Filistin'de ve Gazze'de neler oluyor?


Filistin'de ve Gazze'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 25 Kasım 2015 Çarşamba 00:31


Filistin'de, Gazze'de neler oluyor? Filistin ve Gazze'de olanlarla ilgili derlediğimiz haberler.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri Batı Yaka'da 20'den Fazla Filistinliyi Gözaltına Aldı


İşgal güçleri bu sabah (24 Kasım Salı) erken saatlerde Batı Yaka'nın çeşitli bölgelerine düzenlediği baskınlar sırasında en az 20 Filistinliyi gözaltına aldı.

Quds Press Haber Ajansı'nın yerel kaynaklardan ve Filistin güvenlik birimlerinden edindiği bilgiye göre, işgal güçleri Nablus'ta 3'ü eski esir 6 Filistinliyi, El-Halil kentinde de biri çocuk 9 Filistinliyi gözaltına aldı.

İşgal güçlerinin ayrıca Ramallah'ın kuzeyindeki El-Celzun Mülteci Kampı'nda bir genci ve Selfit kenti yakınlarında kimlikleri öğrenilemeyen 5 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İşgal güçleri Selfit'in batısındaki Deir Belut köyü yakınlarında kurduğu geçici kontrol noktasında 5 Filistinliyi bindikleri aracı durdurarak kimliklerini kontrol ettikten sonra gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Filistinlilerin işgal güçlerince bilinmeyen bir yere götürüldükleri kaydedildi.İşgal Güçlerinin Kadoori Üniversitesi'ne Baskınında Birçok Genç Yaralandı

İşgal güçleri bugün (24 Kasım Salı) öğle saatlerinde Filistin Teknik Üniversitesi-Kadoori'ye baskın düzenlerken, baskın nedeniyle eğitime ara verildiği ve işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çıkan çatışmalarda işgal askerlerinin attığı kurşunlarla yaralananlar olduğu ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Kadoori Üniversitesi'nde çatışmalar yeniden alevlenirken, işgal güçleri Filistinli gençlerin üzerine ateş açtı. Çatışmalar sırasında bir gencin ayağından, bir diğerinin kalçasından ve diğer bazı gençlerin de vücutlarının çeşitli bölgelerinden yaralandıkları bildirildi.

Kaynaklar, çatışmaların üniversite kampüsünün girişinde yoğunlaştığını ve işgal güçlerinin yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba kullanması nedeniyle birçok kişinin bombalardan çıkan gazdan etkilendiğini söyledi.

Filistin Teknik Üniversitesi-Kadoori'nin batı girişinde işgal güçlerinin askeri kontrol noktası bulunması nedeniyle Filistinli gençlerle işgal askerleri arasında sık sık çatışma yaşandığı kaydedildi.

 

İşgal Güçleri Beytlahim'in Kuzeyindeki Ayide Kampı'na Baskın Düzenledi

İşgal güçleri dün gece geç saatlerde Batı Yaka'nın güneyindeki Beytlahim kentinin kuzeyinde kurulu Ayide Mülteci Kampı'na baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin kampa düzenlediği baskın sırasında çok sayıda göz yaşartıcı bomba attığı ve yoğun bir şekilde plastik mermi kullandığı ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, işgal güçleri dün (23 Kasım Pazartesi) akşam geç saatlerde Ayide Mülteci Kampı'na girerek birçok eve baskın düzenledi.

Baskınlar sırasında işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çatışmaların yaşandığı ve gençlerin işgal askerlerini taşladığı bildirildi.

İşgal askerlerinin de çatışmalar sırasında yoğun bir şekilde plastik mermi kullandığı ve göz yaşartıcı bomba attığı, atılan bombalardan bazılarının evlere düştüğü ve bombalardan çıkan gazın birçok kişiyi etkilediği ifade edildi.

 

İşgal Ordusu El-Kassam Tugayları'na Ait Alana Hava Saldırısı Düzenledi

İşgal ordusuna ait savaş uçağı dün gece Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki El-Meğazi Mülteci Kampı'nda bulunan direnişe ait bir alana hava saldırısı düzenledi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin edindiği bilgiye göre dün (23 Kasım Pazartesi) gece işgal ordusuna ait bir F-16 savaş uçağından El-Meğazi Mülteci Kampı yakınlarında yer alan ve İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'na ait olan bir alana en az bir füze atıldı.

Görgü tanıkları hava saldırısının ardından bölgeden dumanların yükseldiğini ifade ederken, saldırıda ölen veya yaralanan olmadığı kaydedildi.

İşgal güçleri, hava saldırısının Gazze Şeridi'nden atılan ve 1948'de işgal edilen Filistin topraklarının güneyinde bulunan En-Nakan bölgesine düşen füzeye misilleme olarak düzenlendiğini iddia etti.

 

Hamas Hareketi Kerry'nin Açıklamalarını Kınadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Filistin intifadasını terör olarak nitelendirdiği açıklamalarını kınadı.

Hamas Hareketi sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, bugün (24 Kasım Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, Kerry'nin açıklamalarının Amerika'nın kötü niyetinin ve Filistin halkına karşı işgal rejimi terörünü tamamen desteklediğinin kanıtı olduğu ifade edildi.

Kerry'nin Filistin'de istenmeyen adam olduğunu kaydeden Hamas sözcüsü, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a da seslenerek, Kerry'nin ziyaretini reddetmesini istedi.

Ebu Zuhri, Kerry'nin ziyaretinin Filistin halkının duygularına ve şehitlerin kanlarına hakaret olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaklaşık iki aydır devam eden Kudüs İntifadası'nı başarısız kılmak ve yeniden sükûneti sağlamak amacıyla bölgeye gerçekleştireceği ziyarete bugün İsrail ile başlayacak. Kerry'nin Netanyahu'dan sonra Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

 

Camilerin Kapatılması İçin Knesset'e Yasa Tasarısı Sunuldu

İşgal rejimi parlamentosu Knesset üyelerinden 12'si kışkırtıcı sesler yükseldiği iddiasıyla camilerin kapatılması için yasa tasarısı sundu.

Yahudi Evi Partisi'nden Bezalel Smotrich tarafından Knesset'e sunulan ve 12 milletvekili tarafından imzalanan yasa tasarısı Likud, Kulanu ve İsrail Evimiz partilerince de destekleniyor.

Yasa tasarısının gerekçesinde, kışkırtıcılığın yasalar tarafından yasaklanmasına rağmen yasalarda kışkırtıcılığın ve şiddete davetin yapıldığı mekânlarla ilgili herhangi bir ceza öngörülmediği ifade edildi.

İşgal rejimi parlamentosu Knesset, son dönemde Filistinlileri cezalandırmak amacıyla birçok ırkçı yasa tasarısını kabul etmişti.

Camilerle ilgili Knesset'e sunulan tasarının kabul edilip yasalaşması halinde 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında bulunan onlarca caminin kapatılabileceği bildirildi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat