Filistin'den güncel haberler


Filistin'den güncel haberler

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 12 Haziran 2015 Cuma 19:08


Filistin denince her gün ve her an, Filistinlilere, zulüm,baskı,şiddet, işkence akla gelmektedir. Filistin'den günlü olarak meydana gelen haberlerden bir kısmını paylaşıyoruz.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bir Yıl Önce Yeniden Tutuklanan Esirlere Eski Cezaları Tekrar Verildi


Filistin Esir Merkezi'ne bağlı araştırma birimi tarafından yayınlanan raporda, işgalcinin 2011 yılında Özgürlerin Vefasıyla serbest kalan esirlerden 3’ü kadın olmak üzere  64 esiri hâlâ hapiste tuttuğu belirtildi.

Söz konusu araştırma birimi Özgürlerin Vefasıyla serbest kalan esirlerin tekrar tutuklanmalarının üzerinden bir yıl geçmesi nedeniyle yayınladığı raporda, işgalcinin Mısır gözetiminde serbest kalan esirleri tekrar zindana atmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Birim Müdürü Riyad El-Eşkar'ın gözetiminde hazırlanan raporda, işgalcinin ateşkes maddelerini ihlal etmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, antlaşmaya gözcülük eden Mısır’ın müdahalede bulunmadığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, işgal rejiminin yeniden tutukladığı esirlerden 47 kişiye eski cezaları uyguladığına dikkat çekildi.

İşgal rejimi takas anlaşmasıyla bir defada salıverilen eski esirlerden 74’ünü bir defada tutukladı. Bunlardan 10’unu serbest bırakırken, geri kalan 64’ü hâlâ zindanda tutuluyor. Esir takasıyla Batı Yaka ve Kudüs’ten 110 kişi serbest bırakılmıştı.


Yahudi Yerleşimciler Bugün Sabah Kefel Haris Beldesini Bastı


Bir grup yahudi yerleşimcinin bugün sabah erken saatlerde Batı Yaka’nın Selfit şehri yakınlarında bulunan tarihi Kefel Haris beldesine işgal askerlerinin himayesinde girip burada Telmud ayinleri yaptıkları bildirildi.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, bugün sabah (12 Haziran Cuma) bölgeye gelen yahudi yerleşimcilerin güvenliğini sağlamak için kalabalık bir asker grubu da bölgeyi kuşatıp giriş ve çıkışları kontrol altına aldılar.

Kaynaklar, işgal askerlerinin bölgeyi askeri bölge ilan etmelerinin ardından Filistinli vatandaşların hareketlerini kısıtlarken, yahudi yerleşimcilerin sık sık Filistinlilerin aleyhinde slogan attıklarını ifade ettiler.

Tarihi yönden oldukça eski olan Kefel Haris beldesinde Yahudilerin peygamberlerine ait olduklarını iddia ettikleri gerçekte ise Müslümanlara ait birkaç türbe bulunuyor.
Yahudi yerleşimciler peygamberlerine ait olduğunu ileri sürdükleri türbeleri ziyaret ettikleri iddiasıyla baskınlar düzenledikleri Kefel Haris gibi Nablus’ta bulunan ve Hz. Yusuf’a ait olduğu iddia edilen türbeyi de sürekli basıp burada da tahrik edici davranışlarda bulunuyorlar. İşgal Askerleri Botlarından Gazzeli Balıkçılara Taciz Ateşi Açtı


Gazze halkını huzursuz etmeyi sürdüren ve daha önce varılan ateşkesi ihlal eden işgal ordusuna bağlı botlardan bugün sabah Gazze açıklarında denize açılan Filistinli balıkçılara otomatik silahlarla taciz ateşi açıldığı belirtildi.

Yerel kaynaklarla görgü şahitleri, işgal ordusuna ait bir hücum botunun bugün sabah (12 Haziran Cuma) denize açılan Gazzeli balıkçılara Rafah açıklarında taciz ateşi açtığını belirterek, saldırıda can kaybının olmadığını ifade ettiler.

Terör rejiminin geçen yıl Gazze’ye karşı başlattığı barbar savaşın ardından 26 Ağustos’ta Mısır gözetiminde işgal rejimiyle Filistin direniş güçleri arasında sağlanan antlaşma, işgal güçlerinin Gazze sınırında çiftçilere, denizde ise balıkçılara karşı yaptığı saldırılar nedeniyle sürekli ihlal ediliyor.
Günü birlik balıkçılara saldıran işgal güçleri, balıkçıların evlerine bir lokma ekmek götürmelerini engelliyor.  Kassam Tugayları “Özgürlük Öncüleri” İsmiyle Yaz Kampı Başlatıyorİslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları, Gazze’nin bütün bölgelerinde özgürlük öncüleri askeri kamp kayıtlarının başladığını duyurdu.

Halkın görebileceği şekilde cami ve kamu binalarına duyuru asarak, bunun 13 Haziran Cumartesi (yarın) başlayacağını ve dört ayrı yaş grubuna hitap edeceğini belirtti.

Yayınlanan açıklamada yaş gruplarına göre dört bölümün olacağı hatırlatılarak, ilk grubun 15-17, ikincisinin 18-25, üçüncüsünün 25 ve üzeri yaşlardaki gençlere hitap edeceği, dördüncüsünün ise daha önceki kamplara katılan ve yenilere göre tecrübesi olanlardan oluşacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca yaz kamplarında sohbet, vaaz ve irşadın yanında spor ve askeri eğitimin de verileceği, sivil savunma ve ilk yardımın yanında gerçek merminin kullandırılacağı hatırlatıldı.

Kayıtların yarın başlayacağı kamplarda, eğitimin ise Ramazan bayramından hemen sonra başlayıp okulların açılacağı tarihe kadar devam etmesi planlanıyor.

Kassam Tugayları'nın üçüncüsünü düzenleyeceği bu kamplar daha önce gençler arasında büyük bir ilgi görmüş, gördükleri dini, sosyal ve askeri eğitim kendilerini fazlasıyla memnun etmişti.

 

Heniyye: “Batı Yaka’daki Şehit Kanları Boşa Gitmeyecek”

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkan Yardımcısı ve eski Başbakan İsmail Heniyye, Batı Yaka’da işgal güçleri tarafından şehit edilen Filistin şehitlerinin kanının boşa gitmeyeceğini belirterek, Kudüs ve özgürlük yolunda yol almayı da sürdüreceklerini söyledi.

Dün akşam, şehit İzzeddin Beni Ğurre’nin ailesine telefon açan Hamas lideri Heniyye şehidin babasına “kanınız kanımız, şehitleriniz bizim şehitlerimizdir” dedi.

Diğer taraftan, Gazze şehrinde Özgürlerin Vefası anlaşmasıyla serbest bırakıldıktan sonra vefat eden ve Filistinli esirlerin piri sayılan Sami Yunus için kurulan taziye evini ziyaret eden Heniyye, işgal zindanlarında 28 yıl kalan şehit Yunus’un cihad dolu hayatından örnekler vererek, şehidin birçok sıkıntıyı göğüslediğini ifade etti.

Özgürlerin Vefası esir takası anlaşmasıyla serbest kalan Sami Yunus uzun süredir boğuştuğu hastalığa yenik düşüp şehit olurken, Beni Ğurre ise dün sabah işgal güçlerinin Batı Yaka’nın Cenin Mülteci Kampında açtıkları ateş sonucu şehit olmuştu.

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat