Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 24 Temmuz 2015 Cuma 23:27


Direnişin sembolü olan Filistin-Gazze'de neler oluyor? Topladığımız haberlerden bazıları...

Küre Medya / Haber Merkezi
Cuma Sonrası Mescidi Aksa'da Yahudi Yerleşimcilerin Aşırılıklarına Tepki


Siyonist yerleşimcilerin dün (23 Temmuz Perşembe) Mescidi Aksa'ya yaptıkları baskından sonra Silsile kapısından işgal polisi ve özel güvenlik güçleri gözetiminde çıkarken Resûlullah (s.a.s.)'e çirkince hakaret etmelerine karşı bugün Cuma namazı sonrasında Mescidi Aksa'da protesto gösterisi düzenlendi.

Cuma namazına gelen binlerce kişinin katıldığı gösteride göstericiler; "Ey yerleşimci, ey korkak! Allah'ın elçisi aşağılanamaz!" "Ortalıkta yerleşimci var o kadar alçak ki göremiyoruz" şeklinde sloganlar attılar.

Bugün Cuma namazında otuz bin kişinin namaz kıldığı Mescidi Aksa'da Cuma namazı sonrasında Kıble Camisi ile Kubbetu's-Sahra arasında toplanan büyük bir kalabalık yerleşimcilerin taşkınlıklarına tepki göstererek tekbir getirdi.

Caminin etrafını ve tüm giriş kapılarını kalabalık bir işgal gücünün sarmasına ve barikatlar oluşturmuş olmalarına rağmen protesto için toplanan cemaat, işgalcilerin oluşturduğu barikatları aşarak yürüyüş kordonu oluşturdu ve Esbat kapısından çıkarak protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.


Bir Kişi Tutuklandı Onlarcasının Tutukluluk Süresi Uzatıldı


Siyonist işgal rejimi hesabına gözaltına alınan siyasi tutukluların tümünü serbest bırakması için Abbas yönetimine sürekli çağrılar yapılmasına rağmen, Özerk Yönetim güvenlik güçleri bir yandan yeni tutuklamalar yaparken bir yandan da tutuklanmış olanların gözaltı sürelerini uzatıyor.

Özerk Yönetim polislerinin bugün (24 Temmuz Cuma) Batı Yaka bölgesinde Hamas mensuplarından birçok kişiye baskın düzenlediği ve bu baskınlardan birinde bir kişiyi yine siyasi amaçlı olarak gözaltına aldığı haber verildi. Bunun yanı sıra haklarında mahkeme tarafından serbest bırakılmaları kararlarının verilmiş olmasına rağmen onlarca kişinin de gözaltı sürelerinin uzatıldığı ifade edildi.

Verilen haberlere göre Beytlahim vilayetinde Koruyucu Güvenlik mensubu polisler tarafından düzenlenen baskında, daha önce özgürlüğüne kavuşturulmuş eski esirlerden olan 24 yaşındaki Raşid El-Yemeni gözaltına alındı.

Diğer yandan Özerk Yönetim istihbarat teşkilatı, Tulkerem ve Nablus vilayetlerinin ahalilerinden onlarca kişinin gözaltı sürelerini, sorgulamalarının devam ettiği iddiasıyla uzattığını açıkladı. Bunlardan bazılarının sürelerinin 15 gün bazılarının sürelerinin ise 45 gün uzatıldığı belirtildi.

Beyti Lukiya ahalisinden Kassam mücahidi ve 16 müebbed hapis cezası mahkûmu olan Salihdar Musa'nın oğlundan da serbest bırakılması için 1000 dinar kefalet istendiği ifade edildi.

Kalkiliya vilayetinin Emateyn beldesi ahalisinden Cevad Ahmed Savan adlı gencin sorgulamasının da Koruyucu Güvenlik'te sürdürüldüğü açıklandı.

El-Halil'deki Koruyucu Güvenlik'te tutulan Muhammed Uabiyd haksız yere gözaltında tutulmasını protesto amacıyla açlık grevine başladığını açıkladı.

Politeknik Üniversitesi öğrencilerinden olan ve El-Halil'deki istihbarat şubesinde tutulan Ahmed Ebu Iyşe de açlık grevinde üçüncü gününe girdi.

 

İşgal Güçleri Kudüs’te Şiddetli Tutuklama Fırtınası Estiriyor

Siyonist işgal güçleri bugün (24 Temmuz Cuma) sabahın erken saatlerinden itibaren kopardığı bir baskın fırtınasıyla Kudüs'te geniş çaplı tutuklama gerçekleştiriyor. İşgal altındaki Eski Kudüs kısmında birçok yere baskın düzenleyen işgalci askerlerin gençlerden bazılarını tutuklayıp götürdüğü, bazılarının evlerine de istihbarat merkezlerine gidip ifade vermeleri için tebligat bıraktıkları haber veriliyor.

Tutuklananlardan, haber kaynaklarının isimlerini tespit edebildiği kişilerin bazıları şunlar: Muhammed Ebu Ferha, Muhammed Basiti, İyad El-Guc, Ömer İbrahim, Ahmed Şaviş, Abdullah Da'na, Muhammed Eş-Şaviş, Vahid Bekri ve Me'mûn Gays.

Bu tutuklamaların özellikle Siyon Mabedi'nin yıkılmasının yıl dönümü olduğunu ileri sürdükleri günlere denk geldiğine dikkat çekiliyor. Siyonist işgalcilerin bugünlerde Mescidi Aksa'ya yönelik baskınları çok olduğundan bu baskınlarda işgalcilere karşı çıkabileceğinden endişe ettikleri kişileri özellikle gözaltına aldıkları tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu tür tutuklamalarla ve korkutmalarla yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa baskınlarında daha rahat ve cesaretli hareket etmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

 

Ebu Zuhri: "Abbas'ın Bizim İşgalcilerle Görüştüğümüz İddiası Çirkin İftiradır"

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) resmi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Özerk Yönetim başkanı Mahmud Abbas'ın Hamas'ın siyonist işgalcilerle siyasi görüşmeler yaptığına dair iddiasının tamamen asılsız, yalan ve aşağılık bir iftiradan ibaret olduğunu söyledi. Ebu Zuhri, hareketlerinin siyonist işgalle her tür görüşmeyi ilkesel olarak reddettiğini dile getirdi.

Dr. Sami Ebu Zuhri, bugün (24 Temmuz Cuma) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan yazılı açıklamasında; Mahmud Abbas'ın işgalcilerle görüşme yapılmasını bir komplo olarak nitelemesinin kendi kişiliğini ve çizgisini ortaya koyacağına, çünkü onun Filistin halkına karşı bu tür komplolar içinde olduğuna dikkat çekti.

Ebu Zuhri açıklamasında, Abbas'ın Hamas'ın işgalcilerle görüşmelerini boşa çıkaracağını söylemesinin gerçekte Hamas'a onun işgalcilerle yaptığı görüşmeleri boşa çıkarma fırsatı vereceğini hatırlattı.

Mahmud Abbas, dün akşam Fetih örgütünün Danışma Kurulu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, geçici Filistin devleti oluşturulması planını başarısız kılma çabalarını boşa çıkaracağını söyleyerek Hamas'ın Gazze'yi Filistin coğrafyasından ayırma amaçlı bir plan için geçici ateşkes sağlama konusu etrafında işgal rejimiyle görüşmeler yaptığı iddiasında bulunmuştu.

Mahmud Abbas buna benzer iddiaları daha önce de değişik zamanlarda gündeme getirmiş ve hepsi Hamas tarafından kesin bir dille reddedildiği gibi asılsızlığı ve herhangi bir delile dayanılmadan ortaya atıldığı da açıklık kazanmıştı.

 


İşgalci Askerlerin Düzenlediği Baskında İki Filistinli Genç Yaralandı

Siyonist işgal güçlerinin bugün (24 Temmuz Cuma) sabah Batı Yaka'nın güneyindeki Beytlahim şehrinin güneyinde yer alan Ed-Dehişe mülteci kampına düzenlediği silahlı baskında iki Filistinli gencin yaralandığı haber verildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin aldığı bilgilere göre işgal güçlerinin bugün sabah askeri destek güçlerinin arasında baskın düzenlemesi üzerine mülteci kampında oturan gençlerden bazıları onları taşladı. Bunun üzerine askerleri taşlayan gençlerle baskın düzenleyen işgal güçleri arasında çatışmalar çıktı. İşgalci askerler de gençlerin üzerine gerçek mermi ve plastik mermilerle rastgele ateş ettiler. Gençlerden iki tanesi plastik kaplamalı mermilerle yaralandı. Mermiler birinin başına ve ayağına diğerinin eline isabet etti.

Haberlerde verilen bilgilere göre işgalci askerler bu çatışmaların ardından evlere baskın düzenlediler. Arafe Muhammed Arafe ve Muhammed Cibril El-Hasenat isimli şahısların evlerine girip aramalar yaptılar. Ancak herhangi bir tutuklama olmadı.

 

İsmail Heniyye'den Şehit Ebu Marya'nın Ailesine Taziye

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye dün (23 Temmuz Perşembe) siyonist işgalciler tarafından El-Halil'de gerçekleştirilen vahşi bir cinayetle şehit edilen Felah Ebu Marya'nın ailesine telefon ederek taziyelerini ve işgalci saldırganlara olan tepkilerini dile getirdi.

İsmail Heniyye, şehidin Vahid isimli kardeşiyle konuşarak işgalcilerin bu cinayetlerine herkesin tepkili olduğunu hatırlattı ve şehidin kanının yerde kalmayacağını ifade etti.

Felah Ebu Marya isimli Filistinli, Batı Yaka'nın El-Halil şehrinin kuzeyindeki Beyti Emr beldesinde bulunan evine işgal güçleri tarafından düzenlenen baskında gerçekleştirilen saldırıyla şehit edilmişti. Ebu Marya, işgalcilerin oğlu Muhammed'i tutuklamak istemeleri üzerine onlara engel olmaya çalıştığından dolayı işgalcilerin saldırılarına hedef olmuştu.

Şehit Ebu Marya'nın ailesini arayarak taziyelerini ileten İsmail Heniyye, Hamas'ın ileri gelenlerinden Abdulhalik En-Netişe'yi de işgal zindanlarından çıkarak özgürlüğüne kavuşması vesilesiyle arayarak tebriklerini iletti. İşgal güçleri En-Netişe'yi 28 ay idari hapisle zindanda tuttuktan sonra geçtiğimiz Salı günü serbest bırakmışlardı.

Hamas'ın Batı Yaka'daki ileri gelen şahsiyetlerinden olan Abdulhalik En-Netişe farklı zamanlarda işgal yönetimi tarafından 10 kez hapse atılmıştı. Bu hapislerde toplam 18 yıl süreyle esaret altında tutuldu. Aynı zamanda 1991'de Güney Lübnan'ın Mercu'z-Zuhur bölgesine sürgün edilenlerin arasında yer aldı. 2002 yılında da Ariel Şaron'un işgal devletinin başbakanı olduğu dönemde başbakanlık kararıyla evi yıkıldı.

 

Dr. Humami: "Halfan'ın Direnişe Saldırısı Siyasi Çöküşünün İşaretidir"

Avrupa'da yürüttüğü Filistin davasıyla ilgili çalışmalarıyla ünlü olan ve İngiltere'deki Filistin Araştırmaları Merkezi'nin müdürlüğünü yapan Filistinli düşünür ve yazar Dr. İbrahim Humami, Arap baharındaki halk zaferlerinin oturmasını engelleme amacıyla çıkarılan karışıklıklarda büyük rol oynadığı bilinen Dubai Emniyet Müdür Yardımcısı Korgeneral Dahi Halfan'ın Halid Meşal'in Suudi Arabistan ziyareti aleyhine yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Dr. Humami, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai eyaletinin emniyet müdür yardımcısı olarak görev yapan Dahi Halfan'ın Halid Meşal'in Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek Kral Selman ile onun veliahdı ve veliahdının veliahdıyla görüşmeler yapmasına yönelttiği eleştirilerin aslında kendisinin siyasi çöküşünün bir yansıması olduğunu dile getirdi.

İbrahim Humami, Quds Press haber ajansına bugün (24 Temmuz Cuma) yaptığı açıklamada Halfan'ın Filistin direnişinin düşmanları kategorisine dâhil olduğunu ifade ederek yaptığı açıklamaların aslında direniş düşmanlarının psikolojik çöküş sebebiyle beyaz bayrak kaldırmaları anlamına geleceğini söyledi.

Dahi Halfan, kişisel twitter hesabında yayınladığı bir mesajında Meşal’in Suudi Arabistan ziyaretiyle Gazze'deki selefileri yağlamaya çalıştığını iddia etmişti. Bir başka mesajında da; "Halid Meşal'de hayır olsaydı İsrail'e karşı ilk direniş meşalesini yakan Fetih örgütüyle yardımlaşırdı, ama onda hayır yoktur" ifadesini kullanmıştı. Bunların dışında da saygısızca ifadeler kullanmıştı.

Dahi Halfan, saygısız üslûbunu daha önce başka İslâmi hareketlere ve siyasi liderlere karşı da kullanmıştı.

 

Yusuf: "Filistin Yönetimi Zindanlarında 100 Siyasi Tutuklu Var"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi milletvekili Hasan Yusuf, Batı Yaka'da gözaltına alınan kişilerden bazıları son günlerde kefaletle serbest bırakılmasına rağmen gözaltıların ve ifade vermeye çağırmaların devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Hasan Yusuf, Filistin Parlamentosu tarafından yayınlanan "El-Barlaman" gazetesine verdiği demeçte, halihazırda Filistin Yönetimi zindanlarında yaklaşık 100 siyasi tutuklu bulunduğunu ifade etti.

Siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmaları ve Hamas Hareketi üyelerini hedef alan operasyonlara son verilmesi için talimat verilmesi çağrısında bulunan Yusuf, başta Filistin Parlamentosu'nun yeniden aktif hale getirilmesi olmak üzere uzlaşı dosyalarının hayata geçirilmesinin hızlandırılmasını istedi.

Geçmiş dönemin ve işgal rejimiyle yürütülen müzakerelerin muhasebesinin yapılması gerektiğini ifade eden Yusuf, esir takası anlaşmasıyla serbest bırakılıp yeniden gözaltına alınan esirlere verilen cezaları da eleştirerek, işgal rejiminin anlaşmalara uymadığını söyledi.

Hamas milletvekili, işgal rejiminin esirlere verdiği cezalarla muhtemel bir esir takasında istediğini elde edemeyeceğini, bilakis direnişin şartlarında ısrarcı olacağını kaydetti.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat