Filistinli gençler nitelikli eylemlere başlayacak


Filistinli gençler nitelikli eylemlere başlayacak

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 07 Mart 2016 Pazartesi 20:51


Siyasi bilimler hocası Dr. Kemal Alavine, direnişçi Filistinli gençlerin korku mefhumunu zihinlerinden çıkardığını belirterek, güçlü bir maneviyat ve iradeye sahip olduklarını yansıttığını söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Siyasi bilimler hocası Dr. Kemal Alavine, direnişçi Filistinli gençlerin korku mefhumunu zihinlerinden çıkardığını belirterek, bıçak, araç ve silahla ortaya koydukları direnişin, her türlü askeri donanıma sahip askerlere karşı bunların ne kadar güçlü bir maneviyat ve iradeye sahip olduklarını yansıttığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin kendisiyle yaptığı röportajda Siyonist işgal rejimine karşı Ekim aynıda başlattığı direnişi sürdüren Filistinli gençleri değerlendiren Alavine “Kudüs İntifadası’nda şehit, yaralı ve esir kafilelerini uğurlayan bizzat gençlerdir. Şu anda direniş onlara umut bağlıyor ve güveniyor. Hepimiz televizyonlarda Filistinli bir gencin işgal ordusuna bağlı özel birlikte görev alan askere karşı koyup direndiğini, ardından saldırdığını, gencin direnişi ve eylemi karşısında son derece modern silahlarla teçhizatlı askerin korku ve panik içinde kaçtığını gördük. Bu tablo, yeni neslin korku nedir bilmediğini, kalbinde korku namına bir şey taşımadığını gösteriyor” dedi.

Alavine devamla şunları söyledi: Son zamanlarda intifada gençleri işgalciyi etkileyecek çok etkin yelemler yaptılar. Bu eylemler neticesinde işgal askerleriyle Siyonist yerleşimcilerden ölen ve yaralananlar oldu. Filistinli gençlerin bu iradesi kırılamaz, yok edilemez. Bu irade imkânsız diye bir şeyi tanımıyor. İşgal altındaki Bi’ri Saba’da Muhenned El-Halebi’nin yaptığı eylemle, Tel Aviv ortasında işgal rejimi Savaş Bakanlığına sadece birkaç yüz metre uzaklıkta Neşet Mulhim tarafından gerçekleştirilen eylem, direnişin artık her tarafa yayıldığını göstermektedir.

Nitelikli eylemler

Alavine’ye göre önümüzdeki günlerde Filistinli gençlerin nitelikli cesur eylemlerine şahit olacağız ve Kudüs’ün El-Amud Kapısında eylem yapan Kabatya hücresi gibi sağlam hücrelerin yapacakları eylemleri göreceğiz. Alavine’ye göre intifada gençleri işgalciye darbe indirmek için uygun zaman ve uygun yolu bulma noktasında artık ciddi bir deneyime sahip. Elindeki ateşli silahları ise henüz devreye sokmamıştır.

Filistinli gençlerin direniş eylemlerinde olağanüstü bir tablo çizdiklerine ve harika denilecek türden işler gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Alavine, daha önceki intifadalarda iki büyük Filistinli grubun direnişçi gençleri eğittiklerini, onları silahlandırdıklarını, ancak şimdiki intifadada bir örgüt ve yapı olmadan gençlerin işgale karşı kendi iradeleriyle direniş gösterdiklerini ifade etti.

Grupların rolü

Alavine’ye göre son intifadada Filistinli grupların anılmaması işgalcinin bocalamasına neden oluyor. İşgalci eylemlerden sonra tutuklamak, kovalamak veya öldürmek için kimseyi bulamıyor. Bu durum, Filistin gençler kadar Filistin gruplarını da koruyor. İşgalciyi şaşırtan, çıkmaza sokan da işte budur.

Gençleri direnişe iten sebeplerin içinde dini ve sosyal etkenlerin olduğuna dikkat çeken Alavine “İslam, düşmanla savaşmayı teşvik eden bir ilke ortaya koymuştur. Gençleri feda eylemleri yapmaya ve bu şekilde cennete girmeye teşvik eden budur. Aynı şekilde bu eylemleriyle Siyonist işgalcinin Filistin halkına yaptığı zulüm ve vahşeti reddettiğini, karşı olduğunu da ifade etmiş oluyorlar” dedi.

Gençlerin rolünü güçlendirmek ve desteklemek için bütün Filistinlilerin yapması gereken hususlara da değinen siyaset bilimi uzmanı Alavine, üniversite ve liselerin müfredatlarında işledikleri diğer dersler gibi askeri eğitim veren ek bir dersi de müfredatlarına koyup işlemeleri gerektiğini belirterek, “Filistinli gençleri doğru bir şekilde sahiplenmek ve yönlendirmek gerekir. Televizyon ve diğer basın yayın yollarıyla eğitim, öğretim, terbiye ve camiye bağlılık konularında onları yetiştirmek ve hazırlamak gerekir. Bilinçlendirme çok önemli bir husustur. Zira gençler devrimlerin ve işgal altında inleyen Filistin toplumunun da öncü kadrosudur” dedi.

Alavine, gençler kadar çocuklarını şehit vererek ortaya koydukları bedelleri takdir etmek adına şehitlerin ailelerine de sosyal, psikolojik, ekonomik ve eğitim alanında her türlü desteği vermek gerektiğini ifade etti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat