'Esed ile devam etmek mümkün mü?'


'Esed ile devam etmek mümkün mü?'

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Kasım 2017 Salı 19:10


'Suriye’nin Esed ile yola devam etmesi demek uzun yıllar istikrarsız devletler kategorisi içinde yaşayacak olması demektir. Suriye’nin istikrarının azınlık Nusayri rejimi üzerinden hesaplanması en büyük hatalardan biridir.'

Küre Medya / Haber Merkezi
Yeni Akit Yazarı Osman Atalay "Esed ile Suriye'nin toprak bütünlüğü nasıl sağlanacak?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte Atalay'ın yazısının ilgili bölümü:

ŞU ÖNEMLİ KONUYU GÖZÖNÜNDE BULUNDURMAK GEREKİYOR

7 yıl süren savaşta, 600 bin insanın hayatını kaybetmesi, 200 bin gözaltı, kayıp, kimyasal silah mağdurları, 6,5 milyon ülke dışına göç ve 5 milyon Suriye topraklarında iç göç yaşamış bir ülkeden bahsediyoruz. Suriye'de savaş mağdurlarının yüzde 80'i kendisini Sünni olarak tanımlarken mezhebi ve kültürel soykırıma maruz kaldığını açıklıyor. Neredeyse ortalama her aileden bir fert savaşta hayatını kaybetti. Suriye'nin genç nüfusu ülkeyi 70 yıldır yöneten tek parti diktatörlüğünün travmasıyla büyük bir nefretle yaşıyor. Esed'i sadece yüzde 17 gibi Nusayri bir azınlık sahipleniyor. Bunu gözden kaçıranlar bu durumda nasıl seçim yapacaklarını gerçekten hesap ediyorlar mı?

PYD'YE ÖZERKLİK, ABD-RUSYA-İSRAİL TARAFINDAN SICAK KARŞILANIYOR

Suriye devletinin PKK ile olan ilişkisi 1980'lerden bu yana hiç kesilmemiştir. PKK öncülüğündeki SDG ortak konsey üyesi Riad Dirar, fedaratif bir sistem ortaya koyan politik çözüm sağlanırsa SDG'nin Esad ordusuna katılabileceğini söyledi. Moskova ise savaşın başından beri PYD/YPG'yi ABD'ye kaptırmamak için çok soğuk, kanlı bir strateji izledi. PYD/YPG'ye ofis açtırılması ve aralık ayının ilk haftasında Soçi'ye davet edilmesi Moskova'nın orta vadede kolay kolay PYD/YPG'den vazgeçemeyeceğini gösteriyor. Suriye'de Kürtlerin rejimle özerklik anlaşması ABD, Rusya ve İsrail'in sıcak yaklaştığı bir meseledir. Bu durum sadece Türkiye'yi ciddi bir şekilde rahatsız ederken İran'ı şimdilik siyaseten rahatsız etmektedir.

YALNIZCA RUSYA İLE ANILAN BİR DEVLET

Suriye şu an bölgenin en istikrarsız ülkesi konumundadır. Irak, Filistin ve Afganistan'ın mevcut durumu ile dahi kıyaslayamazsınız. Bu ülkelerde yine de devlet mekanizması iyi kötü işliyor. Suriye rejimi bugün kurumlarının işlevini yüzde 80 kaybetmiş vaziyettedir. Sadece Rusya ile birlikte anılan bir devlet pozisyonundadır.

***

Rusya'nın, Afganistan ve Çeçenistan tecrübesini çok iyi analiz etmesinde fayda var. Suriye'yi siyasi ve askeri olarak ayakta tutan tek gücün Rusya olduğu bilinen bir gerçektir. Suriye'nin Esed ile yola devam etmesi demek uzun yıllar istikrarsız devletler kategorisi içinde yaşayacak olması demektir. Suriye'nin istikrarının azınlık Nusayri rejimi üzerinden hesaplanması en büyük hatalardan biridir. Suriye'nin yeni siyasi sürecinde etnik ve dini hassasiyetlerin oranları adil bir şekilde yönetime dahil edilmez ise, süreç maalesef Afganistan, Irak ve Filistin'e benzer.

Yazının tamamı için tıklayınız...

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat