Filistin Özgürlük Ordularının Akıl ve Kuvveti Gazze'dir


Filistin Özgürlük Ordularının Akıl ve Kuvveti Gazze'dir

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 13 Temmuz 2015 Pazartesi 16:44


Kuveytli Şair Mühendis Ahmed El-Kendi “Kendimi Mescidi Aksa ve Filistin’in hamisi ve direnen mücahitlere karşı muhabbet besleyen biri olarak görüyorum” sözleriyle Filistin’e, Filistin halkına, direnişine ve Aksa’sına olan sevgi ve muhabbetini ifade ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kuveytli Şair Mühendis Ahmed El-Kendi “Kendimi Mescidi Aksa ve Filistin’in hamisi ve direnen mücahitlere karşı muhabbet besleyen biri olarak görüyorum” sözleriyle Filistin’e, Filistin halkına, direnişine ve Aksa’sına olan sevgi ve muhabbetini ifade ediyor. Kendisi, aşık olduğu Filistin ve Filistin'in özgürlüğü için şiirler yazmış, zafer kazanması için de dualar etmiştir.

Gazze’nin peş peşe savaşlar yaşaması, Kudüs’ün ağlaması El-Kendi’nin direniş şiirlerini dizmesine neden olmuş ve bunu da “şiir işgale karşı direnişte, zulmü kaldırmada ve tağutlara karşı savaşta kullanılmayacaksa, başka nerede kullanılsın?” sözleriyle özetliyor.

İşgalcinin geçen sene (2014) Gazze’ye karşı başlattığı Yenilmiş Ekin savaşında “Planladığınız komploları uygulayınız” başlığıyla yazdığı şiirle Gazze halkı için Allah’tan zafer niyaz etmiştir.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin kendisiyle yaptığı röportajda El-Kendi Filistin ve Mescidi Aksa’ya olan sevgi ve muhabbetini dile getirdi, bu aşkla nasıl tutuştuğunu anlattı.

Kendisiyle yaptığımız röportajı sunuyoruz:

Filistin aşkı

Kuveytli şair, mühendis Ahmed El-Kendi ile röportaj yaparken onun Filistin’e olan aşkını yüzünden okuyoruz.

Filistin’in zafer kazanmak için onur, izzet ve kararlılıkla direnen ölümsüz ruh olduğunu söylüyor ve bu halkın sonunda zafer kazanacağını içtenlikle söylüyor.

Kudüs’e de değinen El-Kendi “Kudüs Filistin’in atan kalbidir. Bu kalbin ışığı ise Mescidi Aksa’dır. Gazze ise Kudüs’ü hatta bütün Filistin’i Allah’ın izniyle özgürleştirmek için çıkacak orduların akıl ve gücüdür” diyor.

Aslında bir mühendis olan El-Kendi, ancak kendisinin mühendislikle şiir dizelerini bir araya getirdiğini belirterek “Bu şekilde ben dulların gözyaşları, işkence görenlerin feryatları ve annelerin çığlıkları için başkaldıran biri olmak için mekanik olan mühendislikle şiir dizelerini bir araya getirdim” diyor.

Kendisini ve şiirini tanımlamaya devam eden El-Kendi, Cihad ve özgürlüğün destekçisi olduğunu belirterek, zulmü, despotluğu, zillet ve köleliği kaldırmaya çalışan Hz. Muhammed (s.a.s)’in ümmetinin bir neferi olmaya çalıştığını dile getiriyor.

Direniş şairi

Gazze’deki olayların yazdığı şiirin üzerinde etkili olduğunu belirten El-Kendi, kendisini Mescidi Aksa ve Filistin’i savunanların hizmetçisi olarak gördüğünü, direnen mücahitlere sevgi beslediğini, onların hareket ve tutumlarını, secde ve kunutlarını, tilavet ve dualarını hissettiğini söylüyor.

Bu konuda şöyle diyor: “Benim kardeşlerimdir diye onları takip ediyorum. Mümkün olan her şeyle onların zafer kazanması için çalışıyorum. “Hamas Diye İfade Edilen Dağ”, “Kale Düşmeyecek”, “Kudüs’ün Bir Tarihi Var” gibi şiirler yazdım”.

Kuveyt Üniversitesinde öğrenciyken Filistin’e destek için her yıl mutlaka programlar düzenlediklerini söyleyen El-Kendi şöyle devam ediyor:

“Öğrencilik yıllarımdan beri Hamas’ın lider ve gençleriyle dostane ilişkilerim oldu. Filistin’e destek için yapılan birçok eyleme de öncülük ettim. Bunlar beni Kassam Tugayları'ndaki mücahitlerle, diğer gruplardaki kardeşlere yakın olmamı sağladı.”

Gazze’ye olan sevgisinden bahsederken tebessümle şunları söylüyor:

“Bunlar benim Gazze'de yaşayanların taşıdıkları sorumluluğun hacmini anlamama, görevlerinin ne kadar ağır olduğunu öğrenmeme, maddi imkanlarının azlığını görmeme vesile oldu. Bunları görmekle birlikte, cihadın akide ve azim, ihlas ve fedakarlık, zafer ve şehadet olduğunu da öğrendim.”

Allah’a verilen söze bağlılık

Arap ordularının bile ancak 6 gün dayanabildiği en azgın, zalim ve barbar ordu olan işgal ordusuna karşı 51 gün karşı koyan Kassam Tugayları'nda kendini gösteren direniş güçlerinin ortaya koydukları azim ve direnişi görünce “Kurduğunuz Komploları Uygulayın” ismiyle bir şiir yazdığını söyleyen El-Kendi, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bunu kızan, öfkelenen, başkaldıran bir kalple yazdım. Şiirimle Allah’tan yardım diliyordum. Bu mısralar esir olan Mescidi Aksa’nın hali için yanıp tutuşan, mücahit kardeşlerinin durumunu hisseden ve onlara dua eden birinin kalbinden çıkan mısralardır.'Müminler ancak kardeştir' bilinç ve şuuruyla yazdığım bu şiirle diğer şiirlerimin Allah’ın mücahitlere zafer nasip etmesine, onların ayaklarını sağlamlaştırmasına vesile kılmasını diliyorum.”

Bunun ardından, Gazze ve buradaki direniş için yazdığı şiirin bir bölümünü okuyor bize şair El-Kendi:

Faziletli bir şehir, Allah için kahramanları meşale yakıyor...

Çünkü onlar tertemiz…

Buna öfkelenen çevreler, tuzak kurmaya başladılar…

Kuşatmayı dayattılar, ardından yıkım ve toplu saldırılar (başlattılar)...

Bununla Allah’ın “Allah tuzakları boşa çıkaranların en hayırlısıdır” sözünü unutmuşlar.

O (Gazze) izzetim, cennetimdir. Orası gördüğünüz gibi sizin için ise cehennem ateşidir.

Buradaki toprağın sırrı var.. Her metresinde reddettiğiniz hakkım var…

Ben Kassam’danım, sus ve itaat et.. Sesimi çıkarırsam emin olun pişman olursunuz…

Otursam boyun eğecek, durduğumda ise başınızı eğeceksiniz…

Adamlarımız Rahman’a içten söz vermişler…

Biz, Allah’a verilen sözde samimiyiz…

Şiir ve ümmetin sorunları

Filistin, Kudüs ve ümmetin sorunlarına duyarlı şairimiz sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gazze ve Filistin’e destek için yapılan etkinlik, eylem ve girişimlere katılma konusunda çok istekliyim. Çünkü Filistin semanın kapısıdır. Mescidi Aksa'mız ise hâlâ esir ve bizden kendisine vurulan zincirlerin kırılmasını istiyor. Allah’ın izniyle Mescidi Aksa’yı özgürleştirecek orduda bulunmayı Rabbimden diliyorum”.

El-Kendi, ümmetin birinci meselesi olan Filistin meselesine ilgi duyması, bu konudaki şuur ve bilincinin artması sebebiyle ve ümmette cihad ve mücahitlerin sevgisinin yeşermesi için Gazze ile dayanışma etkinliklerine katıldığını söylüyor.

Şiirin etkin bir mesajının olduğuna dikkat çeken El-Kendi mücahitlerle direnişçilerin maneviyatını yükseltmek, olayları aktarmak, mazlumlara destek çabalarını artırmak için şairin rol alması gerektiğini ifade ediyor.

Kuşatma altında bulunan Gazze’ye ve Filistin halkının çektiği sıkıntılara karşı hissettiği acıya da değinen Kuveytli şair El-Kendi bu konuda da şunları paylaşıyor:
“Bebekleri yaşlandıracak büyüklükte korkunç sıkıntılar var. Gazze'yi kuşatanların insanlıkla bir alakaları yoktur. Yeryüzünün bütün sularıyla yıkansalar da ihanetten temizlenemezler… Gazze ve Filistin’deki halkın direnişi ise tanımlanamayacak derecede müthiş bir şeydir. Ben, Allah’ın onlara yardım gönderdiğine, ayaklarını sağlamlaştırdığına, bilmedikleri yerlerden onları rızıklandırdığına yakinen inanıyorum.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat