Erdoğan:"Yaşanan hadiseden dolayı üzgünüz"


Erdoğan:"Yaşanan hadiseden dolayı üzgünüz"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 29 Kasım 2015 Pazar 12:33


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus uçağının düşürülmesine dair, "Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. böyle olmasını istemezdik ama böyle bir şey oldu. Arzu ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumartesi günü öğle saatlerinde Balıkesir’de katıldığı bir toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin hiçbir zaman gerilimin, çatışmanın, husumetin ve acının tarafında yer almayacağını söyledi. 

 İLİŞKİLERİMİZİ ZARAR GÖRECEĞİ BOYUTA VARDIRMAYALIM

Türkiye'nin egemenlik haklarına dokunulmadığı sürece, mücadeleyi diplomatik kanallarla uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Rusya ile aramızda baş gösteren meselenin büyümesi, yıpratıcı bir hâl alması belki de geleceğe yönelik'bizleri üzücü neticeler doğurmasın' diyoruz. Bu noktada tarafların çok daha olumlu bir şekilde yaklaşım göstermesini de özellikle istiyoruz. Rusya'ya diyoruz ki'gelin bu meseleyi de aramızda kendi sınırları içinde konuşalım ve çözüme kavuşturalım. Konuyu tüm ilişkilerimizin zarar göreceği bir boyuta vardırıp, kimseyi de sevindirmeyelim'.

Pazartesi günü, Paris'te yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi, ilişkilerimizin tamiri için bana göre bir fırsat olabilir. Bunu fırsata dönüştürmek suretiyle orada bu görüşmeleri yapma imkânımız da olabilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya, Türkiye için önemli olduğu kadar, unutmayalım Türkiye de Rusya için o denli önemli bir ülkedir. Her iki ülkenin, diğerini gözden çıkarma lüksü yoktur. Biz, bu konuda istekli ve ümitliyiz. Rus tarafının da en kısa sürede bu çizgide olmasını, bu çizgide buluşmamızı ümit ediyorum” diye konuştu.

İHLALLERE ASLA İZİN VEREMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse kusura bakmasın, buna asla rıza göstermeyiz. Hele egemenlik haklarımızın ihlâline, tecavüzüne asla izin vermeyiz” dedi. "Biz egemenlik haklarımızın ihlâline sürekli izin verirsek iz olur, orası bizim toprağımız olmaktan çıkar” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Eğer hava sahamızın ihlâline bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, ses çıkarmazsak iz olur iz. Onun için egemenlik haklarımızı korumalıyız. Biz bu konuda geçmişte gerekli müsamahayı ziyadesiyle gösterdik, görüşmelerimizi yaptık, ihlallerin tekerrür etmemesi için her düzeyde ikazlarımızı açıkça yaptık. Buna rağmen, ihlallerin devam etmesinin dostlukla, iyi niyetle, misafirlikle bir ilgisi yoktur. Davetsiz misafir olmaz."

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat