Filistinli tutuklulara Gazze'de destek gösterisi


Filistinli tutuklulara Gazze'de destek gösterisi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 16:04


İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek için Gazze'de gösteri düzenlendi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi binası önünde bir araya gelen göstericiler, uluslararası topluma İsrail hapishanelerindeki Filistinli serbest bırakılması için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Eski tutuklulardan Filistinli Muna Berbeh, İsrail hapishanelerinde sıkıntılar yaşayan tutukluların bulunduğuna dikkati çekmek için toplandıklarını söyledi.

DÜNYA SESSİZ KALIYOR

Berbeh, "Uluslararası Kızılhaç, İslam ve Arap alemi hasta tutukluların serbest bırakılması için acilen harekete geçmeli. İsrail'in hapishanelerdeki Filistinlilere yönelik ihlalleri karşısında dünya sessiz kalıyor." dedi.

Tutuklu annesi olan Ravda Neccar da "Uluslararası insan hakları kurumları başta olmak üzere tüm dünya İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların hayatlarını kurtarmak için harekete geçmeli." dedi.

Neccar, Uluslararası Kızılhaç'ın tutuklulara kışlık elbise ve battaniye verilmesi konusunda İsrail'e baskı yapması gerektiğini belirtti.

Filistin makamlarının resmi verilerine göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

İşgalci İsrail Hapishanelerinde Üç Yüz Filistinli Çocuk Var

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İşgal üzerine kurulu İsrail, uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor. 2009 yılında çocuklar için özel mahkemeler ve hapishaneler kurdu" dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerinin en büyük mağdurunun çocuklar olduğunu belirtti. Abbas, Arap Birliği Genel Sekreterliğinin "İsrail'in çocuk hakları ihlalleri karşısında Filistinli çocukların sıkıntıları" temasıyla Kuveyt'te düzenlediği uluslararası sempozyumda konuştu.

İsrail'in yaptıklarından en çok çocukların etkilendiğini ifade eden Filistin Devlet Başkanı, "İşgal üzerine kurulu İsrail, uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor. 2009 yılında çocuklar için özel mahkemeler ve hapishaneler kurdu." dedi.

Abbas, Filistin'in ise kurumlarını "hukuka göre kurmaya, kadın ve gençlere rol vermeye" devam ettiğini dile getirdi.

Filistin lideri, "Filistin'in bu tutumu, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devleti kurulması yolunda çocukların ve aile hayatının iyileşmesine olumlu katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

İsrail, 2015 yılında 12 yaş altı çocukların gözaltına alınması, mahkemeye çıkarılması ve idari tutukluluk kapsamında alıkonulmasına izin veren bir yasa çıkarmıştı.

Filistin makamlarının resmi verilerine göre İsrail hapishanelerinde 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat