Gazete okuyan tavuk


Gazete okuyan tavuk

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 12 Mart 2016 Cumartesi 15:36


Küre Medya yazarlarından sayın Mehmet Ali Başaran'ın Gazete Okuyan Tavuk adlı kitabını Milli Gazete yazarı İsmail Demirel değerlendirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Küre Medya yazarlarından sayın Mehmet Ali Başaran'ın Gazete Okuyan Tavuk adlı kitabını Milli Gazete yazarı İsmail Demirel değerlendirdi.

Demirel kitap ile ilgili incelemesinde; "Geçtiğimiz günlerde de Mehmet Ali Başaran imzalı Beyan Yayınları etiketini taşıyan Gazete Okuyan Tavuk adında bir kitap aldım. İlgi çekici, merakı gıdıklayıcı bir adı vardı kitabın. Her zaman böyle olmayabiliyor. İlginç isimlerle yayınlanan kimi kitap sizin muhayyilenizdeki kitaba denk gelmeyebiliyor. Fakat Gazete Okuyan Tavuk açıkçası beni şaşırttı. Bir solukta okudum kitabı. Çocuklarla beraber yeniden okumayı düşünüyorum. Epey eğlenceliydi çünkü kitap. Açıkçası son zamanlarda okuduğum en eğlenceli, sürükleyici ve unuttuğumuz kimi değerleri hatırlatıcı bir kitap oldu benim için, Gazete Okuyan Tavuk." diyor. 

İsmail Demir'in Gazete Okuyan Tavuk üzerine yaptığı değerlendirmeyi sizlerle paylaşıyoruz.
 
İsmail Demir / Gazete Okyan Tavuk

Şu birkaç aydır, onbeş tatilin de araya girmesiyle beraber çocuk kitaplarıyla meşgul oluyorum. Çocuklar tatile çıkınca, epeyce bir kitap okuduk onlarla. İlgimizi çeken, adı merakımızı gıdıklayan, yazarlarını daha önce bir vesile ile duyduğumuz kitapları aldık ve okuduk. Onbeş tatilden sonra çocuklar derslerine döndü, fakat ben bu işi bırakamadım. Hala sürdürüyorum çocuk kitapları okumayı. Geçtiğimiz günlerde de Mehmet Ali Başaran imzalı Beyan Yayınları etiketini taşıyan Gazete Okuyan Tavuk adında bir kitap aldım. İlgi çekici, merakı gıdıklayıcı bir adı vardı kitabın. Her zaman böyle olmayabiliyor. İlginç isimlerle yayınlanan kimi kitap sizin muhayyilenizdeki kitaba denk gelmeyebiliyor. Fakat Gazete Okuyan Tavuk açıkçası beni şaşırttı. Bir solukta okudum kitabı. Çocuklarla beraber yeniden okumayı düşünüyorum. Epey eğlenceliydi çünkü kitap. Açıkçası son zamanlarda okuduğum en eğlenceli, sürükleyici ve unuttuğumuz kimi değerleri hatırlatıcı bir kitap oldu benim için, Gazete Okuyan Tavuk.

Dört hikâye var kitapta. Bütün hikâyelerde karşımıza tavuk Vuk Gıtgıt çıkıyor. Adeta kitabın kahramanı bu Vuk Gıtgıt. Peki, kim bu tavuk? Öncelikle iki yaşında Vuk Gıtgıt. Ali Baba’nın Bir Çiftliği Var adlı mektepte okuyor. 2-Z’ye geçmiş. Öğretmen olmak istiyor. Hem çok gezip hem de çok okuyan, öğrenmeye gayet meraklı bir tavuk. Çevresinde gördüğü, duyduğu olaylara karşı da duyarlı bir tavuk. İlgi ve merakla bu olaylarla ilgileniyor. Tavuk Vuk Gıtgıtın ilgi ve merakla alakadar olduğu dört olay anlatılmış kitapta. Biz de Vuk Gıtgıtla beraber kendimizi bu olayların içinde buluyoruz. Bu maceraların bir bölümüne Gıtgıtın okuduğu gazete vesilesiyle dâhil oluyoruz.

Örneğin ilk maceramız yaralanan bir Borçlar Kanunu adlı kitapla ilgili. Şehir kütüphanesinde bulunduğu raftan düşerek sakatlanan ve kütüphane yetkilileri tarafından hastaneye kaldırılan Borçlar Kanunuyla ilgili bir haber yer alıyor gazetede. Vuk Gıtgıt da olayın nasıl cereyan ettiğini merak edip, bir taraftan da geçmiş olsun dileklerini iletebilmek için şehir kütüphanesinin yolunu tutuyor. Biz de Gıtgıtla beraber kendimizi kütüphanede buluyoruz ve macera başlıyor. Ama ne macera.

Sonraki maceramız Evliya Çelebi’nin gazeteye geçtiği bir haber vesilesiyle başlıyor. Evliya Çelebi gezip gördüğü diyarlardan ilginç olayları gazete için haberleştiriyor. Bunlardan biri de bir kaplumbağanın bir tavşanı koşu yarışında geçmesiyle ilgili. Meraklı tavuğumuz Vuk Gıtgıt olayın nasıl olduğunu merak ediyor. Sorup soruşturarak tavşanı geçen ve namı bizlere kadar ulaşan kaplumbağayı buluyor. İşin içyüzünü, tavşanla kaplumbağanın niçin yarış yaptıklarını ve yarışın neden o şekilde sonuçlandığını hep beraber kaplumbağanın ağzından öğreniyoruz. Merak edenler de okuyarak öğrenebilir elbette.

Bir-ikisinde zaman zaman insanların da dâhil olduğu bu hikâyeler açıkçası ilkokul ve ortaokul çocuklarının severek, beğenerek, eğlenerek okuyacakları hikâyelerden oluşmuş. Gazete Okuyan Tavuk her ne kadar hedef kitle olarak çocukları öncelese de, çocuklarına kitap okumak isteyenlerin, içindeki çocuğu keşfetmek isteyenlerin ve dahi bu tarz kitaplardan hoşlananların da okuyabilecekleri nitelikli bir eser.

Okuması rahat ve kolay, zevkli ve eğlenceli; ne zaman ne ile karşılaşacağınızı merakla beklediğiniz, tadı zihin damağınızda kalacak ve aynı tadı başkalarının da tatmasını isteyeceğiniz (Nitekim bu yazı, böyle bir isteğin tezahürüdür) hayvanlara ve hayvanlar üzerinden insanlara dair kimi farkındalıklar meydana getirebilecek bir güzel hikâyeler toplamı Gazete Okuyan Tavuk.

Kitabın yazarı Mehmet Ali Başarana da çok teşekkür ediyorum bu güzel kitabı da hayalhanemize kazımamıza vesile olduğu için.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat