Düğünlerimiz ve İsraf ve Çin'den bir Yakarış


Faruk BEŞER, Düğünlerimiz ve İsraf ve Çin'den bir Yakarış

Faruk BEŞER


A+ | Normal | A-


Düğün yazılarımızın güzel geri dönüşleri olunca kalan dört beş maddeyi ve Çin'den gelen bir mektuptan birkaç satırı da vermek istiyorum.

Yerleşik kültüre karşı çıkmak çok zordur ve çok güçlü olmayı, mevcudun karşısına güçlü bir alternatifle çıkmayı gerektirir. Bu da bilgi ister, kararlılık ister, sağlam bir kimlik ister, destek ister. Damadın da papyon kravat giymesi bir kültür taklidinin belirtisidir. Keza mum yakmalar, ateş kültlerini hatırlatan maytaplar hep birer kültür kaymasıdır. Kültür kayınca kültüre bağlı kurumlar bozulur, o da inanca ve ibadete etki eder.

10. Çelenk gönderilmesi, pasta kesmeler gibi hiçbir anlamı olmayan, israftan başka bir manaya gelmeyen batı kültürü uygulamaları çok anlamsızdır ve tabiri caiz ise kültürel günahlardır. Milletin huzurunda gelinin damadın ağzına, damadın da gelinin ağzına pasta koyması bizim kültürümüzden de inancımızdan da uzak yabancı ve çocuksu özentilerdir.

11.Düğün davetinde sadece eşraftan ve ağniyadan sayılan insanları çağırıp, garip gurabayı çağırmamak İslam edebine uymayan bir şeydir.

12.Hediyeleşme düğünlerin güzel taraflarındandır. Allah Rasulü (sa)'hediyeleşiniz ki, birbirinizi sevesiniz', buyurur. Ancak bu konuda da gösterişe ve israfa kaçılmamalıdır. Zenginlerin gelinlerine tam altın, gariplerinkine 20 lira vermek, bu işin Allah için olmadığının göstergesidir. Ayrıca Haram olmamakla beraber, gelinle damadın herkesin görebileceği bir mekâna çıkarılıp, bir de kameraya alınarak takı takılması ihlası, Allah rızasını ve gönülden hediyeleşmeyi bozan bir uygulama olsa gerektir. Buna şimdilerde bir de pos makinesi ve kartla ödemeyi eklediler ki, bu da ilginç bir gelişmedir.

13.Nikâhın dini bir yönü bulunduğu için batıda düğünler Pazar günü yapılır, nikâh da kilisede kıyılır. Biz de onları taklit ederek düğünleri Pazar günleri yapıyoruz. Bunun bir sebebi de elbette pazarı yine onlara uyarak tatil günü yapmamızdır. Eskiden düğün yemeği perşembe günü ve gecesinde verilir, o gece yani cuma gecesi zifafa girilirdi. Birlikteliğin Cuma ile ilişkisi kurulurdu. Allah Rasulü (sa)'Nikâhı duyurun ve onu mescitlerde icra edin, def çalın' buyurur. Bu da meselenin cami ile ilişkisinin kurulmasıdır.

14.Düğün saatlerinin namaz vakitleri hesap edilerek ayarlanması gerekir. Mümkünse topluca namaz kılınıp yeni kurulan aile için yine topluca dua etmek çok güzel olur.

ÇİN'DEN BİR MEKTUP

Düğün yazılarımıza Çin'den gelen uzun bir mektuptan birkaç satır (özetleyerek):

Ben Çin'de yaşıyorum. Eğitimimi İngiltere'de aldım. Senelerdir evlenmeye çalışıyorum. Benim sıkıntım yaklaşık 5-6 senedir görüştüğüm adaylar. Çoğu tesettürlü ama ne istediklerini bilmiyorlar. Ne İslam'a ne de modern hayata ayak uydurmuşlar.

Eğitim yapmışlar ama mutfağı sevmiyorlar, evde oturmaktan mutlu değiller. Erkekten gelen her talebi hakaret kabul ediyorlar ve hemen defansa geçiyorlar...

Senelerce belki de annelerinin çektiği sıkıntıları göre göre büyümüşler ve dizi filmlerdeki, aşk filmlerindeki karakterleri istiyorlar. Sade bir evlilikten söz edince de ne var ki, hayatta bir kere olacak deyip işi zora sokuyorlar.

Türkiye'de İslami kesim de dâhil olmak üzere nişan, söz düğün için dış mekân çekimi gibi bir sürü anlamsız ve israfa kaçan işler yapıp işi zorlaştırıyorlar.

Bizim gibilerin bir tarafta günaha girmemek için gösterdiğimiz çaba, diğer tarafta Türkiye'de kadına ulaşmanın zorluğu, derken ertelenmiş cinsellik ve geç yaşlara kadar yalnız yaşama stresi vs vs..

İşin kötü tarafı, İslami kesimdeki çoğu kadında görülen hayatını yaşama arzusu...

Türkiye'de kadına ulaşmanın her geçen gün zorlaştığını sanıyorum. İngiliz bir erkek 15 yaşında cinsellikle tanışıyor ve bu dünya hayatı içinde tüm hazlarını yaşıyor. Arap kardeşlerimiz de erken evlilik yapıyor ama bizim coğrafyada askerlik, düğün gelenek, ailelerin anlamsız talepleri yuva kurmamızı zorlaştırıyor. Neticede israflar yapılıyor, günahlara kapı açılıyor.


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat