Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 20 Mart 2016 Pazar 22:00


Filistin'de, Gazze'de neler oluyor? Filistin ve Gazze'de olanlarla ilgili derlediğimiz haberler.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Ordusu Gazze Şeridi'nin Doğu Sınırına Geçici Kuleler Yerleştirdi


İşgal güçlerinin son günlerde Gazze Şeridi'nin doğusundaki sınır bölgesine taşınabilir askeri gözetleme kuleleri yerleştirdiği ifade edildi.

Quds Press Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, işgal ordusunun Gazze Şeridi ile 1948'de işgal edilen Filistin topraklarını ayıran dikenli teller boyunca yerleştirdiği taşınabilir gözetleme kulelerinden biri "Karni" adıyla bilinen El-Mıntar Kapısı yakınlarında bulunuyor.

Görgü tanıkları, sekiz metre yükseklikteki kulelerde konuşlanan işgal askerlerinin geçen Cuma günü kuleleri taşlayan Filistinli gençlere ateş açtıklarını ve gençlerden üçünün yaralandığını bildirdi.

Bu arada, Filistinli güvenlik kaynakları, işgal güçlerinin sabit kulelerin direniş güçlerinin menzilinde olması nedeniyle saldırıya uğrayabilecekleri korkusuyla taşınabilir kulelere başvurduğunu ifade etti.

 

Eş-Şanti: Abluka ve İşgal Nedeniyle Filistin'deki Su Rezervleri Tehlikede

Gazze Şeridi'ndeki Sular İdaresi Başkanı Mühendis Yasir Eş-Şanti, Gazze Şeridi'nin büyük bir su krizi yaşadığını ve Gazze halkının temel su kaynağı olan sahil bölgesi yeraltı sularında azalma olduğunu söyledi.

Gazze'deki Hükümet Enformasyon Ofisi'nin bugün (20 Mart Pazar) düzenlediği Yetkiliyle Buluşma programında konuşan Eş-Şanti, Filistin topraklarındaki su rezervlerinin tehlikede olduğunu, yerel ve uluslararası raporların da bunu teyit ettiğini bildirdi.

Gazze Şeridi'nin nitelik ve miktar bakımından su sıkıntısı yaşadığını kaydeden Eş-Şanti, Birleşmiş Milletler'in bu konuda hazırladığı rapora işaret etti.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin su krizinin artmasının sebebi hakkındaki sorusuna cevap veren Eş-Şanti, krizin abluka nedeniyle arttığını ve işgal rejiminin Gazze Şeridi'nin sularını çaldığını söyledi.

Yeraltı sularının yağmur sularıyla beslendiğini ve yapılaşmanın yeraltı sularının yararlandığı yağmur miktarının azalmasına neden olduğunu ifade eden Eş-Şanti, sulardaki tuzluluk oranının da arttığını bildirdi. Eş-Şanti, Gazze Şeridi'nin yıllık 200 milyon metreküp suya ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

 

Batı Yaka Güvenlik Birimleri Altı Üniversite Öğrencisini Gözaltına Aldı

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi'ne bağlı Koruyucu Güvenlik birimi bu sabah (20 Mart Pazar) Surif beldesi sakinlerinden kadın esir Abir El-Kadı'nın El-Halil'in kuzeybatısındaki evine baskın düzenledi.

El-Kadı ailesi, Koruyucu Güvenlik biriminin eve baskın düzenlediğini, evde arama yaparak eşyalara zarar verdiğini, kadın esirin El-Halil Üniversitesi'nde okuyan oğlu Mahmud Hamidat'ı aradığını bildirdi.

İşgal güçleri esir Abir El-Kadı'yı 17 Kasım 2015'te gözaltına aldı ve sorguya çekmek üzere Askalan Cezaevi'ne koydu. Kanser hastası olan kadın esirin daha birçok hastalığının bulunduğu ifade edildi.

Bu arada, Batı Yaka güvenlik birimlerinin üniversite öğrencilerinin peşine düşmeye devam ettiği ve önceki gün Beytlahim'e bağlı Nahhalin beldesi sakinlerinden El-Halil Üniversitesi Şeriat Fakültesi öğrencisi Muhammed İbrahim Necacira'yı gözaltına aldığı belirtildi.

Beytlahim'de Kudüs Üniversitesi öğrencisi ve milletvekili Halid Tafiş'in oğlu Muhammed Zuveyb'i gözaltına alan Koruyucu Güvenlik birimi ayrıca, Filistin Üniversitesi öğrencilerinden Hemmam Enver Ez-Zebun'u, El-Halil Üniversitesi öğrencilerinden Munzir Ebu Ayyaş'ı ve Ahmed El-Haccac'ı, Kudüs Üniversitesi öğrencisi Ubeyde Eş-Şeyh'i ve El-Halil Üniversitesi öğrencisi Osman Eş-Şeyh'i gözaltına aldı.

Filistin Yönetimi'ne bağlı güvenlik birimleri, Nisan ve Eylül aylarında yapılacak öğrenci konseyi seçimleri öncesi İslami Hareket Öğrenci Grubu üyelerine yönelik baskılarını yoğunaştırdı.

 

İşgal Güçleriyle Filistinliler Arasında Çıkan Çatışmada Onlarca Kişi Yaralandı

Nablus'un güneyindeki Duma beldesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından bir başka evin daha kundaklanmasının ardından çıkan çatışmalarda onlarca Filistinlinin yaralandığı ifade edildi.


Filistin Enformasyon Merkezi'nin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, elli civarında Filistinli plastik mermilerle yaralandı veya göz yaşartıcı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendi.

Görgü tanıkları, işgal güçlerinin kundaklanan evin yakınlarındaki okulun bahçesine göz yaşartıcı bomba attığını, öğrencilerden ve öğretmenlerden bazılarının bombalardan çıkan yoğun gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiğini söyledi.

Beldede çatışmaların çok sayıda işgal devriyesinin İbrahim Devabişe isimli Filistinlinin evine molotof kokteyli atılması olayını soruşturma bahanesiyle beldeye baskın düzenlemesinin ardından patlak verdiği bildirildi.

İşgal güçlerinin yakılan evin sahibi İbrahim Devabişe ile babasını sorguya çekmek üzere Zatera kontrol noktasına götürdüğü ifade edildi.

İşgal güçleri bu sabah erken saatlerde ayrıca El-Halil'de düzenledikleri baskın sırasında bir kişiyi gözaltına aldı ve iki kişiyi de ifade vermeye çağırdı.

 


İşgal Güçleri Beytlahim'de Filistinli Üç Kişiyi Yaraladı


Beytlahim'in doğusundaki Tegu' beldesine dün (19 Mart Cumartesi) baskın düzenleyen işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu biri çocuk Filistinli üç kişinin yaralandığı ifade edildi.

Tegu' Belediye Başkanı Teysir Ebu Mufrih, işgal ordusundan bir gücün yoğun bir şekilde gerçek mermi ve plastik mermi kullanarak batı girişinden girerek Tegu' beldesine baskın düzenlediğini söyledi.

Ebu Mufrih, işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu biri çocuk üç kişinin yaralandığını ve yaralıların tedavi için hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

İşgal rejiminin Mescid-i Aksa'yı bölme planlarına ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına tepki olarak Ekim 2015'te başlayan Kudüs İntifadası devam ederken, işgal güçlerinin Tegu' beldesine ve Beytlahim'in diğer köylerine ve beldelerine düzenlediği baskınların yoğunlaştığı, baskınlar sırasında sağa-sola ateş açarak Filistinlileri aşağıladığı belirtildi.
 

Hamas: İşgal Rejimi Şehitleri Elinde Bulundurmanın Bedelini Ağır Ödeyecek


İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcülerinden Husam Bedran, işgal rejimini feda eylemi yaparken şehit olanların cenazelerini gasp etme politikasına dönmeme konusunda uyararak, böyle bir girişimin kendisine pahalıya mal olacağını ve halkın öfkesini artıracağını söyledi.

Husam Bedran bugün (19 Mart Cumartesi) yaptığı açıklamada, işgalcinin şehitlerin cesetlerini ailelerine vermemekle gençlerin düşmana darbe indirmelerine ve kahramanca eylemler yapmalarına mani olamayacağı gibi, direnişçi ailelerin de özgürlük ve onur için yavrularını kurban vermelerine engel olamayacağını ifade etti.

Filistin halkından daha önce olduğu gibi şimdi de çoğunluğu Kudüs’ten 18 şehide ait cenazenin geri verilmesi için harekete geçmesini isteyen Bedran, Filistinli gençlerden de işgalciye bunun fayda etmediğini göstermek için kendisini acıtacak eylemler yapmalarını istedi.

Hamas lideri Bedran yaptığı açıklamanın devamında “Filistin halkı şu anki intifadasıyla bileğinin bükülemeyeceğini, aşağılanmayı ve zilleti asla kabul etmeyeceğini gösterdi. Bu tavrı işgalcinin şehitleri teslim etmek için gece defnedilmesi şartını reddettiğinde gördük. Bu halk işgale karşı başı dik ve ilkeli bir şekilde direnişini sürdürüyor” dedi.

Siyonist işgal güçleri 13’ü Kudüs’ten olmak üzere 18 şehide ait cenazeleri elinde bulunduruyor.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat