Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 08 Şubat 2016 Pazartesi 17:23


Filistin'de, Gazze'de neler oluyor? Filistin ve Gazze'de olanlarla ilgili derlediğimiz haberler.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri Batı Yaka ve Kudüs'te 18 Filistinliyi Gözaltına Aldı


İşgal güçleri bu sabah (8 Şubat Pazartesi) erken saatlerde işgal altındaki Batı Yaka ve Kudüs'te birçok bölgeye baskın düzenleyerek 18 Filistinliyi gözaltına aldı ve evlerde arama yaptı.

Nablus vilayetinde işgal güçlerinin kentin güneyindeki Havara beldesinden iki genci gözaltına aldığı bildirildi. Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, işgal ordusunun İzzeddin Ebu Şehhade ve Muhammed Avde isimli gençleri beldedeki evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldığını ve evlerde arama yaptığını söyledi.

İşgal güçleri ayrıca Nablus'un batısındaki El-Ayn Mülteci Kampı'na ve Hılletu'l-İman Mahallesi'ne ses bombaları ve aydınlatma fişekleri kullanarak baskın düzenledi. Baskın sırasında işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çatışmaların yaşandığı ve çatışmalarda ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi.

Bu arada, işgal güçleri dün gece geç saatlerde İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi milletvekili Nasır Abdülcevad'ın Selfit vilayetindeki evine baskın düzenleyerek milletvekilinin oğlunu sorguya çekti.

Milletvekili Nasır Abdülcevad, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin evin giriş kapısını kırdığını, evde arama yaparak eşyalara zarar verdiğini ve oğlu Uveys'i sorguya çektiğini söyledi.

 

İşgal Güçleri Gazze Şeridi'nin Doğusunda Tarım Arazilerine Ateş Açtı


İşgal güçlerinin dün (7 Şubat Pazar) akşam geç saatlerde Gazze Şeridi'nin orta kesiminin doğusunda tarım arazilerine doğru gerçek mermilerle ateş açtığı ifade edildi.

İşgal güçlerinin aynı anda bölgede havaya aydınlatma fişekleri de attığı bildirildi.

Yerel kaynaklar, sınır bölgesindeki dikenli tellerin dahilinde mevzilenen işgal askerlerinin El-Bureyc Mülteci Kampı'nın doğusunda sınıra yakın tarım arazilerine yoğun bir şekilde ateş açtığını söyledi.

İşgal güçlerinin bölgede havai fişek de attığı ve işgal askerlerinin açtığı taciz ateşinde ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi.

İşgal ordusunun 2014 yazında Gazze Şeridi'ne açtığı savaşı sona erdiren ateşkes anlaşmasını o tarihten bu yana sık sık ihlal eden işgal güçleri sınıra yakın bölgelerdeki evlere ve tarım arazilerine taciz ateşi açıyor.

 

İdari Hapis Cezasıyla Esir Tutulan Filistinli Sayısı 700'ü Geçti

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, işgal rejimi zindanlarında idari hapis cezalarıyla tutulan esir sayısının 700'ü geçtiğini açıkladı.

Heyet, dün (7 Şubat Pazar) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejiminin Kudüs İntifadası'nın Ekim ayında başlamasından bu yana Filistinliler hakkında çıkardığı idari hapis kararlarında artış görüldüğünü ve son dört ayda 450 idari hapis kararı çıkarıldığını söyledi.

Bildiride, hakkında idari hapis kararı çıkarılanlar arasında iki kadın ve 9 çocuk esirin de bulunduğu ifade edildi.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, idari hapis cezasının İsrail'in mümkün olduğunca çok Filistinliyi hapse atmak için uyguladığı sabit bir politika haline geldiğini belirterek, idari hapis cezası uygulamasının uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

Bildiride ayrıca, idari hapis cezasıyla işgal zindanlarında tutulan esirlerden yüzde 75'inin cezasının en az bir kere 6 ay süreyle uzatıldığı ve 2000 yılından bu yana Filistinli esirler hakkında 25 bin idari hapis cezası kararı çıkarıldığı ifade edildi.

 

Savafita: El-Gig'in Sağlık Durumu Sessiz Kalınamayacak Bir Noktaya Ulaştı


İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın Tubas vilayetindeki liderlerinden Nadir Savafita, Filistin halkını açlık grevindeki esir gazeteci Muhammed El-Gig'e destek faaliyetlerini genişletmeye çağırarak, El-Gig'in sağlık durumunun sessiz kalınamayacak kritik bir noktaya geldiğini söyledi.

Savafita, esir gazeteci El-Gig'e mevcut aşamada verilecek desteğin hayati öneme sahip olduğuna ve İsrail üzerinde baskı oluşturacağına dikkat çekerek, açlık grevindeki esire destek gösterilerinin gerilemesini işgal yönetiminin kendi lehine kullanabileceğini ifade etti.

Esir gazeteci Muhammed El-Gig'e hukuki açıdan destek teşkil etmesi için faaliyetlerin yaygınlaştırılması ve çeşitlendirilmesi çağrısında bulunan Savafita, işgal rejiminin Filistinli esire zafer imkânı vermek istemediğini belirtti.

İşgal rejiminin açlık grevine başlamayı düşünen esirlere de isteklerini açlık greviyle kolay kolay elde edemeyecekleri mesajı vermeye çalıştığını kaydeden Savafita, direniş güçlerinin ve işgal zindanlarındaki esirlerin tepkilerinden korkan işgal yönetiminin esir El-Gig'in şehit olmasını istemediğini söyledi.

 

Yahudi Yerleşimciler Pazar Sabahı Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi

Yahudi yerleşimcilerden bir grup Pazar sabahı (7 Şubat Pazar) işgal polisinin ve özel kuvvetlerin himayesinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Quds Press Haber Ajansı'nın konuyla ilgili haberinde, işgal polisinin ve özel kuvvetlerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen 16 Yahudi yerleşimciyi baskın süresince koruduğu ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın avlusunda dolaştıkları ve sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa'ya akın eden cemaatin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği bildirildi.

Bu arada, işgal polisinin Mescid-i Aksa'ya girmelerine izin vermediği Filistinlilerin soğuk havaya rağmen Hıtta Kapısı önünde beklemeyi sürdürdükleri belirtildi.

İşgal rejimi Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölme planları yaparken, Ocak ayında 460 Yahudi yerleşimcinin işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği açıklandı.

 

El-Halil ve Nablus'ta Esir Gazeteci El-Gig'e Destek Gösterileri Düzenlendi

İdari hapis cezasını protesto için 75 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Filistinli gazeteci Muhammed El-Gig'e destek amacıyla El-Halil ve Nablus kentlerinde gösteriler düzenlendi.

Filistinli Esir Kulübü ve Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti'nin El-Halil Üniversitesi İletişim Fakültesi'yle işbirliği yaparak Kızılhaç binası önünde düzenlediği esir gazeteci Muhammed El-Gig ile dayanışma gösterisine esirin yakınları, milli ve İslami grupların temsilcileri, milletvekilleri ve hukukçular katıldı.

El-Halil'deki Filistin Esir Kulübü Müdürü Usame En-Neccar, açlık grevindeki esir gazeteci serbest bırakılıncaya kadar destek gösterilerinin sürdürülmesini istedi.

Halk Partisi liderlerinden Fehmi Şahin de gösteride esir El-Gig'in hayatını kurtarmak ve derhal serbest bırakılmasını sağlamak için her düzeyde harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Nablus'ta da En-Necah Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden onlarcası bugün (7 Şubat Pazar) öğle saatlerinde üniversite kampüsü girişinde esir El-Gig'e destek gösterisi düzenledi.

 

El-Hatib: Mescid-i Aksa'ya Kamera Yerleştirme Projesi Ürdün'e Ait

Kudüs'teki İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Genel Müdürü Şeyh Azzam El-Hatib, Mescid-i Aksa'ya kamera yerleştirilmesi projesinin Ürdün'e ait olduğunu ve Kral 2'inci Abdullah tarafından gündeme getirildiğini açıkladı.

Şeyh Azzam El-Hatib, bugün (8 Şubat Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ürdün'ün gerek işgal polisi olsun gerekse başka bir birim olsun hiçbir işgal rejimi kurumunun Mescid-i Aksa'ya kamera yerleştirilmesi ve kameraların kontrolü işine karışmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Kameraların kontrol odasının tamamen İslami Vakıflar'ın idaresinde olacağını bildiren El-Hatib, 144 dönümlük Mescid-i Aksa'nın her yerine kameraların yerleştirileceğini ve Mescid-i Aksa'da olanların tüm dünya tarafından görülmesinin sağlanacağını ifade etti.

Mescid-i Aksa'nın kapalı alanlarında kamera olmayacağını bildiren El-Hatib, kameraların sadece avluya yerleştirileceğini söyledi.

İşgal rejimi gazetelerinden Haaretz'de dün yer alan bir haberde, Ürdün ile işgal rejimi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Mescid-i Aksa'ya kameraların takılamadığı öne sürüldü.

 Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat