Filistin'de bu gün neler oldu?


Filistin'de bu gün neler oldu?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 23 Haziran 2015 Salı 22:00


Flistin de gün olmasın ki, Siyonist işgal rejimince Filistililere zulemdilesin

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri Kuzey El-Ağvar'da Onlarca Dönüm Mera Alanını Ateşe Verdi


İşgal güçlerinin bugün (23 Haziran Salı) Kuzey El-Ağvar'daki Vadi El-Malih bölgesinde onlarca dönüm mera alanını ateşe vermesi üzerine bölgede büyük bir yangın meydana geldi ve hayvan sürüleri zarar gördü.

El-Malih Yerel Konseyi Başkanı Arif Drağime, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, arazinin işgal güçlerinin bu sabahtan itibaren bölgede yapmaya başladığı askeri tatbikat sırasında yakıldığını söyledi.

Tatbikat sırasında Vadi El-Malih'teki El-Hammamat, El-Burc, El-Meyte, Hımsa bölgelerinde yaşayan insanların da zorla yaşadıkları yerlerden uzaklaştırıldıklarını ifade eden Drağime, insanların tatbikat yapılan mera alanından alevlerin ve dumanların yükseldiğini gördüğünü, bölgede çok sayıda işgal askeri bulunduğunu bildirdi.

Kuzey El-Ağvar'da yaşayan insanların çoğu hayatlarını hayvancılıktan kazanıyor, küçük ve büyükbaş hayvanlarını otlatmak için işgal güçleri tarafından yakılan mera alanını kullanıyor. İşgal güçleri "C" sınıfına girdiği gerekçesiyle söz konusu alanda yaşayanları sık sık rahatsız ediyor.

 

İşgal Askerlerinin Açtığı Ateş Sonucu İki Filistinli Yaralandı

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda dün akşam işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu iki Filistinlinin yaralandığı ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Han Yunus'un doğusunda işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu Ebu Ride ailesinden iki kişi yaralandı. Yaralıların tedavi için Gazze Avrupa Hastanesi'ne kaldırıldıkları bildirildi.

Geçen hafta Cuma günü de El-Fahari'nin doğusunda El-Amur ailesinden bir kişi işgal askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanmıştı. Böylece, Ramazan ayının başından bu yana Gazze Şeridi'nde işgal güçlerince yaralananların sayısı üçe yükselmiş oldu.

Öte yandan, Arap kıyafetleri giyerek kılık değiştiren işgal güçlerinin dün akşam Kudüs kentinin Es-Savane Mahallesi'nde Filistinli üç genci gözaltına aldığı ve Et-Tur Mahallesi'nde de işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Quds Press Haber Ajansı, Filistinli gençlerin Yahudi yerleşimcilerin bulunduğu otobüsü taşlamaları üzerine işgal güçlerinin mahalleye ses bombası attığını bildirdi.

 

İşgal Güçleri Batı Yaka'da Dokuz Filistinliyi Gözaltına Aldı

İşgal güçleri bu sabah (23 Haziran Salı) erken saatlerde dokuz Filistinliyi gözaltına alırken, gözaltına alınanlardan beş gencin Beytlahim'in kuzeyindeki Ayide Mülteci Kampı sakinlerinden olduğu bildirildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal güçleri 19 yaşındaki Muhammed Eymen Ebu Ğuş, Muhammed Eymen Ebu Ğuş, 22 yaşındaki Hamza İbrahim Miliş, 21 yaşındaki İsmail Ahmed Sakr ve Muneccid Ebu Aker'i kamptaki evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldı. İşgal güçlerinin ayrıca evlerde arama yaptığı ifade edildi.

Bu arada, işgal güçlerinin Beytlahim kenti sakinlerinden 42 yaşındaki Eşref Muhammed Kevazibe, 20 yaşındaki Hasan Eşref Kevazibe ve 22 yaşındaki Muhammed Eşref Kevazibe'den ifade vermek üzere işgal istihbaratına başvurmalarını istediği bildirildi.

İşgal radyosu ise işgal ordusunun dün gece Batı Yaka'nın çeşitli bölgelerine baskın düzenleyerek dört Filistinliyi gözaltına aldığını duyurdu.

Haberde, gözaltına alınanların güvenlik güçlerince aranıyor oldukları, işgal askerlerini ve Yahudi yerleşimcileri hedef alan direniş eylemlerine katıldıkları öne sürüldü.

 

İşgal Mahkemesi Esir Milletvekili Halide Cerrar'ın Gözaltı Süresini Uzattı

Filistinli insan hakları örgütleri, işgal yönetiminin Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi esir milletvekili Halide Cerrar'ın gözaltı süresini uzatarak bir sonraki duruşma için gün belirlemediğini söyledi.

"Ed-Damir" Esirlere Yardım ve İnsan Hakları Müessesesi, bugün (22 Haziran Pazartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Ofer Askeri Mahkemesi'nin esir milletvekili Halide Cerrar'ın duruşmasını ileri bir tarihe ertelediğini ifade etti.

Bildiride, erteleme kararının yargılamaya başlamadan önce savunma avukatının milletvekili Cerrar'a yöneltilen suçlamalarla ilgili savunmasını hazırlamasına imkan vermek amacıyla alındığı kaydedildi.

Kaynaklar, askeri savcılığın bugünkü duruşmada yargılama sürecinde gizli bilgilerden yararlanma talep edeceğini açıkladığını bildirerek, bu uygulamanın yargılamalarda istisnai bir durum olduğuna dikkat çekti.

Bugünkü duruşmada esir milletvekili Halide Cerrar ile Avrupa ülkelerinden temsilcilerin, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği temsilcisinin, birçok yerel ve yabancı gazetecinin, esir milletvekilinin kızları Yafa ve Süha'nın hazır bulunduğu ifade edildi.

Esir milletvekili Halide Cerrar, 2 Nisan 2015'te işgal güçlerince El-Bire kentindeki evine baskın düzenlenerek gözaltına alınmıştı.


 

İşgal Güçleri Gazze Şeridi'nin Kuzeyinde Sınır İhlali Yaptı

İşgal güçleri bugün (23 Haziran Salı) ikindi saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyinde sınır ihlali yaparak Gazze Şeridi'ne girdi ve sınıra yakın bölgelerde arazileri tahrip etti.

Quds Press Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, işgal güçleri askeri araçlarla ve buldozerlerle bugün ikindi saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinin doğusunda sınırdan içeriye girdi.

İşgal güçlerine ait buldozerlerin sınıra yakın bölgelerde bulunan Filistinlilere ait arazileri tahrip ettiğini kaydeden Quds Press Haber Ajansı, buldozerlerin arazide çalışma yaptığı sırada işgal askerlerinin de civardaki arazilere ve evlere doğru gelişigüzel ateş açtığını, saldırıda ölen veya yaralanan olmadığını bildirdi.

İşgal güçlerinin bu sınır ihlaliyle birlikte geçen yıl işgal rejimiyle Filistinli gruplar arasında Mısır'ın arabuluculuğuyla 26 Ağustos'ta imzalanan geçici ateşkes anlaşmasını sürekli çiğneyen işgal güçlerinin ihlallerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

 


Netanyahu, Özgürlük Filosu-3'ten Duyduğu Rahatsızlığı Dile Getirdi

İşgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu, bazı çevrelerin Gazze Şeridi'ne yardım kafileleri ve filoları gönderirken bu tür kafileleri ve filoları Suriye'ye göndermekten kaçınmasından şaşkınlık duyduğunu ifade etti.

Netanyahu, dün (22 Haziran Pazartesi) Yahudi Ajansı'nın kongresinde yaptığı konuşmada, bu durumun "adaleti yanıltmak" ve "gerçeği gasp etmek" olduğunu öne sürdü.

İşgal rejiminin Gazze Şeridi'ne inşaat malzemesi girişine izin veren tek devlet olduğunu söyleyen Netanyahu, Gazze Şeridi'nin yeniden imarını teşvik ettiklerini iddia etti.

Özgürlük Filosu-3'ten yetkililer, başta Tunus eski cumhurbaşkanı Munsıf El-Merzuki olmak üzere birçok parlamenter ve insan hakları savunucusuyla birlikte Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkmak üzere tüm hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünyanın özgür insanlarını Özgürlük Filosu-3'e destek olmaya ve görevini yerine getirmesine yardımcı olmaya davet etti.

İşgal rejiminin filoya müdahale etmemesi yönünde uyaran Er-Reşak, filonun Gazze'ye ulaşmasına engel olmanın işgal rejiminin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkararak uluslararası bir skandal olacağını söyledi.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat