Filistin Gazze'de dün neler oldu?


Filistin Gazze'de dün neler oldu?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 10 Haziran 2015 Çarşamba 09:34


Filistin'de, Gazze'de gün olmasın ki, Müslümanlar aleyhine bir şey olmasın. Filistin Gazze demek her gün mutlaka Müslümanlar üzerinde baskı ve zulüm demek

Küre Medya / Haber Merkezi
İşgal Yönetimi Hıdır Adnan'ın Avukatıyla Görüşmesine İzin Vermedi


İşgal rejimi cezaevleri idaresi, açlık grevi eylemini sürdüren ve Assaf Harofeh Hastanesi'nde yatan esir Hıdır Adnan'ın avukatının bu sabah (9 Haziran Salı) Filistinli esirle görüşmesine Hedarim Cezaevi idaresiyle koordine yapılmadığı gerekçesiyle izin vermedi.

Şeyh Hıdır Adnan'ın eşi, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, avukatın esir Hıdır Adnan'ı ziyaretinin iptal edilmesi veya ertelenmesiyle ilgili cezaevleri idaresinin ileri sürdüğü gerekçelerin asılsız olduğunu belirterek, idari hapis cezasını protesto için açlık grevi yapan eşine baskı yapılmak istendiğini söyledi.

Esir Hıdır Adnan'ın eşi, açlık grevindeki Filistinli esirden kısıtlı bir şekilde haber alabildiklerini ve 36 gündür açlık grevinde olan Şeyh Hıdır Adnan'ın hayatından endişe ettiklerini dile getirdi.

Cenin'in güneyindeki Arabe beldesi sakinlerinden ve İslami Cihad Hareketi liderlerinden Şeyh Hıdır Adnan, geçen yıl 8 Temmuz'da işgal güçleri tarafından gözaltına alınarak idari hapis cezasıyla cezalandırıldı. Adnan, idari hapis cezasının üçüncü kez uzatılması üzerine 5 Mayıs'ta açlık grevine başladı.


İşgal Güçleri, Baskın Düzenlediği Evde Bulunan Paralara El Koydu


İşgal güçlerinin bu sabah (9 Haziran Salı) erken saatlerde Filistinli esir Hıdır Es-Serkeci'nin Nablus kentindeki evine baskın düzenleyerek, evdeki paralara ve bazı eşyalara el koyduğu ifade edildi.

Esir Es-Serkeci'nin eşi, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin Hayfa Caddesi'ndeki eve baskın düzenlediğini ve evde arama yaptığını, kendisini yaklaşık bir saat süreyle sorguya çektiğini söyledi.

İşgal güçlerinin evde uzun süre arama yaptığını ve evin altını üstüne getirerek eşyalara zarar verdiğini kaydeden esirin eşi, evlerinde bulunan otomobilin ve 4300 şikelin işgal güçlerince alındığını ve gerekçe olarak da aracın ve paraların İslami Direniş Hareketi (Hamas)'a ait olduğunun ileri sürüldüğünü belirtti.

39 yaşındaki esir Hıdır Es-Serkeci, Hamas Hareketi'nin askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın şehit komutanlarından Yusuf Es-Serkeci'nin kardeşi. İki yıldır işgal zindanlarında idari hapis cezasıyla tutulan Es-Serkeci'nin iki gün içerisinde idari hapis cezasının devam edip etmeyeceğine karar verilmesinin beklendiği ifade edildi.

 

Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi 

Yahudi yerleşimcilerden bir grup, bu sabah (9 Haziran Salı) işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Quds Press Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, 63 kişiden oluşan Yahudi yerleşimci grubu, işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı'ndan Mescid-i Aksa'ya girdi.

İşgal güçlerinin baskın sırasında Yahudi yerleşimcileri kovmak isteyen Mescid-i Aksa cemaatine engel olduğu bildirildi.

Haberde ayrıca, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen gruptakilerden 42 kişinin İsrail üniversitelerindeki öğrenciler olduğu ifade edildi.

Baskın sırasında işgal güçlerinin Yahudi yerleşimcileri protesto ederek yüksek sesle tekbir getiren Filistinli kadınları tanınmaları ve çıkışta gözaltına alınmalarının kolay olması için kamerayla kaydettiği belirtildi.

Yahudi yerleşimci grupları, eğitim-öğretim yılının sona ermesi münasebetiyle bu sabah Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleme çağrısında bulunmuştu.

 

İşgal Güçleri Batı Yaka'da 15 Filistinliyi Gözaltına Aldıİşgal güçlerinin bu sabah (9 Haziran Salı) Batı Yaka'nın çeşitli bölgelerine düzenledikleri operasyonlar sırasında 15 Filistinliyi gözaltına alırken baskın gerçekleştirdiği birçok evde de arama yaptığı ifade edildi.

İşgal televizyonu 7'inci kanalı internet sitesinde konuyla ilgili yayınladığı haberde, işgal ordusunun işgal rejimi iç istihbarat birimi "Şabak" tarafından aranan 15 Filistinliyi gözaltına aldığını söyledi.

Haberde, gözaltına alınanlardan dördünün Batı Yaka'da işgal güçlerine ve Yahudi yerleşimcilere yönelik faaliyetlere ve direniş eylemlerine katılmakla suçlandığı, gözaltına alınanların tamamının sorguya çekilmek üzere güvenlik merkezlerine götürüldükleri belirtildi.

Öte yandan, El-Halil kentindeki yerel kaynaklar, işgal güçlerinin bu sabah erken saatlerde Dura beldesinde bazı evlere baskın düzenlediğini, 55 yaşındaki Muhammed Salim Nemmura ile oğlu Ethem'i ve Sultan Yusuf Nemmura'yı gözaltına aldığını bildirdi.

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat