"Evlerimizin işgali Aksa'nın bölünmesine yol açıyor"


"Evlerimizin işgali Aksa'nın bölünmesine yol açıyor"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Şubat 2016 Salı 19:13


Filistinli yetkililer, Kudüs'teki Filistinlilerin mülklerine yönelik "El koyma" politikasını, Mescid-i Aksa'nın bölünmesine hazırlık amacıyla bölgede denetimi sağlamak için yapılan
psikolojik bir savaş şeklinde nitelendiriyor.


Küre Medya / Haber Merkezi
Filistinli yetkililer, Kudüs'teki Filistinlilerin mülklerine yönelik "El koyma" politikasını, Mescid-i Aksa'nın bölünmesine hazırlık amacıyla bölgede denetimi sağlamak için yapılan psikolojik bir savaş şeklinde nitelendiriyor.

 Eski Kudüs Bakanı Halid Ebu Arafe, Yahudi yerleşimcilerin, son günlerde, Kudüs'te Filistinlilere ait onlarca mülke el koymasına ilişkin, "İsrail, bölgede kontrolü sağlamak içinFilistinlilerin evlerine el koyarak, yürüttüğü psikolojik savaşı kazanmayı, Kudüslülerin maneviyatına zarar vermeyi ve onların bulunduğu bölgelerde denetimi sağlamayı hedefliyor" dedi.

 "İsrail son yıllarda güneydeki Silvan bölgesi başta olmak üzere Mescid-i Aksa yakınlarındaki Filistinli mevcudiyetini yok etmeyi amaçlıyor" diyen Ebu Arafe, şunları ifade etti:

FİLİSTİNLİLERİN EVLERİ ŞGAL EDİLİP YERLEŞİMCİLERE VERİLİYOR 

 "Filistinlilerin Aksa yakınlarındaki mevcudiyeti, uygulanan tehcir ve uzaklaştırma politikasına rağmen azalmadı. İsrail, bölgedeki Filistin yoğunluğunu kontrol etmenin en iyi yolunun, İsrail güçlerinin düzenleyeceği baskınlar olduğuna inanıyor. Bunu da Filistinlilere ait evleri ele geçirip, Yahudi yerleşimcileri yerleştirerek daha sonra da yerleşimcilerin güvenliğini sağlama iddiasıyla polis ve askerlerini bölgede konuşlandırarak yapıyor."

Ebu Arafe, Müslüman ülkelere, ekonomik ve siyasi direniş unsurları aracılığıyla Kudüs'teki Filistinlilere destek olmaları çağrısında bulundu.

İŞGALCİ SİYONİSTİN ÇABASI

 Filistinli STK'lardan Vadi Hilva Merkezi araştırma görevlisi Meysa Ebu Gazale de Yahudi yerleşimcilerin Silvan bölgesinde ev, arazi ve binanın yer aldığı 70 mülke el koyduğunu söyleyerek, "Bölgedeki Filistinlilerin nüfusuyla mukayese edildiğinde bu rakam çok yüksek görülmeyebilir ancak tehlikeli. Bu, Filistinlilere ait bölgelerin merkezine yerleşmeye çalışan Siyonist bir çabadır" ifadelerini kullandı.

 Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ait bölgelerde yayılmasını "kanser" hastalığına benzeten Ebu Gazale, "İsrail, sahtekarlık yaparak ya da kandırarak Filistinlilerin evlerinin satın alınması gibi çeşitli yöntemlerle bölgedeki varlığını genişletmeye çalışıyor" dedi. İsrail'in amacı Mescid-i Aksa'nın mekansal olarak bölünmesi.

 İŞGALCİLER EL KOYMA POLİTİKASINI HIZLANDIRDI

Kudüs'te yaşayan aktivist Emced Ebu Asab ise İsrail'in geçen seneden bu yana Kudüs'te özellikle de Silvan'da Filistinlilere ait evlere el koyma politikasını hızlandırdığını, Mescid-i Aksa'yı abluka altına aldığı ve bölgede bir Yahudi demografisini uygulamaya zorladığını aktararak, "İsrail tüm bunları, Mescid-i Aksa'nın mekansal olarak bölünmesi için yapıyor. Ancak karşısında projelerini başarısız hale getiren Filistin direnişini buluyor" şeklinde konuştu.

Filistin direnişinin siyasi ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Ebu Asab, "Bazı iş birlikçiler, Kudüs'te Filistinlilere ait evleri satın alıyor sonra da bu mülkleri Yahudi kurumlarına naklediyor. Filistinliler, evlerini satmadan önce güvenlik güçlerine başvurmalı, alıcı ve arkasında kimler olduğunu araştırmalı" uyarısında bulundu.

İsrail hükümetinin, dün Batı Şeria'da Filistinlilere ait bin 540 dönümlük araziye, Yahudi yerleşim yerini genişletmek amacıyla el konulmasına ilişkin kararı onayladığı açıklanmıştı. Ayrıca yaklaşık 35 Yahudi yerleşimci ve çok sayıda İsrail polisi, Silvan'ın Baydun Mahallesi'nde iki katlı bir binaya baskın düzenleyerek el koymuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat