Gazze tarihinde en vahşi ve ağır savaşın yıldönümü


Gazze tarihinde en vahşi ve ağır savaşın yıldönümü

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 07 Temmuz 2015 Salı 21:57


Tam bir yıl önce… Siyonist işgal rejimi bütün yıkım, saldırı ve savaş aygıtlarıyla sekiz yıldır kuşatma altında tuttuğu Gazze’ye karşı en geniş, en büyük ve en vahşi savaşı başlattı. Kassam Tugayları savaşa “Yenilmiş Ekin” ismini verdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Tam bir yıl önce… Siyonist işgal rejimi bütün yıkım, saldırı ve savaş aygıtlarıyla sekiz yıldır kuşatma altında tuttuğu Gazze’ye karşı en geniş, en büyük ve en vahşi savaşı başlattı. Kassam Tugayları savaşa “Yenilmiş Ekin” ismini verdi.

Savaşın fitili

Bir grup Yahudi yerleşimcinin Filistinli çocuk Muhammed Ebu Hudayr’ı 2 Temmuz 2014’te işgal altındaki Kudüs’ün Şufat Mülteci Kampında sabah namazını kıldıktan sonra camiden çıkarken kaçırıp işkence ederek öldürmesi, Şalit takasıyla salıverilen birçok esirin tekrar tutuklanması üzerine Batı Yaka ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında gösteri ve eylemlerin başlaması ve bir Yahudi yerleşimcinin Filistinli işçilere aracıyla çarpıp ikisini şehit etmesi savaşı başlatan sebeplerden bazılarıydı.

Savaşın başlaması ve kızışması

Siyonist işgal ordusuna ait uçakların ve tankların Gazze’yi yüzlerce ağır füze ve toplarla vurması direniş güçlerinin aynı oranda karşılık vermesine neden oldu. İşgal güçlerinin yoğun bombardımanına direniş güçleri işgal şehirlerini füze yağmuruna tutarak misillemede bulundu.

İyice bocalayan işgal güçleri Gazze’deki alt yapıyı yerle bir ettikten sonra sivillerin yaşadığı çok katlı apartmanları hedef aldı. Birçoğunu yerle bir eden işgal güçleri yüzlerce masum insanı katletti.

Göze çarpan eylemler

Direniş güçleri bu savaşta düşmanı şoke edecek operasyonlar yaptı. Bunların en önemlisi, Kassam’a bağlı mücahitlerin işgal rejiminin deniz üssü Zikim’e deniz yoluyla ulaşıp burada düşmana kayıp verdirdiği operasyondur.

Bunun yanında Kassam’ın düşman saflarının arkasına geçip düşmanla göğüs göğüse çarpışıp işgal askerlerinin afallamasına, bocalamasına ve gerilemesine neden olduğu ve görüntüleri yayınlanan Nahil Uz operasyonu da tarihe ender operasyonlardan biri olarak geçti.

Filistin Halkı direnişiyle işgalcileri şaşkına çevirmiştir


İslami Cihad siyasi büro üyelerinden Şeyh Nafez Azzam bugün yaptığı açıklamada, “halkımız gerçek kahramanlık göstererek bütün imkansızlıklarına rağmen direnerek büyük bir kahraman göstermi ve İsrail’i şaşkına çevirmiştir” dedi.

Azzam, savaşın üstünden tam bir yıl geçti, halkımız bu savaşta var olma direncini göstermiştir. Hayatta kalma mücadelesini, sabır ve cihatla ispatlamıştır, İsrail işgaliyle hiçbir şey elde edemeyecektir diyerek sözlerine ekledi.
Bilanço

Yenilmiş Ekin Savaşı, Filistin halkına karşı yapılmış en barbar ve kanlı savaştır. Bu savaşta bazı aileler bütün fertleriyle yok oldu. Sivil savunma verilerine göre bu savaşta 50 Filistinli aile bütün fertleriyle şehit oldu.

Yine hukuk merkezlerinin verilerine göre bu savaşta 530’u çocuk, 302’si kadın 2147 kişi şehit oldu, 145 aile 3 veya daha fazla aile ferdini kaybetti.

Yine bu savaşta 62 cami tamamen, 109 cami kısmen, 1 kilise tamamen, 10 Müslüman mezarlığı ve bir Hıristiyan mezarlığı da yıkıldı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat