Düşünce ve analiz dergisi Kriz ve Kritik 2.Sayısı çıktı


Düşünce ve analiz dergisi Kriz ve Kritik 2.Sayısı çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 23 Aralık 2015 Çarşamba 18:25


Üç aylık düşünce ve analiz dergisi Kriz ve Kritik 2.Sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Üç aylık düşünce ve analiz dergisi Kriz ve Kritik 2.Sayısı ile raflardaki yerini aldı.
 
Bu sayıda yine Kriz ve Kritik bölümüzde Kamil Ergenç “Suriye Üzerinden Medeniyetler Savaşı” başlıklı yazısında Paris saldırı ve sonraki süreçte yaşananları irdelerken “enformatik İğva’ya karşı nasıl sahih bir duruş sergileyeceğimiz hususunda henüz sağlıklı değerlendirmeler yapabilecek durumda değiliz.” diyor. Yine yazının devamında “…dil ufkumuz meflûç edildiği için Dünyada ki hâkim paradigmaya uygun olarak meselelerimizi ele alıyor ve zihinlerimizi hâkim paradigmaya göre şekillendiriyoruz. Dolayısıyla isimlendiremediğimiz şeyler bizim olamıyor.” tahlilleriyle adeta zihnimizi orantısız düşünmeye sevk ediyor.
 
Dünya Gündemi bölümünde  Engin Dinç “Bütün Yönleri ile Suriye’deki Güç Mücadelesi” yazısında bölgedeki son gelişmeleri ve Rus uçağının düşürülmesinin olası neticelerini tartışıyor.
 
Malumat Bölümünde Nuri Yılmaz “ Bir Terör Olayının Üç Bileşeni Vardır” yazısında okuyucuyla adeta söyleştiği kısımda üzerinde hassasiyetle düşünmemiz gerektiğini düşündüğü bazı soruları sıralıyor: “Yapılan iş terördür, terörü yapanlar da İslam dairesi içerisindeki bir kesim. Peki, ya onları terör yoluyla kendilerini ifade etmeye mecbur bırakan!
Ve başkalarına karşı yapıldığı müddetçe terörü destekleyip besleyenler kimler!
 
Büyüttükleri canavar kendi başlarına bela olmaya başladı, bütün mesele bu değil mi?” sorusunu yöneltiyor okuyucuya.
 
Ahval bölümünde Sait  Alioğlu “STK’lar ve İktidar İlişkisi Deneyimi” başlıklı yazısında “Nasıl bir STK, nasıl bir sivil toplum?” sorusunun yanıtını arıyor
Aksülamel Söylesi Bölümünde Ömer Faruk K. ve Hüseyin Çelik Şair ve Yazar Hilmi Yavuz ile oldukça önemli konuların tartışıldığı reaksiyonu bol bir söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşiden önemli bir başlık olarak Hilmi Yavuz’un belkide bir itiraf yada öz eleştiri olması açısından oldukça kıymetli olma niteliğinide taşıyan Türkiyede aydın konusu hakkında şu cümlesi öne çıkıyor: “ Hepimizin zihni Batı ayarlıdır… Ben dahil…”
 
Kitap Fikir Bölümünde M.Sinan Karabıyık Erving Goffman’ın Damga kitabı üzerine, Yunus Özdemir ise Siyonizm İdeali Peşinde Koşan Bir Hamambaşı kitabı hakkında değerlendirme yazıları ile  mini bir alternatif okuma klavuzu sunuyorlar.
 
Filmozofi Bölümünde  Nesrin Yoksuç “Düzenin Esaretinden Dönüşümün Asaletine” isimli yazısında çekirdek bir ailenin hayatlarını iademe ettirebilmeleri için çalışma hayatında verdikleri mücadeleyi işleyen İkin Gün ve Bir Gece filmini değerlendiriyor.
 
Psikoloji Bölümünde Psikolog Gökhan Özcan “Şiddetin Psikanalizini Konuşmak” ve Psikolog Kübra Nur Aslan “Narsisistin Sonsuza Yuvarlanan Beraberliği” yazıları  ile ruh sağlımızı derinden etkileyen konulara merhem sürüyorlar
 
Röportaj Bölümünde Yağmur Sultan Öz, 13 ciltlik Okuma Tefsiri'ni kaleme alan mütefekkir kadın yazar Semra Kürün Çekmegil ile güzel bir röportaj gerçekleştirdi.
 
Bir sonraki sayımızda tekrar görüşmek ümidi ile
 
İyi okumalar
 
www.krizvekritik.com.tr

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat