Erdoğan'dan Obama'ya El Nusra yanıtları


Erdoğan'dan Obama'ya El Nusra yanıtları

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Mayıs 2013 Çarşamba 13:25


Tayyip Erdoğan'ın yarın ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmede, Reyhanlı'daki çifte bombadan sonra en önemli gündem maddesi Suriye olacak.

Küre Medya / Haber Merkezi
Obama'nın, Erdoğan'dan gelecek Suriye taleplerine karşılık, özellikle Türkiye sınırında güçlü şekilde örgütlü olduğu belirtilen El Nusra ile ilgili endişelerini aktarmasına kesin gözle bakılıyor. Bundan hareketle devletin ilgili birimlerinin ortak çalışmasıyla Erdoğan'a kapsamlı bir El Nusra dosyası hazırlandı.

Obama, El Nusra konusunu açtığında, Erdoğan'ın bu örgütle ilgili vereceği yanıtlardan öne çıkanlar şunlar olacak:

EL NUSRA'YI DESTEKLEDİĞİMİZ YALAN

* Türkiye'nin El Nusra'ya kapılarını açtığı ve destek verdiği iddiaları kesinlikle doğru değildir.

* Buna rağmen bizim kendi istihbaratımıza göre El Nusra'nın Suriye'de en güçlü örgütlerden birisi olduğu doğrudur.

* El Nusra'nın bu kadar güçlenmesinde ne yazık ki ABD ve Avrupa'nın, Suriye halkının meşru temsilcisi Suriye Ulusal Koalisyonu (SUKO) ile Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) gereken desteği vermemesi önemli etkendir.

TERÖR ÖRGÜTÜ İLANI HATAYDI

* Yapılan hatalardan birisi de ABD'nin, El Nusra'yı terör örgütü olarak ilan etmede çok aceleci davranmasıdır. Çünkü Ortadoğu coğrafyasında ABD'nin karşı olduğu bir örgüte halk tepki olarak sempati gösteriyor. El Nusra'yı hemen terör örgütü ilan ederek daha da güçlü hale getirdiniz.

YANLIŞ YAPIYORSUNUZ DEDİK

* Bunun yanlış olduğunu Dışişleri Bakanlığı yetkililerimiz birçok kez ABD'li muhataplarına ilettiler. ABD'nin bu aceleci davranışının Ortadoğu coğrafyasının diğer bölgelerindeki marjinal örgütleri güçlendirdiğinin örnekleri de mevcuttur.

* Asıl mesele Esad ve rejiminin gitmesi olmasına rağmen El Nusra'nın ön plana alınmasıyla hem bu örgüte psikolojik güç hem de Esad'a zaman kazandırılmış oluyor.

HALK TABANINDA DESTEĞİ VAR

* Bu örgüt, Ortadoğu'da bazı kişilerden bile para ve silah desteği bulabiliyor. Gözü kara militanları savaşarak ele geçirdiği yerlerde halkın ihtiyaçlarını karşılamak için aş evleri, ilk yardım merkezleri kuruyor. Böylece halk tabanında büyük sempati ve destek kazanıyor.

PANZEHİRİ ÖSO VE SUKO'YA DESTEK

* El Nusra ile mücadelenin en etkili yöntemi Suriye halkının tek temsilcisi SUKO ve ÖSO'yu desteklemektir. Halkın El Nusra'ya olan sempatisi, ÖSO ve SUKO sahada bir şeyler yapma başarısını gösterirse yıkılabilir. Bunun için de SUKO ve ÖSO'ya her türlü yardımın yapılması şart.

* Bu değerlendirmelerimizi daha önce Dışişleri Bakanınıza, Rusya'ya hatta İran'a da söyledik. Ortak neler yapılabilir bunun üzerine konuşmak istedik, ancak gereken destek ve yardımı görmedik.

Hürriyet

Yukarı Dön


"ABD Suriye'ye karadan girerse destek veririz"Tayyip Erdoğan ABD işgal güçlerini Suriye'ye karadan girmeye davet etti ve işgale destek olacaklarını açıkladı.

Etiketler:

,

,

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat