Lotayef, Özgürlük Filosu'nun Filistin halkını temsil iddiası taşımadığını da vurguladı.

Girişimin İsrail tarafından provokasyon olarak nitelendirilmesiyle ilgili görüşü sorulan Ehab Lotayef:  "Provokasyon bizim yaptığımız değil. Provokasyon, 1,8 milyon insanı mahpus tutmak, normal bir yaşam sürmelerine izin vermemektir." yanıtını verdi.
 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat