Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Temmuz 2015 Cumartesi 20:42


Filistin'de Gazze'de neler oluyor? Toparladığımız haberlerden bazı kısa notlar.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri Filistinli Balıkçı Teknelerine Ateş Açtı

İşgal rejimi donanması, bu sabah Gazze Şeridi sahilleri açıklarında avlanmakta olan Filistinli balıkçı teknelerine otomatik silahlarla taciz ateşi açarken, saldırıda ölen veya yaralanan olmadığı ifade edildi.

Filistinli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal donanmasına ait hücumbotlar bugün (18 Temmuz Cumartesi) sabah saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzey sahilleri açıklarında avlanmakta olan Filistinli balıkçı teknelerine otomatik silahlarla ateş açtı.

Taciz ateşi nedeniyle balıkçıların avlanmayı yarıda keserek sahile geri dönmek zorunda kaldıklarını bildiren kaynaklar, saldırıda ölen veya yaralanan olmadığını belirtti.

İşgal güçleri, geçen yıl 27 Ağustos'ta Mısır'ın arabuluculuğuyla işgal yönetimi ve Filistinli gruplar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasını o tarihten bu yana sürekli olarak ihlal ederek Gazzeli balıkçı teknelerine ateş açıyor.İşgal Güçleri Han Yunus'un Doğusunda Filistinli Bir Çocuğu Yaraladı

İşgal güçlerinin dün akşam (17 Temmuz Cuma) Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda açtığı ateş sonucu Filistinli bir çocuğun yaralandığı ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin hastane kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 15 yaşındaki Mansur Ebu Taime isimli Filistinli çocuk, Büyük Abesan'ın doğusunda işgal güçlerinin açtığı ateşle ayağından yaralandı.

Hastane kaynakları, Filistinli çocuğun yarasının orta derecede olduğunu ve tedavi için hastaneye kaldırıldığını söyledi.

İşgal rejimiyle Filistinli direniş grupları arasında Mısır'ın arabuluculuğuyla imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen işgal güçleri özellikle Gazze Şeridi'nin doğu kesimlerinde sürekli olarak sınır ihlali yapıyor ve sınırdan içeriye doğru ateş açıyor. İşgal güçlerinin bu ihlalleri ve gelişigüzel açtıkları ateş zaman zaman yaralanmalara yol açıyor.
Heniyye: "Gazze'nin Yeniden İmarı ve Ablukanın Kaldırılması Yakın"İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Hamas'ın ablukayı sona erdirme ve Gazze Şeridi'nin yeniden imarı hedeflerine yaklaştığını söyledi.

Heniyye, bu sabah (17 Temmuz Cuma) Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiye Mahallesi'ndeki bir camide verdiği bayram hutbesinde, "Ablukanın sona erdirilmesinden, limanın açılmasından ve Gazze'nin yeniden imarından bahsedilmesine şaşırmayın. Çünkü herkes Gazze Şeridi'nin yeniden patlamasından korkuyor" dedi.

İşgal rejimi gazeteleri son günlerde işgal yönetimiyle Hamas arasında ablukanın kaldırılması ve Gazze Şeridi'ni dış dünyaya bağlayacak limanın açılmasına karşılık uzun vadeli ateşkes için dolaylı olarak müzakerelerin yürütüldüğü yönünde haberler yayınlamıştı.

İsrail ile yakında esir takası yapılabileceğinin işaretini veren Heniyye, işgal zindanlarında tutulan Filistinli esirlere seslenerek, "Özgürlüğe kavuşmanız çok yakın" dedi.

Heniyye, Şalit'e karşılık serbest bırakıldıktan üç yıl sonra yeniden gözaltına alınan 54 esir serbest bırakılmadan Hamas'ın işgal yönetimiyle esir pazarlığına başlamayı kabul etmeyeceğini söyledi.

 

Ez-Zehhar: "Ne Pahasına Olursa Olsun Ablukayı Sona Erdireceğiz"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Mahmud Ez-Zehhar, tüm güçlerini kullanarak Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kaldıracaklarını ve ablukanın devam etmesi halinde işgal rejimine acı vereceklerini söyledi.

Mahmud Ez-Zehhar, bu sabah (17 Temmuz Cuma) Gazze kentinde verdiği bayram hutbesinde, "Neye mal olursa olsun ablukanın devam etmesine izin vermeyeceğiz. Bize acı verirseniz biz de size acı vereceğiz" dedi.

Düşmanın da bunun farkında olduğunu ve bu nedenle hainlere ve işbirlikçilere Gazze'ye kolaylık sağlamalarını söylediğini ifade eden Ez-Zehhar, düşmanın Filistin direnişinin kendisine acı ve eziyet verebileceğinin farkında olduğunu, adı Filistin olan topraklardan onları bir gün söküp atacağını bildiğini kaydetti.

Hamas'ın işgal altındaki Filistin topraklarını işgalden kurtarmak istediğini ve bu yolda sabit adımlarla yürüdüğünü belirten Ez-Zehhar, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün işgal rejimiyle yirmi yılı aşkın bir süredir yürüttüğü müzakereleri reddettiklerini bildirdi.

Hamas lideri bayram hutbesinde ayrıca işgal zindanlarında tutulan Filistinli esirleri yeni bir esir takası anlaşmasıyla özgürlüklerine kavuşturma sözü verdi.

 


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat