Dünkü çatışmayla ilgili HÜDA-PAR'dan açılama yapıldı


Dünkü çatışmayla ilgili HÜDA-PAR'dan açılama yapıldı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 30 Mayıs 2015 Cumartesi 08:46


HDP’lilerin İdil'de 2 HÜDA PAR üyesini katletmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen HÜDAPAR Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, HÜDA PAR ile HDP arasında bir çatışmanın söz konusu olmadığını olayın tamamen HDP’liler tarafından köylülerin taranması olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca (Xaniké) köyünde HDP'lilerin uzun namlulu silahlarla HÜDA PAR üyelerine düzenlediği saldırıda 2 kişinin katledilmesinin ardından HÜDA PAR Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, HÜDA PAR Diyarbakır İl Teşkilatında basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, HÜDA PAR ile HDP arasında bir çatışmanın söz konusu olmadığını olayın tamamen HDP’liler tarafından köylülerin taranması olduğunu vurguladı.

En küçük bir olayda eli silaha uzanan insanlardan bu topluma bir hayır gelmeyeceğini belirten Yılmaz, Kürdistan’a huzurun gelmesi için bu kesimin halk tarafından cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Yapılan saldırı ve zulümlerin duracak gibi görünmediğini söyleyen Yılmaz, karşı tarafın bu saldırıyı durdurmaya yönelik hiçbir girişiminin ve hiçbir çabasının olmadığına dikkat çekti.

HDP’nin her katliamdan ve saldırıdan sonra cılız bir şekilde işi provokatörlere ve provokasyona yüklediğini ve zeytinyağı gibi üste çıkma yoluna gidip kalıcı bir çözüm bulunması için hiçbir çabaları olmadığını söyleyen Yılmaz, basın mensuplarına seslenerek, “Bu kaçıncı kez sizleri kardeşlerimize yönelik yapılan vahşi saldırılar nedeniyle toplamamız. Dilerim ki, bu son olsun. Kardeşlerimizin kanının dökülmemesi, gençlerimizin kanlarının dökülmemesi ve gençlerimizin analarının ağlamaması için bunun son olmasını diliyoruz. Bu son olsun demek zorundayız..” dedi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü. “Ama son olması için de saldırganların kendilerine bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Kin ve nefretin yok edilmesi geriyor. Kendi tabanlarını öfkeyle doldurmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Batıda özgürlük havarisi, doğuda ise bir elde molotof, diğer elde keleş silahı ile toplumun vicdanını, iradesini topyekun rehin almaya çalışmak, ne vicdanidir, ne insanidir, ne de ahlakidir.” dedi.

Kimsenin Kürdistan’da Müslümanları ve Hür Dava gönüllülerini Kürdistan’dan sürmeye güç yetiremeyeceğini vurgulayan Yılmaz,  Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Xanıkê köyünde, daha önce tutuklanıp cezaevine girmiş olan bir PKK/KCK’lı şahıs tarafından tüm köylülerin taranması sonucunda 2 üyelerinin şehid olduğunu ifade ederek olayın seçim çalışması amacıyla köye giren HDP’nin köylüleri tehdit ve tahrik etmesiyle başladığını söyledi.

**********

“Eğer bıçak kemiğe dayanırsa, bardak taşarsa kimse kontrol edemez, herkes aklını başına alsın”

Halkın zarar görmemesi için yıllardır sabrettiklerini hatırlatan Yılmaz, “Hz. Eyüp’ün sabrını gösteriyoruz. Acılarımızı gönlümüze gömüyoruz. Fakat saldırıya uğrayan, her gün katledilen bu kitleyi, eğer bıçak kemiğe dayanırsa,  o bardak taşarsa kimse kontrol edemez. Bunu ben bile kontrol edemem. Bu noktada herkesin aklını başına alması lazım. Ve daha fazla tahrik ve provoke etmemeleri lazım. Gerçekten Kürdistan’a barışın gelmesini istiyorlar ise, o zaman adam gibi bu işin sorumluları ortaya çıkacak. Bu nokta da yetkililer kim ise ortaya çıkacak. Ve bir daha olmaması için ellerini taşın altına koymaları lazım. Kutsalları neyse, neye inanıyorlarsa ellerini onun üzerine koyarak yemin edip ‘bir daha tahrik ve provoke etmeyeceğiz, kitlemizi nefret ile doldurmayacağız, Kürdistan’a barışın ve huzurun gelmesi için çalışacağız’ diye yemin etmeleri lazım. Ve bu olayı kınamaları lazım. Bugüne kadar bize yapılan tüm saldırıları kınamaları lazım. Yarın, öbür gün arabulucu diye yandaş STK’ları kapımıza göndermesinler. Gerçekten arabulucu olmak isteyen, elini taşın altına koymak isteyen kişi ve kurumlar da bu saldırıyı ve 6-7 Ekim katliamını açık ve net bir dille kınamaları lazım. Ondan sonra gelip bu noktada arabuluculuk girişiminde bulunabilirler. Kimse kimse gazımızı almak için uğraşmasın. Tarihsel süreç içerisinde, insan ve toplum yaşamında belirli bazı kırılma noktaları vardır. O kırılma noktalarına dikkat etmek lazım. Sabırları zorlamamak lazım. Bu kaçıncı ‘son olsun’ deyişimiz. Onların da bu ‘bir daha olmayacak’ ya da ‘biz değiliz provokatörler’ demesin. En küçük bir olayda eli silaha uzanan insanlardan bu topluma bir hayır gelmez. Hiç kimseye ne bir fayda verir ne de hayır getirir. Ne  Kürtlerin kurtuluşu için, ne de bu toplumun barış ve huzuru için bu anlayış bir fayda sağlamayacaktır. “ açıklamasında bulundu.
İLKHA

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat