Gazi Üniversitesi Endüstri Topluluğu’ndan içki fabrikası gezisi..


Gazi Üniversitesi Endüstri Topluluğu’ndan içki fabrikası gezisi..

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Aralık 2013 Cuma 18:16


Gazi Üniversitesi'nde okulun panolarında Efes Pilsen içki fabrikasına yapılacak gezinin afişleri asılmakta ve bira şirketinin reklamı yapılmaktadır.

Küre Medya / Haber Merkezi
"Geziyi yapacak olan topluluk okulun giriş kapısında stant açarak insanlara bu gezinin tanıtımını yapmakta... Özellikle içki tüketiminin ilkokul seviyesine indiği günümüzde bu gezilerin yapılması ve okulun panolarında buna teşfik içerikli afişlerin asılması büyük bir ahlaki çöküş olarak görülüyor.

13 Aralık'da Anadolu Efes Biracılık ve Malt San. A.Ş./Kazan-Ankara düzenlenecek gezi öncesinde öğrencilerden alınan bilgiye göre duyarlı bazı öğrenciler hep bir ağızdan "Gazi Üniversitesinde görev alan HOCALARIMIZ buna bir dur deyin ve bu gezinin iptal edilmesi için elinizden geleni yapmanızı bekliyor ve bunu yapacağınıza inanıyoruz"diyorlar...

Türkiye'de de Yeşilay'ın, yaptığı araştırmalara göre 2006 yılı itibariyle alkole başlama yaşı 11'e kadar düşmüştür.

15 yaş üzeri kişi başı saf alkol tüketimi 1-1,29Lt olmakla birlikte, ilköğretim öğrencileri arasında alkol kullananların oranı % 15,4, ortaöğretimde yaşamı boyunca en az bir kez alkol kullananların oranı % 45-%50, son bir ayda en az bir defa alkollü içki içme oranı % 16,5, (erkeklerde % 31,5 ve kızlarda % 10,6) üniversite öğrencilerinde alkol kullanım yaygınlığı % 43,0- 53,9 ve hâlen içenlerin oranı % 22,9'dur.

Arkadaş baskısı, sosyal ve psikolojik sebeplerle gençlerimizde ilk alkol alma yaşı maalesef 11'e kadar düşmüştür.

Alkolün kolay erişilebilirliği ve özendirici olarak sunumu bunun ana nedenidir. Oysa çocukları ve gençleri alkole iten baskılardan korumayı ve alkolün onlara doğrudan veya dolaylı olarak verdiği zararları azaltmayı amaçlayan ve 1995'te kabul edilen'Avrupa Alkol Şartı'nın 5 ilkesinden birinde; "Bütün çocukların ve ergenlerin alkol tüketiminin olumsuz sonuçlarından ve alkollü içeceklerin promosyonundan olabildiğince arındırılmış bir ortamda büyüme hakkı vardır" denilmektedir.

Alkol kullanım yaşının bu seviyelere inmiş olması alkolün yaratacağı sorunları daha da büyütmekte ve öne çekmektedir.

Her gün televizyonlarında alkolü özendirici dizi ve filmlerle yüz yüze gelen Türkiye insanı, kaçınılmaz bir şekilde alkolün kötü etkilerine maruz kalmaktadır. Özellikle örnek teşkil eden karakterlere biçilen rolde içki kullanımı ön plana çıkarılarak özendirilmektedir. Ayrıca bu sahnelerle içki reklam yasağı da delinmektedir. İçki reklam yasağı ile ilgili cezai yaptırımların uygulanmaması ise reklama teşvik olarak görülmektedir.

Küre Medya - Kürşat Oğuz Arslantaş

Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar
Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat