Filistin, Gazze demek direniş demek


Filistin, Gazze demek direniş demek

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 04 Haziran 2015 Perşembe 22:15


Filistin'de, Gazze'de her gün her an direniş direnişin yüksek sesini duyarsınız. Filistin'de her gün zulüm her gün göz altı var demek. Filistin demek direniş demektir adeta.

Küre Medya / Haber Merkezi
GAZZE'DE BU GÜN MÜSLÜMAN KADINLAR UZLAŞI HÜKÜMETİNİ PROTESTO ETTİ

Gazze'de bugün (4 Haziran Perşembe) onlarca kadın Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşı hükümetini protesto amacıyla gösteri yaparak, hükümetten Gazze Şeridi'ne yönelik hukuki ve insani sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Kendilerine "Abluka Karşıtı Filistinli Kadınlar" adını veren grubun Gazze'deki Başbakanlık binası önünde düzenlediği protesto gösteriye katılan kadınlar, "Ey uzlaşı hükümeti! Bu kadar münafıklık yeter", "Ey uzlaşı hükümeti! Çektiğimiz sıkıntıların sebebi sensin" ve benzeri ifadeler yazan pankartlar taşıdı.

Grup sözcüsü Rande Es-Suveyriki, protesto gösterisinin uzlaşı hükümetinin göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmesi münasebetiyle düzenlendiğini söyledi.

Uzlaşı hükümetinden Gazze Şeridi'ne karşı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve dokuz yıldır Gazze Şeridi'ne abluka uygulayan işgal rejimine ablukayı kaldırması için baskı yapmasını istediklerini bildiren Es-Suveyriki, Gazze Şeridi'ne hayatın her alanını olumsuz etkileyen ağır bir abluka uygulandığını ve uzlaşı hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki memurların haklarını inkar ederek onlara hiç ilgi göstermediğini ifade etti.

Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşı hükümeti 2 Haziran'da görev süresinin bir yılını tamamladı.GAZZE'DE BUGÜN 5 FLİSTİNLİ GÖZ ALTINA ALINDI

İşgal güçleri bu sabah (4 Haziran Perşembe) erken saatlerde Batı Yaka'nın Nablus ve El-Halil vilayetlerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda 5 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, işgal güçleri Vaddah Amir ve Asım Amir kardeşleri Nablus'a bağlı Kefer Galil beldesindeki evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldı. İşgal güçlerinin baskın sırasında silah aradıkları bahanesiyle her iki evin de duvarlarını balyozlarla yıktığı bildirildi.

Bu arada Vaddah ve Asım kardeşlerin işgal zindanlarında daha önce bir süre tutuldukları ve Halk Cephesi üyesi oldukları ifade edildi.

İşgal güçleri bu sabah erken saatlerde ayrıca El-Halil'in bazı mahallelerine baskın düzenleyerek Hamas üyelerinin evlerinde aramalar yaptı.

Şeyh Hüseyin Ebu Hadid'in ailesi işgal güçlerinin El-Halil'in Ebu Sinine Mahallesi'ne baskın düzenleyerek El-Halil Üniversitesi öğrencisi oğulları Nasr'ı gözaltına aldığını açıkladı.

Muhammed Ebu Zeki ve Emced Ebu Zeki kardeşlerin ailesi de işgal güçlerinin El-Halil kent merkezindeki evlerine baskın düzenleyerek evde arama yaptığını ve iki kardeşi gözaltına aldığını söyledi.GAZZE'DE BU GÜN 4 HAMAS ÜYESİ GÖZ ALTINA ALINDI

Filistin Yönetimi Güvenlik Güçleri tarafından  Kalkiliya'da İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerine yönelik operasyonlarında eski esirlerden dört kişiyi evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin gözaltına alınan eski esirlerin ailelerinden edindiği bilgiye göre, Koruyucu Güvenlik birimi birkaç araçla baskın düzenlediği evlerde uzun süre arama yaptı.

Koruyucu Güvenlik birimi görevlilerinin baskın düzenlediği evlerde bulunan Hamas sancaklarına ve esirlerin işgal zindanlarında tutuldukları süreleri gösteren Kızılhaç belgelerine el koyduğu ifade edildi.

Gözaltına alınanların işgal zindanlarında on yıldan fazla yatan 43 yaşındaki Beşir Mahmud Nevfel, Filistin Yönetimi zindanlarında dört yıldan fazla tutulan 39 yaşındaki Abdullah Velvil, işgal zindanlarında toplam on yıldan fazla tutulan 41 yaşındaki Bessam Muhammed Yasin ve Filistin Yönetimi zindanlarında 40 aydan fazla yatan 40 yaşındaki Esyed Osman Nassar olduğu bildirildi.İSRAİL HAVA KUVVETLERİ BUGÜN GAZZE'YE HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ 

İşgal ordusu bu sabah (4 Haziran Perşembe) erken saatlerde Gazze Şeridi'ne bir dizi saldırı düzenleyerek direniş güçlerine ait mevkileri hedef aldı. Saldırılarda ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal ordusuna ait F-16 savaş uçağından İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'na ait olan ve Gazze kentinin kuzeybatısındaki El-Megusi bölgesinde bulunan boş alana en az bir füze atıldı.

İşgal uçaklarının Gazze kentindeki El-Kassam Tugayları'na ait Cerad alanına da iki füze attığı ve alanda büyük yıkım meydana gelirken ölen veya yaralanan olmadığı ifade edildi.

Üçüncü hava saldırısında ise işgal uçakları Yahudi yerleşimcilerin Gazze Şeridi'ni terk ederken boşalttığı Hıttin Yerleşkesi'ndeki direnişe ait alana en az iki füze attı.

Görgü tanıkları, işgal uçaklarının Gazze Şeridi üzerinde alçaktan uçmayı sürdürdüğünü ve yeni saldırıların olmasından endişe edildiğini söyledi.

İşgal ordusu dün akşam Askalan yakınlarına ve Sha'ar HaNegev Yerleşkeleri Konseyi'nde açık alana üç füze düştüğünü açıklamış fakat füzelerin kalıntılarına neden ulaşılamadığı hakkında herhangi bir bilgi vermemişti.

İşgal polisi konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Askalan yönüne bir ve Sha'ar HaNegev yönüne iki füze atıldığının tespit edildiğini öne sürdü.

İşgal rejimi Tarım Bakanı Uri Ariel, füze saldırısı iddialarının ardından yaptığı açıklamada, bu kez güçlü bir şekilde karşılık verilmesinin beklendiğini söyledi.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat