Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Ağustos 2015 Pazartesi 18:34


Filistin'de, Gazze'de neler oluyor? Filistin ve Gazze'de olanlarla ilgili derlediğimiz haberler.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri 17 Filistinliyi Gözaltına Aldı


Filistin halkına yönelik baskılarını ve zulmünü sürdüren işgal güçleri Batı Yaka'da, 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında ve Kudüs'te 17 Filistinliyi gözaltına aldı.

İşgal güçlerinin 62 gündür işgal zindanlarında açlık grevi eylemini sürdüren esir Muhammed Allan'a destek amacıyla 1948'de işgal edilen topraklarda düzenlenen gösteriye müdahalesi sırasında biri genç kız ve biri de çocuk olmak üzere 13 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İşgal güçlerinin ayrıca El-Halil'de Filistinli iki genci ve Beytlahim'de de yine iki genci gözaltına aldığı kaydedildi.

Esir Muhammed Allan'a destek için düzenlenen gösteriye işgal güçlerinin müdahalesi sırasında Askalan'ın ana caddesinde işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

İşgal güçlerinin gösteriye katılan yüzlerce Filistinlinin üzerine pis su sıktığı ve göz yaşartıcı bomba attığı, gösteriden önce bölgede toplanan ve Hz. Peygamber'e küfreden Yahudi yerleşimcileri ise koruduğu bildirildi.

İşgal güçleri El-Halil'de bu sabah (17 Ağustos Pazartesi) Filistin Politeknik Üniversitesi öğrencilerinden Abdurrahman Fevzi El-Hatib ve Mü'min Eyyub El-Kavasimi'yi evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldı.

Beytlahim'de ise işgal güçlerinin bu sabah erken saatlerde Tegu' beldesinde Ahmed Selim Ahmed Sabah ve Bera Cemil Abd Sabah isimli gençleri evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı ifade edildi.

 

Heniyye: "Esir Allan'ın Hayatından Tamamen İşgal Yönetimi Sorumlu"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, iki aydır açlık grevi eyleminde olan esir avukat Muhammed Allan'ın hayatından tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Heniyye, esir Allan'ın vakit geç olmadan en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi.

Kudüs Seçkinleri Kampı'nı tamamlayan kız öğrenciler için bugün (17 Ağustos Pazartesi) düzenlenen törende konuşan Heniyye, çeşitli çevreleri vakit çok geç olmadan esir Allan'ın kurtarılması için müdahalede bulunmaya çağırdı.

Esir Muhammed Allan'ın sağlık durumunun iki aydır açlık grevinde olması nedeniyle kötüye gittiğine dikkat çeken Heniyye, İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın esirleri işgal zindanlarında bırakmayacağını söyledi.

Heniyye, Hamas Hareketi'nin Gazze Şeridi'nde ayrı bir devlet kurmayı reddettiğini belirterek, pusulalarının Kudüs yönünde sabit olduğunu ifade etti.

 

El-Kassam Mücahidi Münir El-Hurub'un Eşi: "Vicdanlarınızı mı Kaybettiniz?"

İşgal güçleri tarafından aranan İzzeddin El-Kassam Tugayları mücahidi Münir Abdülmecid El-Hurub'un eşi, 19 yaşındaki oğlu Muaz'ın El-Halil'de ifade vermeye çağrılmasının ardından Filistin Yönetimi'ne protesto mektubu yazdı.

Babası işgal güçlerince 20 yıldır aranan Muaz'ın Yemen'de üniversite okuduğu ve yaz tatilini ailesiyle geçirmek için geldiği El-Halil'de Genel İstihbarat birimi tarafından ifade vermeye çağrıldığı bildirildi.

Ümmü Muaz, Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan mektubunda, babalarının yokluğunu hissettirmemek için çocuklarını büyütürken adeta tırnaklarıyla kayayı kazdığını söyledi.

Oğlu Muaz'ın Genel İstihbarat birimi tarafından ifade vermeye çağrılmasıyla şoke olduğunu belirten Ümmü Muaz, "Oğlum Muaz'ı siyasi çekişmelerden uzak kalsın diye şartların kötü olmasına rağmen Yemen'e gönderdiğim için kalbimin her an yanıp kömürleşmesini gördüğünüzde sizin de kalpleriniz yanmıyor mu?" diye sordu.

Ümmü Muaz, Filistin Yönetimi yetkililerine seslenerek, "Vicdanlarınızı mı kaybettiniz? Yoksa sizin saadetleri uğruna ömürlerinizi tükettiğiniz çocuklarınız yok mu?" dedi.

 

Şehit Refik Kamil Et-Tac Tubas'ta Toprağa Verildi

Nablus'un güneyindeki Beyta beldesi girişinde işgal askerini bıçaklama girişiminde bulunduğu gerekçesiyle dün akşam işgal güçlerince şehit edilen 21 yaşındaki Refik Kamil Et-Tac isimli genç bugün (16 Ağustos Pazar) Tubas kentinde toprağa verildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, onlarca öfkeli gencin şehidi ambulanstan alarak Tubas Tevhid Camii'ne getirdiğini, cenaze namazının ardından şehidin Filistin bayrağına sarılı naaşının omuzlarda taşınarak direniş lehine atılan sloganlar eşliğinde kent caddelerinde dolaştırıldığını bildirdi.

Cenaze törenine katılanların şehidin resimleriyle Filistin bayrakları taşıdıkları gözlenirken, şehit Refik Kamil Et-Taç’ın naaşı kentteki aile mezarlığında toprağa verildi. Cenaze törenine Filistinli grupların Batı Yaka'nın kuzeyindeki liderlerinin de katıldığı ifade edildi.

Filistin Yönetimi'ne bağlı Koruyucu Güvenlik biriminin şehit için askeri tören düzenlemek istediği fakat öfkeli gençlerin şehidin naaşını teslim etmeyi reddettiği, cenaze töreni sırasında Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin işgal güçleriyle yaptığı güvenlik koordinasyonunu eleştiren sloganlar attığı bildirildi.

 

Hamas ve İslami Cihad Ateşkesin Kalıcı Hale Getirilmesi Çabalarını Görüştü

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İslami Cihad Hareketi, bugün (16 Ağustos Pazar) bir araya gelerek işgal rejimiyle ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için uluslararası çevrelerin harcadığı çabaları görüştü.

Toplantıya Hamas Hareketi'nden Siyasi Birimi üyeleri İsmail Heniyye, Mahmud Ez-Zehhar, Halil El-Hayye, Imad El-Alemi ve Ruhi Müştehi'nin, İslami Cihad'dan da Siyasi Birimi üyeleri Muhammed El-Hindi ve Nafiz Azzam ile hareket liderlerinden İbrahim En-Neccar ve Halid El-Batş'ın katıldığı ifade edildi.

Görüşme sonrası yayınlanan ortak bildiride, iki hareketin her alanda işbirliği başta olmak üzere birçok önemli konuyu ele aldıkları belirtildi.

Bildiride ayrıca, bölgenin ve Filistinlilerin içinden geçtiği zor durum göz önünde bulundurularak her iki hareketin görüşlerinin ortak olduğuna dikkat çekilerek, görüşmede Gazze Şeridi'ndeki durumun, ablukanın kaldırılması çalışmalarının ve ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için harcanan uluslararası çabaların konuşulduğu bildirildi.

  

Yukarı Dön



Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer Haberler



Ana Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat