Filistin'de neler oluyor?


Filistin'de neler oluyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 02 Temmuz 2015 Perşembe 10:36


Hukuki, insani ve ahlaki hiçbir değeri tanımayan Siyonist işgal rejimi Filistin halkına karşı baskı ve zulümlerini hiç ara vermeden devam ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
İsrail Haziran Ayında 65’i Çocuk 26’ı Kadın 370 Filistinliyi Tutukladı


Hukuki, insani ve ahlaki hiçbir değeri tanımayan Siyonist işgal rejimi Filistin halkına karşı baskı ve zulümlerini geçen Haziran ayında da sürdürdü.

Filistinli Esirleri Araştırma Merkezi’nin yaptığı takip ve araştırmaya göre, işgal rejimi geçen ay Batı Yaka, Kudüs ve Gazze’den 370 Filistinliyi gözaltına aldı. Sadece işgal altındaki Kudüs şehrinde 130 kişi tutuklanırken, El-Halil’de 100 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında 26 genç kız ve bir yaşlı kadın var. Tutuklananların 26’sı çoğu balıkçı Gazze halkından. Tutuklananlar arasında zihinsel engelli bir Filistinli de var.

Merkezin basın sözcüsü Riyad El-Eşkar yaptığı açıklamada, tutuklananlardan 65’inin çocuk ve küçüğünün de 9 yaşında olduğunu ve bunlardan çoğunun da Kudüs’te tutuklandıklarını ifade etti.

Filistin halkına karşı terör estiren işgal güçleri, gündüz ve gece demeden Filistinlilerin evlerine baskınlar yapıp istedikleri kişileri tutuklamaktadırlar.

 

İşgal Rejimi Şehit Adiy Ebu Cemel’in Kudüs’teki Evini Kapatıp Mühürledi

Siyonist işgal güçlerinden kalabalık bir grup bugün (1 Temmuz Çarşamba) sabah erken saatlerde şehit Ğassan ve Adiy Ebu Cemel’in işgal altındaki Kudüs’e bağlı Cebelu'l-Mukebber köyünde bulunan evlerine baskın yapıp, içindekileri dışarı çıkardıktan sonra evin kapısını demir saçlarla kapattı.

Görgü şahitleri bugünkü olayı anlatırken şu bilgiyi verdiler: “Bugün sabaha karşı saat 03:30 civarında çok sayıda işgal askeri Cebelu'l-Mukebber köyünü basıp her tarafa yayıldılar. Giriş çıkışları kontrol altına aldılar. Her tarafta mevzilendikten sonra bir grup asker, şehit Ğassan ve Adiy Ebu Cebel’in evlerinin avlusuna girdiler. Onlar içeri girerken, bir helikopter de havada tur atıyordu.”

Ebu Cemel ailesi ise yaptığı açıklamada sabah erken saatlerde evlerini basan işgal güçlerinin, evde bulunan 6 kişiyi zorla dışarı çıkardıktan sonra getirdikleri demir saç tabakalarla kapı ve camları kapatmaya başladıklarını belirterek, işgal güçlerinin kendilerine bir şey söylemeden evden uzak durmalarını istediklerini ifade ettiler.

Görgü şahitleri verdikleri bilginin devamında, işgal güçlerinin baskın esnasında evin yakınında bulunan kimliğini henüz öğrenemedikleri bir genci gözaltına aldıklarını söylediler.

Baskın ve kapatmanın ardından Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında çatışmalar başlarken, işgal güçleri daha sonra bölgeden ayrıldı.

Ğassan ve Adiy Ebu Cemel geçen yıl (18 Kasım 2014) Siyonistlere ait bir sinagoga karşı yaptıkları eylemin ardından şehit edilmiş, işgal güçleri şehitlerin cesetlerini bir buçuk ay gasp ederken, işgal mahkemesi şehitlerin evlerini yıkma kararını almıştı.

 

UNRWA: “Finans Sıkıntısı Nedeniyle 700 Okulu Kapatmak Durumunda Kalabiliriz”Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA), çalıştığı ülkelerde finans sıkıntısı nedeniyle 700 okulu kapatmak durumunda kalabileceğini duyurdu.

UNRWA’nın Gazze ofisi sözcüsü Adnan Ebu Hasane, yaşanan bütçe açığı nedeniyle önümüzdeki eğitim-öğretim döneminin başında çalışma alanları olan Gazze, Batı Yaka, Lübnan, Suriye ve Ürdün’de yaklaşık yarım milyon öğrenciye hizmet veren okulları kapatmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Ebu Hasane yaptığı açıklamada şimdiye kadar herhangi bir okulu kapatma konusunda herhangi bir kararlarının olmadığına, ancak bu yıl 101 milyon dolara ulaşan bütçe açığının, kendilerini yeni dönemde okulları açmamaya ve öğrencileri kabul etmemeye zorlayabileceğini ifade etti.

UNRWA yetkilisi, gereken yardımların yapılmaması durumunda Gazze’de 248 bin öğrencinin öğrenim gördüğü 252 okulu kapatmak zorunda kalabileceklerini hatırlattı.

UNRWA, Finans sıkıntısı nedeniyle 5 milyonu bulan Filistinli mülteciye yardım edemediğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletlerin yayınladığı raporlara göre, Gazze’de 1.3 milyon, Batı Yaka’da 914 bin, Lübnan’da 447 bin, Ürdün’de 2.1 milyon ve Suriye’de 500 bin mülteci yaşıyor.

Bu rakamlar yardım almak için kaydını yaptıran Filistinlileri kapsıyor. Listelerde ismi geçmeyen yüz binlerce Filistinli mülteci daha bulunuyor.

 

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat