Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 27 Eylül 2015 Pazar 13:42


Filistin'de ve Gazze'de neler oluyor? Toparladığımız bazı haberlerden kısa notlar.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Donanması Filistinlilere Ait Balıkçı Teknesini Batırdı


Siyonist işgal donanmasına ait hücumbotlar bugün (27 Eylül Pazar) Gazze’nin güneyinde yer alan Han Yunus şehri açıklarında balık avlamak için ağlar denize attıktan sonra bölgede bırakılan Filistinlilere ait bir tekneyi parçalayıp batırdılar.

Filistin Enformasyon Merkezine bilgi veren balıkçılar, işgal donanmasına ait hücumbotların dün akşam Gazze sınırından 3 km uzaklıkta bulunan ve ağlarını denize atılmış olan sandalı parçalayıp batırdıklarını söylediler.

Balıkçılar verdikleri bilgide, balıkçıların tekneyi gece ağlarını denize attıktan sonra geri döndüklerini, dolayısıyla saldırı esnasında teknede kimsenin bulunmadığını, balıkçıların bayramdan sonra ağları toplamak istediklerini ifade ettiler.

Tekne Han Yunus’ta ikamet eden Fuad El-Amudi ile üç ortağına aitti.

Sekiz yıldır kuşatma altında bulunan Gazze’de balıkçılar ailelerinin nafakasını karşılamak için kendileri için adeta mayın tarlası haline gelen denize açılıyorlar. Ancak denizde çoğu zaman işgalcilerin saldırısına uğruyor; öldürülüyor, yaralanıyor, tutuklanıyor ve tekneleri hasar görüyor.


İşgal Güçlerinin Bugün Mescidi Aksa’yı Basmaları Üzerine Çatışmalar Çıktı


Siyonist işgal güçlerinin Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına zemin hazırlamak için bugün sabah Mescidi Aksa’yı baskın ve saldırılara karşı korumaya çalışan Kudüslüleri buradan çıkarmak istemesi üzerine şiddetli çatışmalar başladı.

Görgü şahitleriyle yerel kaynakların ifadelerine göre, işgal güçleri bugün (27 Eylül Cumartesi) sabah Yahudi yerleşimcilerin girişlerini kolaylaştırmak için El-Meğaribe kapısını açıp burada nöbet tutan ve Aksa’yı korumaya çalışan Filistinlileri çıkarmak istedi. İşgal askerlerine karşı direnen ve çıkmak istemeyen cemaatle işgal askerleri arasında önce tartışma ardından da çatışma çıktı. Bu esnada bazı Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya girmelerine buradaki Müslümanların tepki göstermeleri çatışmaları daha da şiddetlendirdi. Müslümanları tahrik eden, küçümseyen, alay eden Siyonistler Mescidi Aksa’da iddia edilen Süleyman Mabedi ile ilgili bilgi aldıktan sonra Es-Silsile Kapısına yöneldiler.

İşgal askerlerini ve Siyonist çeteleri tekbirlerle engellemeye çalışan ve direniş gösteren Kudüslülere saldıran işgal askerleri bazı gençlerin yanında orta yaşlı kadın ve erkeklerin kimliklerine el koydular.


İşgalci Baskınları Kolaylaştırmak İçin Kudüs Halkını Aksa’dan Uzaklaştırıyor


Siyonist işgal askerleriyle, istihbarat elemanları ve polis güçleri dün (26 Eylül Cumartesi) gece Kudüs ve Mescidi Aksa İşleri Enformasyon Merkezi (QPress) Müdürü ile Kudüs ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki bazı davetçi ve aktivistlerin evlerine baskın düzenleyerek 7 Ekim’e kadar Mescidi Aksa’ya girişlerinin yasaklandığını haber verdiler.

QPress tarafından yapılan açıklamada, işgal polisinin Emin Ziyab adındaki Filistinli gencin evini basıp, kendisini Şefa Amr polis karakoluna götürüp 7 Ekim’e kadar Aksa’dan uzaklaştırıldığını ilettikleri belirtildi.

Kudüs’teki bir kahvehaneden alınan Filistinli genç Ebu’l-Heyca da polis merkezine götürülüp kendisine de aynı tebligat yapıldı.

Sözde Süleyman Mabedi’yle ilgilenen Siyonist örgütlerle işgal rejimindeki etkin çevreler, bugün başlamak üzere Yahudi bayramı boyunca Mescidi Aksa’yı basma çağrıları yaparken, Filistin’de Siyonist işgal askerleriyle yerleşimcilerin baskınlarına karşı Aksa’yı koruma seferberliği ilan edildi.


İşgal Güçleri Gazze Sınırında Evlere Ateş Açtı


Geçen sene Gazze’de meydana gelen savaşın ardından sağlanan ateşkesi ihlal etmeyi sürdüren işgal güçleri Müslümanların bayram günlerini ve sevincini hiçe sayarak dün akşam Gazze sınırındaki Filistinlilere ait evlere otomatik silahlarla saldırdı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine bilgi veren yerel kaynaklarla bölgedeki Filistinliler, Gazze sınırındaki dikenli tellerin arkasında mevzilenen işgal askerleriyle gözetleme kulelerinde nöbet tutan işgal askerlerinin dün akşam Gazze’nin doğu kesiminde yer alan Şucaiye bölgesindeki Filistinlilere ait evlere ve sınır bölgesindeki tarım arazilerine gelişi güzel ateş açtıklarını, saldırıda can kaybı olmazken, yoğun ateşin korkuya neden olduğunu ifade etti.

26 Ağustos 2014 tarihinde sağlanan ateşkes sürekli işgal güçleri tarafından ihlal ediliyor. Denizde balıkçılara saldıran işgal güçleri, karada sınır bölgelerinde yaşayan Filistinlilere saldırmakta ve havadan da zaman zaman saldırılar düzenlemektedir.


İşgal Güçleri Beytlahim’de Filistinli 3 Genci Yaraladı


Siyonist işgal güçlerinin suikast silahı Ruger’le ateş açması sonucu Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinin doğusuna düşen Teku’ beldesinde Filistinli 3 gencin yaralandığı belirtildi.

İşgal güçleri bugün yaptığı açıklamada, keskin nişancıların Filistinli gençlerin askerleri taşlamaları üzerine silah kullandıklarını iddia etti.

İşgal hükümetinin işgal askerleriyle Siyonist çetelere taş atanlara ağır cezalar öngören yasayı kabul etmesi çatışmaları alevlendirirken, bunu fırsat bilen işgal güçleri gerçek mermi kullanmaktan geri durmuyor.

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun taş atan Filistinlilerin vurulması talimatından sonra işgal güçleri ondan fazla kişiyi yaraladı. Birkaç gün önce Filistinli genç kız Hedil El-Heşlemun’un askeri geçiş noktasında işgal askerlerinin ateşiyle şehit edilmesi bu açıklamanın bir sonucuydu.

 

Eski Esirler: “İşgal Rejimi Esirleri Yatırım Aracı Olarak Kullanıyor”

Siyonist işgal rejimi zindanlarından çıkan Filistinli esirler, Siyonist rejiminin Filistinli esirleri yatırım projesi olarak kullandığını ve esirler için sağlıklı koşulları oluşturmadığını ifade ediyorlar.  

Sekiz yıllık bir esaretin ardından iki gün önce serbest kalan, Batı Yaka’nın Cenin Mülteci Kampı'ndan olan Filistinli esir Sami Es-Sa’di, Siyonist işgal rejiminin Filistinli esirleri ticari bir yatırım aracı olarak gördüğünü, onlar için cezaevinde oluşturduğu fonla, televizyon edinme, elektrik kullanma gibi ihtiyaçlar için para aldığını ve esirlerin üzerinden para kazandığını söyledi.

Mecdu Cezaevi idaresinin gayri insani ve gayri ahlaki tutumuna da değinen Es-Sa’di, işgalcinin cezaevinde hasta esirlere sadece ağrı kesici verdiğini belirtti.

Birkaç gün önce özgürlüğe kavuşan Hamas liderlerinden İbrahim Cebir ve Muhammed Şihab ise, işgal rejiminin idari cezalarla cezaevinde tutulan esirlerle, açlık grevindeki esirler için tek kişilik tecrit odaları oluşturduğunu belirttiler.

Filistin halkına seslenen eski esirler, işgalcinin baskı ve zulümlerine maruz kalan Filistinli esirlerin yanında yer almalarını, onları yalnız bırakmamalarını ve hasta esirlerin salıverilmesi için çaba göstermelerini istediler.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat