Filistin'de bu gün neler oldu?


Filistin'de bu gün neler oldu?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Haziran 2015 Perşembe 22:48


Flistin de gün olmasın ki, Siyonist işgal rejimince Filistililere zulemdilesin

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Güçleri Batı Yaka'da Beş Filistinliyi Gözaltına Aldı


İşgal güçleri Ramazan ayının ilk gününde de Filistinlilere yönelik baskılarını ve zulmünü sürdürerek, Batı Yaka'nın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği baskınlarda beş Filistinliyi gözaltına aldı.

Nablus kentinde de iki Filistinlinin işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralandığı ifade edildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal güçleri bir grup Yahudi yerleşimci ve buldozer eşliğinde Nablus kentinin doğu bölgesine baskın düzenledi. Yahudi yerleşimcilerin "Yusuf'un Kabri" bölgesinde ayin yaptıkları ve işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Kaynaklar, işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu 23 yaşındaki Iyad Muin Muhammed Kelbune'nin sol ayağından ve 24 yaşındaki Muhammed Gassan Hamid Haşşaş'ın göğsünden ve bacağından yaralandığını söyledi.

İşgal radyosu, işgal ordusunun bu sabah Batı Yaka'nın çeşitli vilayetlerinde gerçekleştirdiği baskınlar sırasında beş Filistinliyi gözaltına aldığını bildirdi.

Gözaltına alınan Filistinlilerden bazılarının direniş faaliyetlerine katılmakla suçlandıkları ifade edildi.Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi

Ramazan ayının ilk gününde bu sabah (18 Haziran Perşembe) 12 Yahudi yerleşimci işgal polisine geçen yıl verilen zaman çizelgesine göre Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Quds Press Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Yahudi yerleşimciler El-Mağaribe Kapısı'ndan geçmelerine izin veren işgal polisinin himayesinde, sabah erken saatlerden itibaren akın eden onlarca Filistinliye rağmen Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

İşgal polisi geçen yıl Haziran ayında Mescid-i Aksa'nın akşam saatleri dışında Ramazan boyunca Yahudi yerleşimcilerin girişine açık olacağını ilan etmiş ve bu karar Filistinliler tarafından tepkiyle karşılanmış, Filistin Vakıflar Bakanlığı kararı kınamıştı.

Geçen yıl Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınlarla ilgili verilere göre, Yahudi yerleşimciler geçen yıl Ramazan'ın ilk gününden yirminci gününe kadar Mescid-i Aksa'ya 13 kez baskın düzenledi. Ramazan'ın son on günü ve bayram günlerinde ise cemaatin yoğunluğu nedeniyle El-Mağaribe Kapısı Yahudi yerleşimcilere ve yabancı turistlere kapatıldı.

Geçen yıl Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya 401 Yahudi yerleşimci, 36 istihbarat görevlisi ve 35 işgal polisinin baskın düzenlediği ifade edildi.

 

Yahudi Yerleşimciler Nablus'ta "Yusuf'un Kabri"ne Baskın Düzenledi

Batı Yaka'nın kuzeyindeki Nablus kentinde bu sabah (18 Haziran Perşembe) erken saatlerde yüzlerce Yahudi yerleşimcinin "Yusuf'un Kabri" adlı bölgeye ayin yapmak amacıyla düzenlediği baskın sırasında işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler kutsal kabul ettikleri bölgeye gece yarısından sonra otobüslerle ve işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin Yahudi yerleşimcileri korumak üzere bölgeye onlarca askeri araç ve büyük bir buldozer gönderdiğini kaydeden görgü tanıkları, çatışmaların Yusuf'un Kabri bölgesinde, Belata ve Eski Asker kampları girişleri ile Amman Caddesi'nde yoğunlaştığını, işgal askerlerinin Filistinli gençlerin üzerine çok sayıda ses bombası, gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi attığını, gençlerin de işgal askerlerine taşlarla karşılık verdiğini söyledi.

İşgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin sabahın ilk saatlerine kadar bölgede kaldığı ve bu nedenle Ramazan ayının ilk günü bölgede yaşayan Filistinlilerin sabah namazı için camiye gidemedikleri ifade edildi. 
 


Yahudi Yerleşimciler Taberiye'de Bir Kiliseyi KundakladıFanatik Yahudi yerleşimciler bu sabah (18 Haziran Perşembe) erken saatlerde Taberiye gölü kenarında bulunan kiliselerden "Tabgha" Kilisesi'ni kundakladı.

Medya kaynaklarından edinilen bilgiye göre, fanatik Yahudi yerleşimcilerin çıkardığı yangın kilisede büyük hasara yol açtı.

Yahudi yerleşimciler ayrıca, kundakladıkları kilisenin duvarlarına Yahudi olmayan herkese karşı ne derecede ırkçı yaklaştıklarını gösteren İbranice sloganlar yazdı.

İşgal polisi, kundaklama olayıyla ilgili soruşturma başlatıldığını iddia ederken, geçmişte yaşanan deneyimlerin işgal polisinin camilere ve kiliselere saldıran fanatik Yahudileri yakalama konusunda ciddi olmadığını gösterdiği ifade edildi.

Tabgha Kilisesi'nin kundaklanması, Yahudi yerleşimcilerin Müslümanlara ve Hıristiyanlara ait ibadet mekanlarına gerçekleştirdikleri ilk saldırı değil. Fanatik Yahudi yerleşimci grupları geçtiğimiz yıllarda 1948'de işgal edilen Filistin topraklarında ve Batı Yaka'da bulunan birçok camiye ve kiliseye saldırı düzenledi. İşgal polisi ise bu saldırıları gerçekleştirenler hakkında ciddi olarak hiçbir işlem yapmadı.Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat