Erdoğan:'Her türlü operasyon hakkına sahibiz'


Erdoğan:'Her türlü operasyon hakkına sahibiz'

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 21 Şubat 2016 Pazar 00:16


“UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı: Gastronomi Kenti Gaziantep” programına katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını, katbekat fazlasıyla veriyor, vermeye devam edecek" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
“UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı: Gastronomi Kenti Gaziantep” programına katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını, katbekat fazlasıyla veriyor, vermeye devam edecek. Geldiğimiz yer, artık bir meşru müdafaa durumudur. Hiç kimse, Türkiye’nin, kendisine yönelik terör eylemleri karşısında meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz, bunu kullanmasına engel olamaz” dedi.


“KİMSE TÜRKİYE'NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI SINIRLAYAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında terör örgütleri ve buna bağlı olarak gündemdeki bazı gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Terör örgütlerinin ve teröristlerin amacının, bu tür eylemlerle, can kaybına yol açmanın yanında, hatta onun da ötesinde, propaganda yapmak olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette hiçbir şey olmamış gibi davranmayacağız. Acımızı yaşayacak, telinimizi yapacak, üzerimize düşenleri hassasiyetle yerine getireceğiz. Ama terörün gündemimizi kendi istediği gibi belirlemesine, ipotek altına almasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

Devletin ilgili tüm yetkilileri olarak, bu olayın hemen ardından yapılan toplantılarla meseleyi değerlendirip bazı kararlar aldıklarını ve bu kararları adım adım uygulamaya başladıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür durumlarda alınan her kararın, başlatılan her uygulamanın, kamuoyuyla paylaşılmasının mümkün olmadığını belirtti ve ekledi: “Ancak şundan emin olunuz: Türkiye, kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını, katbekat fazlasıyla veriyor, vermeye devam edecek. Geldiğimiz yer, artık bir meşru müdafaa durumudur. Hiç kimse, Türkiye’nin, kendisine yönelik terör eylemleri karşısında meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz, bunu kullanmasına engel olamaz.”

Türkiye’nin, karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadelede; Suriye’de ve terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde, gerekli gördüğü her türlü operasyonu yapma hakkına sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun, ülkelerinin toprak bütünlüğüne hâkim olamayan devletlerin egemenlik haklarıyla bir ilgisi kesinlikle yoktur. Tam tersine bu durum, Türkiye’nin egemenlik haklarına sahip çıkma iradesiyle ilgili bir durumdur. Ülkemizin bu hakkını engellemeye yönelik tavırları, kimden gelirse gelsin, doğrudan Türkiye’nin varlığına yönelik bir girişim olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.

“SALDIRILARI KAYNAĞINDA BERTARAF ETMEKTE KARARLIYIZ”

“Suriye’de yarım milyona yakın insanın katledilmesi karşısında kılını kıpırdatmayanların, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanması karşısında tepki göstermeleri, verdiğimiz kayıplardan sonra, açıkçası umurumuzda değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; angajman kurallarını, sadece kendisine yönelik fiili saldırılarla sınırlı olmaktan çıkarıp, PYD ve DAEŞ başta olmak üzere, her türlü terör tehdidini kapsayacak şekilde genişletme hakkını kullanacağını da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir vatandaşının canının; herhangi bir Avrupalının, Amerikalının, Rusun veya bir başka ülke vatandaşınınkinden daha az değerli olmadığını vurguladı ve şöyle dedi: “Aynı şekilde Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Ukrayna’da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde katledilen hiçbir mazlumun canı da, Batı ülkelerindeki insanların canından kıymetsiz görülemez. Bu ülkeler, kendi vatandaşlarına yönelik saldırılar karşısında çok şiddetli tepki verirken, Türkiye’ye sadece sabır ve metanet telkin etmeleri, samimiyetsizliktir.”

Türkiye’nin; topraklarına, vatandaşlarına, birliğine ve beraberliğine yönelik tüm saldırıları, gerekirse kaynağında bertaraf etme kararlılığında olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın diğer ucundan gelip, DEAŞ’la mücadele bahanesiyle Suriye’de eli kanlı rejimin payandalığını yapanların, Türkiye’yi, maruz kaldığı tüm tehditlere ve saldırılara rağmen, kendi sınırlarına hapsetme çabası gülünçtür. Bölgede kendi varlıklarını izah edemeyenler, Türkiye’nin topraklarını ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaya yönelik operasyonlarına saygı duymak zorundadır. Nefsi müdafaa konumundayken, karşımıza kim çıkarsa onu terörist kabul eder ve ona bu şekilde davranırız; bunun da böyle bilinmesini istiyorum.”

“TERÖRÜN GÜNDEMİMİZİ İPOTEK ALTINA ALMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Terörün kendi gündemini dayatarak esir almasına izin vermeyeceklerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, Gaziantep’in; UNESCO’nun dünya çapında 18 kenti dâhil ettiği Gastronomi Şehri unvanı almasından dolayı Gazianteplileri tebrik etti. Gaziantep’in, bu unvanı, dünyada belki de en fazla hak eden bir şehir olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın pek çok ülkesine, pek çok şehrine gitmiş birisi olarak söylüyorum; Gaziantep’in gastronomi alanındaki zenginliği, bırakın şehirleri, dünyanın pek çok ülkesinin toplamından daha fazladır.”

Türkiye’nin pek çok şehrinin mutfaklarının da malzeme, pişirme, tat ve sunum bakımından başka zenginlikleri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii, Gaziantep’in, şehir olarak müstakil bir gastronomi zenginliğine sahip olmasıyla, diğer bölgelerimizden farklı bir yerde durduğunu belirterek, hakkını da teslim etmemiz gerekiyor” dedi ve Gaziantep’in bu yemeklerini nesilden nesile aktararak geçmişten bugüne taşıyan, ‘güzel yemek yapan ev kadını’ anlamına gelen ‘kerdivan’lara teşekkür etti.

Televizyon kanallarındaki yarışma programlarına değinen ve bunlardan bazılarını ‘anlamsız’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların yerine, Gaziantep başta olmak üzere, ülkemizin çeşitli bölgelerinden ninelerin, kız ve erkek torunlarına, geleneksel mutfaklarına ait yemekleri yapmayı öğrettiği bir yarışma programı olsa, inanıyorum ki çok daha ilgi çeker, daha faydalı olur” teklifinde bulundu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat