Eynesil Furkan-Der’ de “Evlat-ebeveyn ilişkileri” konuşuldu


Eynesil Furkan-Der’ de “Evlat-ebeveyn ilişkileri” konuşuldu

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Haziran 2015 Pazartesi 19:18


Giresun Eynesil’de faaliyet göstermekte olan Furkan-Der, 2014-2015 alternatif eğitim seminerlerinin sonuncusunu gerçekleştirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Giresun Eynesil’de faaliyet göstermekte olan Furkan-Der, 2014-2015 alternatif eğitim seminerlerinin sonuncusunu gerçekleştirdi.

Eynesil Furkan-Der, her yıl belirlediği program dahilinde düzenlemekte olduğu alternatif eğitim seminerlerinin bu sezonki son programını gerçekleştirdi.

Furkan-Der’ in son programı, “Vahyin Gölgesinde Evlat Ebeyn ilişkileri” konu başlığı adı altında yapıldı.

Furkan-Der’ in davetlisi olarak program sunumunu, İzmir Özgün-Der başkanı Sayın Hamza Akdeniz, Furkan-Der’ in dernek merkezinde yaptı.

Programa aynı zamanda, İstanbul'dan Hamza Er, Levent Çavuş, İzmir'den Hamza Akdeniz, Hüseyin Alan, Kemal Songür, Balıkesir Edremit'ten Yakup Döğer'de katıldı.

Program saat 21.00'de Halil Görele'nin hoş geldiniz konuşması ve Uğur Uğurlu'nun Kur'an tilavetiyle başladı.

Sayın Akdeniz, evlat-ebeveyn ilişkilerinin toplumun genelinde de çok önemli olmasına rağmen, Müslümanların özelinde hayati önem taşıdığını dile getirerek, “ Kardeşlerim, aslında evlat ebeveyn ilişkileri sözden çok pratikle ilgili bir konudur, yani bizler evlatlarımızla ve aile büyüklerimizle olan ilişkilerimizi, daha çok pratik olarak gerçekleştirmek ve göstermek zorundayız. Bizim hayatımızda pratik olarak yansıtacağımız örnek ilişkilerimiz, daha gerçekçi ve daha örnek alınır olmalıdır. Bunun böyle olabilmesi için de, kesinlikle, konuşmanın ve teorinin ötesine geçmeli, pratik hayatımızda mutlaka karşılığı olan ilişkiler gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Gelecek nesillerimizin Müslümanlar için önemine değinen Akdeniz, nesillerimize sahip çıkmamızın, onları da bulunduğumuz ortamlara taşımamızın önemine dikkat çekti. Kendi sohbet halkalarımıza ve derslerimize çocuklarımızın, gençlerimizin getirilmesinin, aynı düşünce ve amel bütünlüğünü yakalamamızdaki etkinin baş etken olduğunun altını çizen Akdeniz, Lokman Suresi’nden, Hz. Lokman’nın oğlun olan nasihatlerini ayetleri okuyarak değerlendirdi.

Lokman Suresi 13. Ayetten 19. Ayetler aralığını değerlendiren Hamza Akdeniz, Müslümanların Lokman Suresindeki nasihatleri dikkatlice gözden geçirmeleri gerektiğini ifade etti.

Lokman Suresi 13. Ayete dikkat çeken Sayın Akdeniz; “Evlatlarımızı yetiştirirken, ilk öncelikle Allah’tan başka ilah olmadığını, yegane güç ve kudret sahibinin Allah-u Teala olduğunu, şirkin her türlüsünün izahını yaparak, şirksiz bir yaşamın nasıl olası gerektiğini öğretmeliyiz” dedi.

Ku’an’da, ailenin ve evladın birer imtihan vesilesi olduğunu vurgulayarak, bizlerinde bulunduğumuz zamanda kendi aile ve evlatlarımızla imtihan edildiğimize dikkat çekti.

Konu ile ilgili diğer ayetleri de okuyarak sunumuna devam eden Hamza Akdeniz, ayetler ışığında güncel olarak çıkarabileceğimiz derslere değinerek sunumunu sonlandırdı.

Programın ardından karşılıklı söyleşi şeklinde, fikir alışvrişinde bulunularak, tecrübelerden ve yapılması gerekenlerden bahsedildi.

Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat