Erdoğan’dan ABD’ye Sert Eleştiriler


Erdoğan’dan ABD’ye Sert Eleştiriler

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Kasım 2017 Cumartesi 13:57


Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Kim ne derse desin, güya ‘DEAŞ’a karşı mücadele ediyor’ denilerek beslenen PYD’nin aslında aynı madalyonun diğer yüzü olduğu inkâr edilemez bir şekilde ortaya dökülmüştür." dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye ve Irak’ta yaşanan hassas süreci doğrudan Türkiye’nin bekası ve geleceğiyle ilgili gördükleri için yakından takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib operasyonu planlandığı şekilde sürüyor. Türkiye, Rusya ve İran olarak bölgedeki gelişmeler karşısında ortak bir tutum oluşturma yönünde oldukça ciddi mesafeler kat ettik” açıklamasında bulundu.

SURİYE’DE ATEŞKES SÜRECİ

İran ve Rusya ile farklı düşündükleri anlaşamadıkları pek çok hususun olduğunu; ancak bu durumun kendi ülkeleri ve bölge halklarının ortak çıkarları için iş birliğine gitmelerine mani olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Kasım’da Soçi’de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geleceklerini açıkladı.

Bunun yanı sıra Afrin’in de Türkiye için önemli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap, Kürt ve Türkmenlerin yaşadığı bu bölgeden terör örgütü PYD ve YPG’den temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oradaki özellikle gözleme noktalarında biz kendimiz hâkim unsur olarak bulunacağız, buna mecburuz. Eğer biz burada hâkim unsur olarak bulunmazsak o zaman burayı farklı terör gurupları gelip işgal etme yoluna girerler” diye konuştu.

“ABD, SURİYE KONUSUNDA VERDİĞİ SÖZLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ TUTMADI”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Suriye krizi başladığından beri verdiği sözlerin çok büyük bir bölümünü tutmamasının, Türkiye için çok büyük bir hayal kırıklığı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şimdi Afrin’de aynı oyuna gelmek istemiyoruz” diye ekledi.

Rakka, Mümbiç ve Deyrizor’da ABD ile Türkiye’nin müttefiklik ilişkileri çerçevesinde kolayca çözebileceği pek çok sorunun ABD tarafından ısrarla çıkmaza sürüklendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka ve Mümbiç’le ilgili olarak yaptıkları “gelin bu işi beraber halledelim” teklifine önceki ABD yönetiminin defalarca “hiç endişe etmeyin, burada ne PYD, ne YPG kalmayacak” şeklinde söz verdiğini ve bu sözlerini de tutmadıklarını dile getirdi.

“HAYATA GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILAN SENARYONUN FARKINDAYIZ”

ABD yönetiminin, YPG terör örgütünün adını SDG (Suriye Demokratik Güçleri) olarak değiştirdiğini ve “Orada biz YPG’yle değil SDG’yle iş birliği yapıyoruz” dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kuzey Suriye’de 14 kara ve hava üssü bulunduğunu; PYD-YPG terör örgütüne 3 bin 500 tır dolusu ağır zırhlı araç, silah ve mühimmat taşıdığını hatırlattı.

“Siz 12 bin kilometre uzaklıktan acaba Suriye’ye niçin geliyorsunuz?” sorusunu soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘DEAŞ’la mücadele’ adı altında DEAŞ terör örgütüne para ödendiğini; Türkiye’nin ise güvenlik güçleri ve Özgür Suriye Ordusu ile bu terör örgütüne karşı kahramanca mücadele vererek 2 bin kilometrelik alanı DEAŞ terör örgütünden temizlediğini vurguladı.

NORVEÇ’TEKİ NATO TATBİKATINDAN ASKERLERİMİZİN GERİ ÇEKİLMESİ

“Türkiye’nin hem DEAŞ’a, hem de PYD’ye karşı operasyonlarını baltalayan Amerika’nın bu örgütler üzerinde hayata geçirmeye çalıştığı senaryonun biz gayet iyi farkındayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Ben buradan bir kez daha ifade ediyorum; ittifak-müttefiklik başka bir şey, ama bu müttefikliğe sığmayacak hareketleri yapmak bambaşka bir şey. Yani biz NATO’da beraberiz diye yanlışları söylemeyecek miyiz? Kusura bakmayın söyleyeceğiz. İşte bakın son olarak dün Norveç’te bir durum oldu. Norveç’te ‘düşman tablosu’ diye bir tablo koymuşlar ve bu tabloda Atatürk’ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var; hedefte bunlar. Tabii bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve Avrupa Birliği’nden Sorumlu Bakanımız onlar da Kanada yolundaydılar. Sonra bizi yoldan aradılar, ‘böyle bir durum var, bu tatbikat da NATO tatbikatı, 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz’ dediler. Dedik ki tabii hiç durmayın, hemen. Yani velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin. Böyle bir ittifak olamaz, böyle bir müttefiklik olamaz. Tabii gerekli bağlantılar, gelişmeler, konuşmalar vesaire bunları da yaptılar, yapıyorlar.”

Türkiye’de var olan bir zihniyetin, bu demeçlerine karşı, ‘Koskoca Amerika’ya karşı niye böyle konuşuyorsunuz?’ şeklinde itiraz ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hak’tan daha güçlü ne olabilir? Biz buna bakacağız. Eğer biz silahı güç olarak kabul ediyorsak, o zaman bırakalım biz siyaseti, başka bir işe bakalım. Hak’tan daha güçlü hiçbir şey olamaz. En büyük güç Hak’tır, hakikattir. Öyleyse biz mücadelemizi böyle yürüteceğiz ve galip gelecek olan da Hak’tır” şeklinde konuştu.

“DEAŞ, BU ÖRGÜTE KARŞI MÜCADELE ETTİĞİNİ SÖYLEYEN GÜÇLER TARAFINDAN İCAT EDİLDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ denilen terör örgütünün, bizzat bu örgüte karşı mücadele ettiğini söyleyen güçler tarafından icat edilip silahlandırılmış ve yönlendirilmiş bir katiller ordusu olduğunun ve arkasında kimlerin olduğunun her gün yeni belgelerle ortaya çıktığının altını çizdi ve “Her biri farklı gayelerle bölgeye gelen veya getirilen kadrolar buradaki özel bir ekip tarafından daha önceden belirlenmiş senaryoya uygun şekilde yönetilmiştir. DEAŞ’ın işte bu çekirdek ekibi bizzat bölgedeki hâkim güçler tarafından oradan oraya taşınarak kan ve ateş her tarafa yayılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güya bu örgüte karşı savaşmak üzere silahlandırılan, eğitilen, sahada önleri açılan bir başka terör örgütü de benzer vahşetleri sergileyerek hâkimiyet alanını genişletirken kimsenin sesi çıkmamıştır. DEAŞ’ın kafa kesme ve katliam görüntülerinden tecavüz hikâyelerine kadar tüm veriler, unutmayın tekrar hatırlatıyorum, Batı ülkelerinin kontrolündeki medya mecralarından servis edilmiştir. Bunların hepsinin de bölgeyi dizayn etmek için yapılan ince bir planın unsurları olduğu anlaşılıyor. DEAŞ terörü ve bundan kaynaklanan diğer çatışmalar sebebiyle Suriye ve Irak’ta hayatlarını kaybeden yüzbinlerce insan da aynı alçak planın masum kurbanlarıdır. Kardeşlerim, buradan açıkça ilan ediyorum; DEAŞ’ı icat eden kimse, PYD’yi kuran da odur. PYD’yi parlatan kimse, Kuzey Irak Yönetimi’ni bağımsızlık ilanına sürükleyerek Irak’ın istikrarsızlığını derinleştirmek isteyen de odur. Tabii aynı güçlerin FETÖ’yü kendi koruma kalkanlarının içinde besleyip büyütmeye devam ettiklerini de unutmamak lazım.”

Türkiye’de birilerinin daha düne kadar DEAŞ’ın katliamları, tecavüzleri ve saldırıları üzerinden PYD’ye ve PKK’ya meşruiyet sağlamaya çalıştıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı çevrelerin bugün DEAŞ ve PYD’nin Rakka’da el ele, kol kola girmesi karşısında derin bir suskunluk içinde olduklarına dikkat çekti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat