Erdoğan: "AB Dürüst davranmadı hep aldattı"


Erdoğan: "AB Dürüst davranmadı hep aldattı"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Haziran 2016 Cumartesi 22:33


Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Avrupa Birliği’ni önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk, ama hep bizi oyaladılar." dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Avrupa Birliği’ni önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk, ama hep bizi oyaladılar. Kriterleri karşılama konusunda bizimle mukayese edilemeyecek pek çok ülkeyi hızla üyeliğe kabul eden Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilgili çifte standardı artık gizlenemeyecek bir hale gelmiştir” dedi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarına ve davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.

“AB’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIĞI UYGULAMA İSLAMOFOBİKTİR”


Türkiye’nin AB üyeliği başvurusunda AB’nin engel üstüne engel koyduğunu 53 yıldır Türkiye’yi kapılarında beklettiklerini ve hala bekletmeye devam ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir: Yahu alacaksanız buyurun deyin, almayacaksanız bize deyin ki; ‘boşuna uğraşmayın almayacağız sizi.’ Bizi de yormayın, siz de yorulmayın. Ama hep aldattılar, dürüst davranmadılar. İşte şimdi buyurun İngiltere ne dedi? ‘3000 yılına kadar Türkiye giremez’ dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak… Biz Avrupa Birliği’ni önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk, ama hep bizi oyaladınız. Beraber müzakere masasına oturduğumuz kişilerle maalesef bizi ayırt ettiniz. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığı insani ve ahlaki olmayan yaklaşım Avrupa Birliği’nin tutarlılığını ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Kimse demesin ha ‘Avrupa İslamofobik değil’; hayır işte bak ben söylüyorum: Şu anda Türkiye’ye yapılan uygulama, İslamofobiktir; onun için bizi almakta bunlar gecikiyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile bu yönde siyaset yapan partilerin yükselişinin, birliğin üzerine bina edildiği değerlerle ilgili tartışmaları hızlandırdığını kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu: “İşte Amerika, aynı şey orada, şu anda adaylardan bir tanesi Müslümanlara vuruyor-vuruşturuyor. Sayın Obama burada Müslümanlardan yana tavır koyuyor, ‘böyle bir ayrım yapamazsınız’ diyor. Ama diğer aday Müslümanların Amerika’da olmasına adamın tahammülü yok. Bir de gelmiş burada bir yerde bir marka koymuşlar onun adına. O markayı aslında binasına koyanlar onu süratle kaldırması lazım. Ben de bir yanlış yaptım, oranın açılışını yaptım. İngiltere’nin Birlikten ayrılma kararı, tüm bu endişeleri daha derin bir belirsizliğe dönüştürmüştür. Bizim bu konudaki tavrımız açık ve nettir; Avrupa Birliği’nin ekonomik ve demokratik standartlarını kendi vatandaşlarımızın refahı ve huzuru için önemli görüyoruz. Tam üyelik hakkımızın teslim edilmemesine rağmen Avrupa Birliği vizyonunu sürdürmemizin, kriterleri yerine getirmeye devam etmemizin sebebi budur. Ne demiştik? Gerekirse Kopenhag Kriterlerinin adını Ankara kriterleri olarak değiştirir ve yolumuza devam ederiz. Bugün de aynı yerdeyiz. Geçmişten farklı olarak bugün sorunun öznesi Türkiye’de değil Avrupa Birliği’nin bizatihi kendisidir.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat