Dünya basını Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü


Dünya basını Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Haziran 2015 Pazartesi 04:31


Çok önemli olduğuna sürekli vurgu yapılan Türkiye'deki seçimler 7 Haziran'da yapıldı ve geçti. Ortaya tek başına iktidarın olmayacağı bir sonuç çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Çok önemli olduğuna sürekli vurgu yapılan Türkiye'deki seçimler 7 Haziran'da yapıldı ve geçti. Ortaya tek başına iktidarın olmayacağı bir sonuç çıktı.

Kısaca dünya basını bu seçim sonuçlarını nasıl gördüler.New York Times:

Türkiye'nin İktidar Partisi Meclis Çoğunluk Kaybetti.

Türkiye'nin İktidar Partisi, anayasayı yeniden yazmak ve kendi gücünü daha çok artırmak için hırsla girdiği seçimi kaybetti. Türk seçmenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü büyük bir ders verdi.

Wall Street Journal

Türkiye’deki iktidar partisi Meclis'te Çoğunluk Kaybediyor

İktidarını güçlendirmek isteyen Erdoğan’ın çabalarına seçmenden büyük darbe.

Türkiye'nin İslamcı kökenli hükümetinin seçimlerden mağlup çıkmasından sonra koalisyon hükümetinin kurulacağı tablo ortaya çıktı. 13 iktidarda kalan Recep Tayyip Erdoğan bu seçimlerde çoğunluğu kaybetti.

İngiltere: Economist

İktidardaki AK Parti, geçmişte olduğu gibi 7 Haziran’da daha önce yaptıklarının aynısını yapamayacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma (AK) partisi Pazar günkü seçimlerde büyük bir gerileme yaşadı. Sayın Erdoğan'ın, en azından şu an için, başkanlık ve anayasayı değiştirme hırsı beklemeye kaldı.

The Guardian:

Türkiye seçim: iktidar partisi çoğunluğu kayberder Kürt yanlısı HDP meclise girer.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi oyların% 41’ini kazandı. Hükümet kurmak için koalisyona ihtiyacı olacak.

Independent

Türkiye de seçimler: Başkan Recep Erdoğan'ın partisi, Kürtler zaferi karşısında çoğunluğu kaybeder.

Kürt yanlısı parti, ilk kez meclise girmek için yeterli oy kazanmasının ardından, binlerce Kürtler Pazar günü Türkiye'de sokaklara döküldü.

The Times

Seçmenler Erdoğan engelledi, Kürtleri çıkardı

Türkiye'nin İslamcı kökenli partisi, tek parti iktidarını 12 yıl sonra meclis çoğunluğunu kaybederek yitirdi, dün yapılan seçimde çarpıcı bir gerileme yaşadı.

Arabistan - paltoday.ps

Sonuçlar: Adalet ve Kalkınma Partisi tek başına hükümeti kuramayacak.

Türkiye'nin Kürt yanlısı olan parti HDP, % 10 barajını aşarak resmen meclise girmeye hak kazandı.

VİCE NEWS

Erken Sonuçlara göre, Tarihi Seçimde Erdoğan'ın ve Türkiye'nin İktidar Partisi iktidarı kaybetti.

Türkiye'nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Kürt yanlısı Halk Demokrat Parti’sine (HDP) sandalye kaptırdı ve genel seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybetti.

Al Kuds

Türkiye: Erdoğan, ilk kez mecliste mutlak çoğunluğu Kürtler karşısında kaybeder.

Parti Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkedeki tek başına hükümet olamıyor. Pazar günü gerçekleşen seçimlerde, Meclis'teki 13 yıllık iktidarını kaybetti.

İsrail News

Erdoğan'ın AKP’si Türkiye'nin seçimlerinde kaybeder

Sayılan oyların% 88 sonra Erdoğan anayasa reformlarını uygulamak için gerekli çoğunluğun çok gerisindedir; Kürt yanlısı parti ilk kez meclise giriyor

Ürdün - assabeel

Zafer, Parlamentoya giren Kürtlerin partisinin

Demokrat Halk Partisi modern Türkiye'nin tarihinde mecliste Kürtlerin ilk temsilcisi olarak sürpriz yaparken, Adalaet ve Kalkınma Partisi’nin tek başına bir hükümet kurması mümkün değil.

Albawaba.news

Erdoğan, Türkiye'de seçimlerde ciddi bir darbe aldı

Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk haberlere göre, parlamento seçimlerinde ciddi bir darbe aldı. Türk anayasa reformlarını gerçekleştirmek için Erdoğan'ın gerekli çoğunluğa sahip olmayacağını ortaya çıktı.

Gürcistan - Geotimes

Türkiye'nin iktidar partisi parlamentoda çoğunluğu kaybetti

Kürtlerin partisi "Demokratik Halk Partisi"  %10 barajını aşarak meclise girdi.

Türkiye’deki 7 Haziran parlamento seçimlerinin ilk sonuçlara göre, iktidar partisi - "Adalet ve Kalkınma Partisi" - parlamentodaki çoğunluğunu kaybediyor. "Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hedefi öncelikle çoğunluğu sağlamak daha sonrada anayasayı ve Cumhurbaşkanının yetkilerini çoğaltmak istiyordu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat