Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 29 Temmuz 2015 Çarşamba 23:25


Filistin'de, Gazze'de neler oluyor? Filistin ve Gazze'de olanlarla ilgili derlediğimiz haberler.

Küre Medya / Haber Merkezi
Şeyh Kemal El-Hatib: "Öfke Cuması, Üzerimize Düşen En Basit Görev"


1948'de işgal edilen Filistin topraklarında faaliyet gösteren İslami Hareket'in başkan yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, Mescid-i Aksa'ya ve baskınlara karşı orada nöbet tutanlara destek amacıyla "Öfke Cuması"na davet etmenin üzerlerine düşen en basit bir görev olduğunu söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına maruz kalan Mescid-i Aksa'ya ve işgal güçlerinin geçtiğimiz günlerde saldırdığı Mescid-i Aksa cemaatine destek amacıyla Cuma günü "Öfke Cuması" adı altında protesto gösterileri düzenlenmesi çağrıları yapılmıştı.

Şeyh Kemal El-Hatib, Filistin Enformasyon Merkezi'ne bu akşam (29 Temmuz Çarşamba) yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'yı hedef alan ihlallerin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarının İslam ümmetine vurulmuş bir tokat olduğunu ifade etti.

Mescid-i Aksa'yı savunmanın her Müslüman için şeref olduğunu kaydeden El-Hatib, çabaların boşa gitmeyeceğini ve 67 yıldır Filistin toprakları üzerine çöken işgalin bir gün mutlaka yok olacağını söyledi.

Mescid-i Aksa için harcanacak her çabanın Müslümanların Filistin'deki işgalden kurtulacağı önümüzdeki döneme hazırlık olacağına dikkat çeken El-Hatib, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi'ni de Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerde işgalcilerle ortak olmakla suçladı.Burhum: İşgalcilerin Yargılanması İçin Deliller Bir An Önce UCM'ye Gönderilmeli

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgalcilerin savaş suçu işlediklerine dair kesin delillerin bir an önce Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi.

 Hamas Hareketi sözcülerinden Fevzi Burhum, bugün (29 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Uluslararası Af Örgütü'nün işgal ordusunu 2014 yılındaki savaşta savaş suçu işlemek ve sivilleri hedef almakla, intikam amaçlı saldırılar gerçekleştirip hasta taşıyan ambulansları hedef almakla suçlamasının delillerini bir an önce UCM'ye sunması gerektiğini söyledi.

İşgal rejimi liderlerinin cezalandırılmaları ve yargılanmaları için gerekli adımların en kısa sürede atılmasını isteyen Burhum, bunun işgalcilerin yeni cinayetler işlemesine engel olacağını ve Filistin halkını koruyacağını ifade etti.

 Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, yayınladığı raporda, işgal ordusunun geçen yılki savaş sırasında Rafah'ta savaş suçu işlediğine dair güçlü deliller bulunduğunu açıklamıştı.

 

Hıdır Adnan, İşgal Medyasında Sağlık Durumuyla İlgili Çıkan Haberleri Yalanladı

İslami Cihad Hareketi liderlerinden Şeyh Hıdır Adnan, işgal rejimi medyasında sağlık durumunun kötü olduğu, son anlarını yaşadığı ve her an ölebileceği yönündeki haberleri yalanlayarak, sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi.

Şeyh Hıdır Adnan, bugün (29 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal medyasında yer alan haberlerin tahmin olabileceğini veya işgalcilerin açlık grevi sırasında, sonrasında ya da serbest bıraktıktan sonra yaptıkları bir şeyin sonucunu bekliyor olabileceklerini, açlık grevindeki esirleri eylemlerinden vazgeçirmek veya yeni açlık grevi eylemlerini önlemek istiyor olabileceklerini ifade etti.

İşgal rejiminin bu tür söylentilerle Filistin sokağını yakın gelecekte gerçekleştirme niyetinde oldukları bir olaya hazırlamak istiyor olabileceklerine dikkat çeken Şeyh Hıdır Adnan, başına gelebilecek her türlü kötü şeyden ve sağlık durumunun kötüleşmesinden tamamen işgal yönetiminin sorumlu olacağını söyledi.

Şeyh Hıdır Adnan, Nablus'ta geçirdiği ve iki saat süren ameliyatın ardından sağlık durumunun gün geçtikçe iyiye gittiğini açıkladı.

 

İşgal Güçleri Beyt Hanina'da Birçok İş Yerini Yıktı

İşgal güçleri bu sabah (29 Temmuz Çarşamba) Beyt Hanina'ya bağlı Vadi Ed-Dem bölgesinde daha önce hiçbir uyarıda bulunmadan düğün salonu, matbaa, marangozhane, inşaat malzemesi satan bir iş yeri ve bir benzinciyi yıktı.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, işgal güçleri Vadi Ed-Dem bölgesinde arazi ve emlak sahibi Ekrem Ebu Şelbek'e ait düğün salonunu, salona ait beş odayı ve altı tuvaleti yıktı. Düğün salonunun 2004 yılında inşa edildiği bildirildi.

İşgal güçlerinin Gazi Yasin'e ait Er-Risale Matbaası'nı ve Ömer Taha'ya ait marangozhaneyi yıktığını belirten görgü tanıkları, matbaa ve marangozhane sahiplerine yıkımdan önce iş yerlerindeki eşyaları dışarıya çıkarmaları için sadece bir saat süre tanındığını ifade etti.

İşgal güçlerinin ayrıca inşaat malzemeleri satan bir iş yeri ile bir benzinciyi de yıktığı, yıkılan iş yerlerinin bulunduğu alanın Kudüs belediyesi ve Batı Yaka sınırları içinde bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan, Kudüs'ün El-İseviyye beldesinde işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında dün akşam çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sırasında onlarca gencin işgal askerlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği bildirildi.

Bu arada, Demokratik Cephe, Halk Cephesi ve Filistin Girişimi aktivistleri, Ebu Dis beldesinde Mescid-i Aksa'ya destek yürüyüşü düzenledi.

 


İşgal Güçleri Esir Musa Halayıka'nın Evine 20 Günde 6'ncı Kez Baskın Düzenledi

İşgal güçleri bu sabah (29 Temmuz Çarşamba) erken saatlerde El-Halil vilayetine bağlı Eş-Şuyuh beldesinin doğusundaki Ez-Zuraga Mahallesi'ne 20 gün içinde altıncı kez baskın düzenledi.

Esir Musa Halayıka'nın eşi, esirler Kassam ve Mecd'in annesi, işgal güçlerinin gece yarısından sonra saat 01:00 civarında evlerini kuşattığını, oğlu Kassam'ı da yanlarında getirdiklerini ve evde uzun süre arama yaptıklarını, inşaat halindeki evin bazı bölümlerinde kazı yaptıklarını ve aramaların saat 04:30'a kadar sürdüğünü söyledi.

Esir Musa Halayıka'nın eşi, işgal askerlerinin baskın sırasında 16 yaşındaki üçüncü oğlu Muhammed'i de sorguya çektiklerini, Muhammed'in bayram öncesi işgal güçlerinin düzenlediği baskında yaralandığını, işgal askerlerinin arama sırasında polis köpeklerini de kullandığını bildirdi.

Öte yandan, işgal güçleri ve istihbarat görevlileri, El-Müselles bölgesindeki Kefer Kasım beldesinde Filistinli işçilerin kaldığı eve bu sabah erken saatlerde baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin baskın sırasında Eş-Şuyuh beldesi sakinlerinden 24 yaşındaki Abdullah Fehmi Abdullah Halayıka'yı gözaltına aldığı kaydedildi.

 

Silvan'da Evi Yıkılan El-Abbasi: "Onlar Yıkacak, Biz Yapacağız"

Halil Muhammed El-Abbasi, Kudüs kentindeki işgal belediyesi yıkım ekiplerinin oğlu Muhammed'in Silvan beldesindeki evini yıkmasını, Kudüs kentinin Yahudileştirilmesine karşı direnişin bir bedeli olarak nitelendirdi.

58 yaşındaki El-Abbasi, Filistinlilerin Kudüs'te hayatın her alanında; evlerinde, arazilerinde ve kutsal mekanlarında hedef alındıklarını, baskılara dayanamayarak Batı Yaka'ya göç etmelerinin istendiğini söyledi.

İşgal askerlerinin dün sabah erken saatlerde evlerini kuşattığını ve kapalı askeri alana dönüştürdüğü bölgeye kimseyi yaklaştırmadığını ifade eden El-Abbasi, daha sonra yıkım ekiplerinin Silvan'ın Aynu'l-Levze Mahallesi'ndeki 100 metrekarelik inşaat halindeki evi yıkmaya başladığını bildirdi.

Oğlu Muhammed'in oturması için inşa edilmekte olan evin üzerinde halı ve ev eşyası satan iki iş yeri olduğunu kaydeden El-Abbasi, işgal güçlerinin yıkım öncesi iş yerlerindeki malların dışarıya çıkarılmasına izin vermediğini, evin ve iş yerlerinin inşaatının 200 bin şikeli bulduğunu söyledi.

Yıkım ekiplerinin daha önceden haber vermeden yıkım işlemini gerçekleştirmesini de değerlendiren El-Abbasi, "Hukuk devleti değil, Yahudi yerleşimci çetelerin devleti. Devlet ve Yahudi yerleşimciler aynı paranın iki yüzü" dedi.

 


Ortak Arap Listesi, Mescid-i Aksa'nın Bölünmesi Konusunda Netanyahu'yu Uyardı

İşgal rejimi parlamentosu Knesset'teki Ortak Arap Listesi, Mescid-i Aksa'yı zaman ve mekân bakımından ikiye bölme girişimi konusunda işgal hükümetini uyararak, bu tür bir adımın bölgede patlamaya yol açacağını söyledi.

Ortak Arap Listesi, bugün (28 Temmuz Salı) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın her şeyiyle sadece Müslümanlara ait kutsal bir mekân olduğuna dikkat çekerek, ibadet özgürlüğü kapsamında korunması gerektiğini, Mescid-i Aksa'nın durumuyla ilgili yapılacak her türlü değişikliğin çatışmayı artıracağını belirtti.

Bu açıklama, Ortak Arap Listesi'nden bir heyetin dün Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmesinin ardından yapıldı. Heyette, milletvekilleri Eymen Avde, Mesud Ğanayim, Cemal Zehalika, Ahmed Et-Tıybi, Abdülhakim Hac Yahya, Hanin Zuabi, Yusuf Cebbarin, Basil Ğattas ve Usame Saadi'nin yer aldığı bildirildi.

Heyet, Mescid-i Aksa'yı ziyareti sırasında Kudüs ve Filistin Diyarı Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Vakıflar Yüksek Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, Kudüs'teki İslami Vakıflar Genel Müdürü Şeyh Azzam El-Hatib ve Yüksek İslami Heyet Başkanı Şeyh İkrime Sabri ile görüştü.

Ortak Arap Listesi, yayınladığı bildiride, Yahudi yerleşimcilerin işgal güçleri himayesinde Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınları da kınadı.

 


İslami Cihad Üyesi Esirler Nefha Cezaevi'nde Gerginliğin Sürdüğünü Bildirdi

İşgal rejimine ait Nefha Cezaevi'nde tutulan İslami Cihad Hareketi üyesi esirler, cezaevinde durumun hâlâ gergin olduğunu ve cezaevi idaresine bağlı güçlerin Pazartesi günü sabah erken saatlerde düzenlediği baskından bu yana tüm bölümlerin kapalı olduğunu söyledi.

İslami Cihad üyesi esirler, Mehcetu'l-Kudüs Müessesesi'ne gönderdikleri mektupta, cezaevi idaresinin ve işgal güçlerinin özellikle Gazze Şeridi sakini esirleri hedef aldığını ve esirlerden intikam aldığını bildirdi.

Cezaevi idaresinin ve "Metsada" güçlerinin Nefha Cezaevi'nin özellikle 10, 11 ve 13 nolu bölümlerine baskınlar düzenlediğini kaydeden esirler, bu bölümlerdeki esirlerin başka bölümlere nakledildiklerini söyledi.

Nefha Cezaevi'nde tutulan Filistinli esirlerin baskınları protesto amacıyla tüm bölümleri kapatarak kapılara ve demir parmaklıklara vurduklarını, yüksek sesle tekbir ve tehlil getirdiklerini bildiren esirler, "Metsada" güçlerinin 22 Ekim 2007'de En-Nakab Cezaevi'nde esir Muhammed El-Eşkar'ın şehit edilmesinden sorumlu olduğunu hatırlattı.

İslami Cihad üyesi esirler, Nefha Cezaevi'ndeki gerginliğin sona ermek üzere olduğu yönünde medyada yer alan haberleri de yalanladı.

 


El-Kassam Tugayları Üyesi Şehidin Cesedi Savaştan Bir Yıl Sonra Bulundu

"Yenilmiş Ekin"Savaşı'nda tam bir yıl önce şehit olan İzzeddin El-Kassam Tugayları üyesi mücahit Mü'min El-Bataş'ın cesedi bu sabah (29 Temmuz Çarşamba) vatandaşlar tarafından bulundu.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, Et-Tuffah Mahallesi sakinleri savaş sırasında yıkılan evlerden birinin enkazını kaldırırken şehit El-Bataş'ın cesedine ulaştı. El-Kassam Tugayları üyesi Mü'min El-Bataş'ın cesedinin bombardımanla yıkılan evin altında kaldığı bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine konuşan El-Bataş ailesi, bugünün işgal ordusu savaş uçaklarının bir yıl önceki "Yenilmiş Ekin" Savaşı'ndaki bombardımanında şehit olan Mü'min El-Bataş'ın şehadet yıldönümü olduğunu söyledi.

Gazze kentinin kuzeyindeki Et-Tuffah Mahallesi'nde yaşayan El-Bataş ailesinin onlarca ferdi, işgal ordusunun savaş sırasında gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybetti.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat