Düsseldorf-Almanya’dan Gazze'ye Selam


Yalçın İÇYER, Düsseldorf-Almanya’dan Gazze'ye Selam

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


Sevgili Genç Hüseyn'in(Ra) Hatırasına (Avrupa’da Bir Gençlik) Bir Gençlik

'Biz sana, onların(gençlerin) başından geçenleri, doğru ve hikmete dayalı olarak, kıssalarıyla anlatıyoruz. Hakikaten onlar Rablerine inanmış gençlerdi. Biz de, onların, imanda, hak yolda, hayırlı yolda sebat edenlerin şevklerini artırdık.'18/13

Beşinci devrenin kapısı önünde nur infilâkı yeni bir şafak fışkırışını gözleyen bir gençlik...

Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün'dikey'leri'yatay' hale getirecek bir çığlık kopararak'mukaddes emaneti ne yaptınız?' diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik...

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin dâvacısı bir gençlik...

Halka değil, Hakka inanan; meclisinin duvarında'Hakimiyet Hakkındır' düsturuna hasret çeken, gerçek adâleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik...

Emekçiye'Benim sana acıdığım ve seni koruduğum kadar sen kendine acıyamaz, kendini koruyamazsın! Ama sen de, zulüm gördüğün iddiasıyla, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başı boş bırakılamazsın!' diyecek... Kapitaliste ise'Allah buyruğunu ve Resûl emrini kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın!' ihtarını edecek... Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin, aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrâkine sahip bir gençlik...

Necib Fazıl kısakürek

25 Kasım 2012 Yarım parça bulutların arasında bizi selamlayan sonbahar güneşinin ışıkları altında bir ikindi vakti. Almanya'nın Düsseldorf kentinin caddelerindeyiz. İki üç gün önce siyonist güçleri ikiyüze yakın filistinliyi şehit etti. Otuzdan fazla çocuğun katledildiği bu katliamı telin ediyoruz. Filistin’in Gazze'si yine alt yapısıyla yok edildi. İşletmeler, gelir kurumları, yardım yolları yok edildi. Dünya yine seyirci kaldı. Yine petrol ağaları sahip çıkmadılar. Yine annelerin ciğerleri yandı. Yine babaların yüreği parçalandı. Yine genç kızlar nerede müslümanlar diye cayır cayır bağırdı ve kimse sesini işitmedi. Kara Eylüllere, Sabra ve Şatillalara, Nakbelere, Ceninlere yeni bir cenin eklendi ve yine siyonist bombalar Gazze'de acı ve ızdırap bıraktı. Kim işitti onları? Tarihe yine kara bir sayfa geçti. Kim yazdı. Tarihe bir siyah leke daha düştü. Bir Mavi Marmara daha vuruldu. Yine Gazze annelerinin yüreği yandı. Fethi Şikakilere, Ahmed Yasinlere, Rabtisilere, Ahmed el-Caberi'de ekleniyordu. Ve şehidler kervanı uzanıyordu. Bizi çağırıyordu, Gazze, ama biz susuyorduk dostlar. Biri iki hafta önce Halebli anne ve babaların gözyaşına şahid olan gönlü yanık biri olarak Gazzeli annenin sesini duymuyorduk. Sanki bize bir şey düşmesin de kurtulalım demeye hazır bulunuyorduk. Ateşkes sağlandığı için yapmayalım. Gitmeyelim. O tenkitçiler, bu cümlelerimi de abartı görürler belki. Neden sizleri Ashabı Kehfe benzettim diye. Ben etrafınızı saran polislerle sizin seslerinizi onlara benzetiyor ve hayalimi yazıyorum. Bizi saran dünyevileşme adeta bizi yere çakılı vermiş hale getirmişti. Sizi işitmemiz için önce şu ayeti işitmemiz gerekiyor. Sanki şu ayet bana sesleniyordu.'Ey iman edenler, nerde kaldı müslümanlığınız! Niçin Allah’ın emrinden uzak durarak:'Allah yolunda, İslâm uğrunda koşarak seferber olun' denilince yerinizde yurdunuzda çakılıp kaldınız, ağırlaştınız. Yoksa âhiretten, ebedî yurttan vazgeçip dünya hayatına mı razı oldunuz? Dünya hayatının zevki, âhiret hayatının, ebedî yurttaki hayatın yanında lafı edilmeyecek bir değerdedir.Taube9/38 Sakın bu ayeti de yanlış anlamasınlar. Sizi savaşa çağırmıyorum. Sizleri, kendimi ve sizi tenkit edenleri Allah yolunda çıkan şahid-örnek- müslüman olamaya davet ediyorum. Allah(cc) yolunda ne yapılması gerekiyorsa onun güzel örnekliliğini yapmaya çağırıyorum. İnsanlık bu güzel örnekliliğin özlemi içindedir.

Aklıma üstad Necip Fazıl'ın bir kısmını aldığım şiirini hatırlattı. Çünkü bende bir gençlik görüyordum. Bir gençlik. Almanya'nın yetiştirdiği gençlik. Düsseldorf caddelerinde Yukarıda anlattığım feryadı duyan bir gençlik Gazzeli annenin feryadını Avrupalıya ulaştıran, Avrupalı bir gençlik. Aklıma Hira dağına çıkarken yüzümü batıya çevirip yaptığım dua geldi. O gün duamda Rabbimden istediğim gençliği görüyordum. Herkesin umudunu kestiği Avrupalı gençliği, kayıp ettiğimizi sandığımız gençliği buluyorduk. Almanya gençliği, almanca konuşan, almaca slogan atan, almanca Gazze'ye sahip çıkan gençlik. Hem sloganları ve hem de kalpleri ile Alman yetkililere bir mesaj veriyorlardı. Çocukları, kadınları, yaşlıları, yerin altını ve üstünü harap eden bu siyonist devlete neden yardım ediyorsunuz? Sorusunu soruyorlardı. Sizin yaptığınız alt yapıyı da yok ediyor bu zalimler. Bir gençlik görüyordum, belki giyimleri kuşamları, saçları, dış görünüşleri ile Gazzeli değildi. Ama kalbi ile Gazzeliydi. Uyuduğu halde başkasını eleştirenler yine eleştiriyordu. Ne bu dağınıklık? Çok az kişi katılmış. Kimsenin haberi yoktu vs. Ama ben seviniyor ve takdir ediyordum. Çünkü, nerde müslümanlar? Diye feryad eden Gazzeli çocuğa cevap duyuyordum. Bunu iki genç kızımız (Celina ve Yasemine) ve onlara yardım eden bir avuç genç yapmışlardı. Onların bu güzel gayretini tebrik ediyorum. Allah onların ve onlara yardım eden bizim kızlarımız, Hacer, Kevser, hatice ve erkek gençlerin yar ve yardımcısı olsun. Ben burdayım, ben senin yanındayım ve ben senin sesini duyuyorum, diyen bir gençlik vardı önümde. Avrupa sokaklarında kendilerini aradığım bir gençlik. Tanıdıklarım bana bakıp gülümsüyorlardı. Tanımıyanlarda adeta seviniyorlardı. Sanki güç alıyorlardı. Sanki benim dış görünüşüm onlara bu yaptığımız doğruymuş dedirtiyordu onlara. Ah sevgili gençler, keşke bilseydiniz benim yorgun ruhum sizinle nasıl güç buluyordu. Artık ölmek benim için gam değil çünkü bu bayrak yerde kalmayacak. Ruhum sizinle şahlanıyordu. Hepinizi tek tek kucaklayıp ruhumu sizinle şahlandırmak istiyordum. İçim tek gözlerinizden öperim diyordu, ey avrupalı gençlik. Çünkü siz Gazzelinin annesinin Avrupalı senfonisini bana hatırlatıyordunuz canım gençlik. Ve inanıyorum ki bu toplumunda güzel örnekliliği olursunuz. Polis amcaları da fazla üzmediniz onların tabiri ile. Sizden taşkınlık bekliyorlardı. Ama kişiliğinize yakışır bir eylem oldu. Size uzun bir dua planladım. Sizin saf ve temiz sesinizin aminleriyle yerine ulaşacak bir dua düşündüm. Ama orda nasip olmadı. Şimdi burada dua ediyorum.

Allah'ım bu gençliği bize verdiğin için sana sonsuz hamd ediyorum.

Allah’ım Resulun (ass) sevgili Husey'ni (ra) gibi, bu gençliğine Huseyn olmayı nasip et.

Allah’ım Hz.Huseyn'in bilincini bu avrupalı gençliğe de ver.

Allah’ım Bana Huseyn'in zülme karşı duruşunu yaşatan bu çocuklarımıza razı olacağın Hüseyni ahlakı nasip.

Allah’ım Kerbelayı, Gazzeliye yaşatan zülmün ve çağdaş faşizmin karşısında sesi ve yürüyüşü ile dillendiren bu yavrularımızın gönüllerini, kalblerini ve amellerini Huseyn’i kıl.

Allah’ım, ismi, Muhammed, Cihad, Cahid, Ömer, Ahmed, Hacer, Yasemina, Celina, Aişe, Fatıma, Hatice, Kevser, Meryem Nur, Ali, Huseyn, Hasan, Enes, Azad olan bu gençliğe isimlerini aldıkları erlerin çağımızın erleri kıl.

Allah’ım onların ahlakını bu yavrularımıza ver.

Allah’ım NFK'in şiirinde özlemini duyduğu gençlik kıl bu yavrularımızı.

Allah’ım Avrupalı gençliği Ali beytin çağımız varisleri kıl.

Allah’ı, kitabında Ali Beyti nasıl tertemiz kılmayı diledinse şu gençliğimizi de tertemiz kıl.

Ey sevgili Hüseyn(ra) sevin seni unutmayan bir gençlik var. Rabbim iç ve dış dünyasıyla onları sana benzetsin.

Ey Sevgili Zeyneb(ra) sevin senin davanın bayrağını avrupalı gençlik dalgalandırıyor. Rabbim onları seninin ahlakınla ahlaklandırsın.

Ey Üstad surda açılan gedik kapanmadı, kapanmayacak, çünkü kendisini ona nöbetçi kılmış bir gençlik var. Allahım biz ebeveynleri bu yavruların bekçileri kıl.

İşte avrupalı gençlik. Allahım kemiyetleri kadar, keyfiyetlerinide arttır. Onları cennetin adayı kıl.

Şehid Ahmed el-Caberi'nin eşinin söylediği şu tavsiyesini yerine getirenlerden eyle. Kardeşlerimin hepsini namaz kılarken ve Kur’an okurken, öğrenirken görmek istiyordu. Babam, kardeşlerimin Kur’an surelerini ezberlediklerini görünce çok sevinirdi.

Allah’ım bu sesleri namazın şahidi kıl.

Allah’ım bu sesleri Kur'an'ın muştusu kıl. Kur'an'ı onların ve bizim gönlümüzün baharı kıl. Size teşekkür ediyorum gençler. Sizi bizim gevşekliğimize rağmen bize veren Allah'a hamd makamındayım Avrupalı Hüseyn ve Zeyneb varisleri. Rabbim sizi bahtiyar kılsın. Bana en tatlı namazı kıldırdınız, Rabbim sizleri namaz kılanlardan eylesin Allah'a emanet olun.


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat