Dünyada Birileri diğerlerinden neden daha çok sorun yaşar?


Dünyada Birileri diğerlerinden neden daha çok sorun yaşar?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 19 Mayıs 2015 Salı 12:30


Yaşadığımız dünyada, birileri olabileceğinin çok üstünde bir hayat standardında yaşam sürerken, başka birileri neden alabildiğine sefalet çekmektedir?

Küre Medya / Haber Merkezi
Rasim Özdenören’in Müslümanca Düşünme Üzerine Denemelerini okudunuz mu bilmiyorum, ama okuyanların önemli şeyler bulacağına eminim.

Kitap 1986 baskısı, şöyle diyor Özdenören:

Halen beş milyara yakın insanın yaşadığı yeryüzünde, baka hiçbir ek faaliyete gerek duymadan, mevcut nüfusun on mislini besleyebilecek seviyede üretim yapıldığı halde, milyonlarca insanın açlıkta pençeleştiği söyleniyorsa, ortada bir bozukluğun var olduğunu söylemek için çok zeki olmak şart değildir.

 

Üreticilerin fiyatları düşürmemek için piyasaya mal arz etmekten kaçınıp stoklama yolunu tercih ettikleri bir dünyada, bir kısım insanların çıplak gezdiğini görünce, bu işin içinde bir bozukluk olduğunu söylemek için ekonomi tahsil etmeye de gerek yoktur.Kaliforniya’nın portakal bahçelerinde portakal toplamaya çıkmış yüzbinlerce tarım işçisinin günde üç portakal karşılığında çalışmaya mecbur bırakıldıkları için karınlarını doyuramadıkları, fakat bahçe sahiplerinin fiyatları düşürmemek için toplanan portakalları denize döktükleri bir dünyada, bir bozukluk olduğunu görebilmek için Kaliforniya’ya portakal toplamaya gitmiş olmamızda gerekmez.

Afrika’da, Hindistan’da, Güneydoğu Asya’da, Güney Amerika’da açlıktan kemikleri çıkmış bebelerin resmini çektirmek için yatışa giren ve bu yarışta binlerce lirayı bir kalemde sarf edebilen gazete ve dergilerin ulunduğu bir dünyada; en aç insanın fotoğrafını çeken foto muhabiri altın madalya ile taltif edilirken, fotoğrafı çekilen aç bebenin sırtından para kazanabilen becerikli gazeteciler tebriklere boğulurken, aç insanların kendi hallerine bırakılmasında bir bozukluk olsa gerek.

 Yoksul çocukları esirgeyip korumak adına düzenlenen balolarda, göbekleri yeterince şişmiş adamlar sabaha kadar vur patlasın çal oynasın vakit geçirirken, bu çocukların okuma kitaplarını nasıl alabileceklerinin hesabının yapıldığı bir dünyada bozukluk var demektir.

 Aç kalma tehlikesiyle nüfus planması yapmak için teşkil edilen ekiplere binlerce liralık harcırahlar tahsis edilip bir o kadar hastane ve  doktor masrafına katlanılırken, doğmamış çocukların rızıkları yüzünden uykuların kaçtığı bir dünyada bir bozukluk olsa gerek.

Doğmuş çocuğu beslemek için sarf edilecek paranın ana rahmindeki çocuğun doğmaması için sarfedildiği bir dünyada bir bozukluk bir terslik var demektir.

 

Daha en az 40 milyar insanın rahatlıkla barınabileceği bir dünyada, kırk katlı binaların yapılmasına rağmen....

  

..rağmen insanların mesken sıkıntısından şikayetçi oldukları bir dünyada akla aykırı bir düzenin işlediğinden şüpheye düşmemeli.

 Okullarında çocuklarına cinsel eğitimin verildiği ülkelerde, akla gelmez sapkınlıkların en yaygın biçimde yerleşmiş olması  vakıası ile ırza tecavüz olaylarının, alkolizmin, klinik akıl ve ruh hastalarının en çok bu ülkelerde yoğunlaştığının görüldüğü bir dünyada, bu işlerin düzenlenmesinde bir bozukluğun olduğunu kabul etmek gerekecektir.

 Kısaca söylersek, bu gün problem alanı olarak önümüze getirilen konuların, tümüne düzmece problemler olarak bakılmalıdır. İnsanlar her neyi put olarak görmüşlerse, o putlar karşılarına problem olarak çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, günümüz dünyasında asıl problemlerin problem diye uğraşılan konular olmadığını, asıl problemin kafa yapısından kaynaklandığını söylemek gerekecektir.  

Küre Medya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat