Erdoğan'dan'İlişkileri Düzeltelim' Mektubu


Erdoğan'dan'İlişkileri Düzeltelim' Mektubu

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 15 Haziran 2016 Çarşamba 14:10


Hükümet açıkça Rusya İle ilişkileri normalleştirmenin yollarını arıyor. Şimdi de Recep Tayyip Erdoğan, Putin'e'ilişkilerimizi düzeltelim' mektubu yazdı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Erdoğan, Rusya Günü nedeniyle Vladimir Putin'e Başbakan Binali Yıldırım da mevkidaşı da Dimitri Medvedev'e bir mektup gönderdi. Tebrik mesajıyla birlikte sınırı ihlal ettiği için 24 Kasım 2015’de düşürülen Rus savaş uçağının ardından Rusya ile resmi düzeyde ilk temas Türkiye tarafından kurulmuş oldu.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan, Putin'e  hitaben 12 Haziran 2016 tarihinde gönderdiği mesajında, Türkiye-Rusya arasındaki  ilişkilerin gelecek süreçte hak ettiği seviyeye ulaşması dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Vladimir Putin'e gönderdiği kutlama  mesajında, "Rusya Federasyonu’nun Milli Günü vesilesiyle şahsınızda tüm Rus  halkını milletim adına tebrik eder, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya  arasındaki münasebetlerin hak ettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim."  ifadesini kullandığı kaydedildi.

Kurtulmuş: Ümit ediyorum Rusya'dan da benzer bir sinyal gelecektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın, Rus mevkidaşlarına gönderdiği mektubu değerlendiren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Ümit ediyorum ki Rusya tarafından da benzer bir sinyal gelecektir" dedi. Kurtulmuş, "En kısa zamanda inşallah uçak kriziyle birlikte başlayan Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde düzelme ortaya çıkar ve sonuçlar alınır" diye konuştu.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya Milli Günü dolayısıyla bu ülkeye gönderdikleri mektuba ilişkin, “Ümit ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın mektuplarıyla birlikte bu normalleşme sürecinde önemli bir adım atılmış olur. Bu, Türkiye’nin bu sürecin normalleşmesine ilişkin iradesinin de aynı zamanda beyanıdır, öyle görmek lazım. En kısa zamanda inşallah uçak kriziyle birlikte başlayan Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde düzelme ortaya çıkar ve sonuçlar alınır.” dedi.
 
Kurtulmuş, "Ümit ediyorum ki Rusya tarafından da benzer bir sinyal gelecektir. Zaten geçmiş günlerde de bu tür tavırlar Rusya tarafından da sergilendi" ifadelerini kullandı. 
 
Başbakanlık muhabirleriyle bir restoranda iftarda bir araya gelen Kurtulmuş'a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın, Rusların milli bayramı olan 12 Haziran Rusya Günü vesilesiyle, bu ülkenin liderlerine kutlama mesajı gönderdikleri hatırlatılarak değerlendirmesi soruldu. Numan Kurtulmuş, Rus uçağının düşürülmesiyle birlikte başlayan süreçte, Türkiye olarak görüşlerin, açıkça ifade edildiğini anımsattı.
 
Rus uçağının bilerek, kasten düşürülmediğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Sınırdaki hareketlilik dolayısıyla defaatle uyarıldıktan sonra orada böyle bir kaza vuku buldu. Dolayısıyla en baştan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız da bizler de ifade ettik; o uçağın kimliği vurulduğu anda bilinmiyordu, eğer bilinseydi belki başka bir sonuç olurdu. Bakanlar Kurulu toplantılarının sonrasında da ifade ettim, ne Türkiye Rusya’dan ne de Rusya Türkiye’den vazgeçemez, kolay kolay gözden çıkaramaz. Dolayısıyla bu kadar derin ilişkileri olan; ekonomik, siyasi, kültürel her bakımdan ilişkileri olan, komşu olan iki ülkenin arasındaki ilişkinin normalleşmesidir esas olan.
 
Ümit ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın mektuplarıyla birlikte bu normalleşme sürecinde önemli bir adım atılmış olur. Bu, Türkiye’nin bu sürecin normalleşmesine ilişkin iradesinin de aynı zamanda beyanıdır, öyle görmek lazım. En kısa zamanda inşallah uçak kriziyle birlikte başlayan Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde düzelme ortaya çıkar ve sonuçlar alınır. Ancak bu şu anlama gelmiyor; Türkiye ile Rusya bütün siyasi konularda anlaşıyorlar, çevredeki bölgedeki bütün sorunları çözdüler anlamına gelmiyor, başta Suriye meselesi olmak üzere birçok konudaki görüş ayrılıklarımız devam edebilir. Ama sonuç itibarıyla iki komşu ülkenin aslolan arasında barışın tesis edilmesidir. Ortaya çıkan huzursuzluk konusu olacak meselelerin aşılabilmesidir. Ümit ediyorum ki Rusya tarafından da benzer bir sinyal gelecektir. Zaten geçmiş günlerde de bu tür tavırlar Rusya tarafından da sergilendi."

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat