Erdoğan: "Türk Akımı'nı biz iptal ettik"


Erdoğan: "Türk Akımı'nı biz iptal ettik"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 05 Aralık 2015 Cumartesi 18:13


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile yaşanan uçak kriziyle gündeme gelen Türk Akımı Projesi'nin Türkiye tarafından rafa kaldırıldığını, "Türk Akımı, tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir" sözleriyle açıkladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi ile Küresel İmprove ve Türkiye İnovasyon Şampiyonları Ödül Töreni'nde konuştu. Erdoğan Rusya ile yaşanan uçak kriziyle gündeme gelen Türk Akımı Projesi'ni Türkiye'nin iptal ettiğini ilk kez açıkladı. Öte yandan Rusya'nın Türk mallarına karşı uyguladığı amborgoyla ilgili "Sen alsan ne olur, almasan ne olur" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

TÜRKİYE KABİLE DEVLETİ DEĞİLDİR 

"Şunu da herkesin bilmesi lazım. Türkiye bir kabile devleti değildir. Biz sınırlarımız üzerinde, egemenlik haklarımız üzerinde operasyon yapanlara karşı gerekli uyarılarımızı daha önce yaptık. Bir değil, iki değil, üç değil, bu uyarılar hep yapıldı ama bütün bunlara rağmen bu gelişme ne yazık ki böyle bir neticeyi doğurmuştur."

TÜRK AKIMI TARAFIMIZDAN İPTAL EDİLMİŞTİR 

"Rusya ile aramızdaki sorunların doğalgaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı gibi projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret yok. Kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıkıyor. Değerli kardeşlerim, bir defa bu yalan yanlış haberlere inanmayın. Tam aksine Türk Akımı, taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir. Bunun doğrusunu bilmeniz lazım. Dolayısıyla burada da yaşanan son olaylardan kaynaklanan herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Buna rağmen biz Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Biz, diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve bu ülke bu konuda ne zaman, nasıl, neyi konuşacağını da çok iyi bilir."

 

TÜRK AKIMI NEDİR?

Türk Akımı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır. Projenin önerisi Türkiye'ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.Daha önceden yapılması planlanan "Güney Akım Projesi"nin yerini alan "Türk Akımı"nın Gazprom'a göre henüz resmi bir adı yok.

 Karar.com

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat