Doğu Türkistan’da Son Durum


Doğu Türkistan’da Son Durum

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 22:27


66 yıldır komünist Çin işgali altında bulun Doğu Türkistan’da İslam ümmetinin sessizliğinden cesaret alan kızıl zulüm, her geçen gün katlanarak artmaya devem ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Zulüm tüm hızıyla devam ederken komünist Çin’in Doğu Türkistan’daki her türlü iletişim aracına getirdiği yasaklar ve ihlal edilidiği takdirde uygulanan ağır cezalar sonucu Doğu Türkistan dünyanın en büyük açık hava cezaevine dönüşmüş ve sağlıklı bir şekilde haber alabilmek oldukça zorlaşmıştır.

 Bu sebeble,  Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı olarak,  Komünist Çin tarafından Doğu Türkistan’da uygulanan zulmü sizlere  sağlıklı bir şekilde  aktarabilmek için  yaklaşık 3 ay önce Doğu Türkistan’a   bir muhabir kardeşimizi göndermiştik.

 Muhabir kardeşimiz kısa bir süre önce Doğu Türkistan’daki gözlemlerini tamamlayarak geri döndü. Malum haber  ajansları  gibi  Çin tarafından davet edilmediğimiz ve  Çin lehine ”Doğu Türkistan’da Zulüm Yok” başlıklı   ısmarlama haberler yapmayarak sadece gerçekleri yazdığmız için,  muhabir kardeşimizin güvenliği ve  bu tür çalışmalarımızın devamının sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına  muhabirimizin  hakkında herhangi bir bilgiyi paylaşamıyoruz.

 Doğu Türkistan ‘da  3 ay boyunca bulunan  muhabir kardeşimizin gözlemlerini, Doğu Türkistan İslam Bülteni Haber Ajansı olarak siz takipçilerimizin ilgisine sunarız;

 ” Komünist Çin hükümetinin  Doğu Türkistan’da ki  baskıları  günden güne artmakta.Doğu Türkistan’da kibrit satışının dahi yasaklandığı bögleler bulunmakta. Evlerde kullanılan bıçak keser balta gibi  edevatlar numaralandırılmış ve bir evda bu tür edevatların birden fazala bulundurulması yasaklanmış. Kuran-ı kerim ve isami içerikli kitap, cd gibi tüm dökümanlara i hatta duvarlarda asılı ayet-i kerime vb  dualara dahi el konulmaktadır.

 Uygurların  tüm mahremleri ifşa edilmektedir. Çin polisinin sudan sebebler ile  hunharca katlettiği insanların mezarları bile belli değildir. Bu konu ile  bir araştırma yaptığımız da karşımıza çok  ürkütücü bir gerçek çıktı. Çin’in   katlettiği  Uygur Müslümanları Doğu Türkistan ‘ın Taklamakan çölüne dozerlerle  ile kazdığı toplu mezarlara gömdüğünü öğrendik.Bunu  şahit olmuş   bir çok kardeşimiz bulunmakta.Bu olaya şahit olanların  kardeşlerimizin birçoğunun ruh sağlığı bozulmuş ve deproasyana   girmişler, bazılarıda   Çinliler  tarafından farkedilince  imha edilmişlerdir.

 Geçen sene 27 Temmuz  Ramazan bayramının 1. günü gerçekleşen  ve iki köyün tamamen imha edilidiği Yarkent -İlişku katliamında   ölenlerin sayısının basında çıkanlardan  oldukça fazla olduğu ve tam rakamını kimsenin bilmemesi ile beraber 2009  Urumi katliamındaki katledilen insan sayınndan çok olduğu aldığmız duyumlar arasında..

 Çin acımasızlığını Yarkent – İlişku katlimında ‘da  göstermiş ve  orada olayları yatıştırmak için bulunan Çinlilerin milli diyerek adlandırdığı  bazı polisleri de hunharca ayrım gözetmeksizin infaz etmişlerdir.Kendisi de  Uygur olduğu için Uygurlara iyi davranan polis ve  devlet memurları en hafif olarak görevden alınmakta  , kimi zamanda tutuklanmakta  350 bini aşkın Doğu Türkistan’lı Müslümanın sudan sebebler ile Çin tarafından tutuklu olduğu   ceza evlerinde yer kamamış bulunmakta.Bu sebeble, suçları sadece Doğu Türkistan’lı Müslüman olmak olan 16 – 35 arası birçok kardeşimiz çok kötü şartlarda  Çinlilerin belirlediği mekanlarda tutulmaktadır.

 Oradan çıkmayı başaran birkaç kişiyle görüşme fırsatı yakaladım; ”Oradan çıktıktan sonra dahi zalim Çin’in  peşlerini bırakmadıklarını ve  6 ay boyunca hergün Komünist partinin kanun derslerine katılmak zorunda olduklarını” söylediler. Görüştüğüm bir başka  Uygur kardeşimiz ise  ” Şu an Urumçi’ den güneye tüm Doğu Türkistanda durumun içler acısı olduğunu ve  bütün yolların  Çin hükumetinin kurduğu güvenlik şirketinin elamanları tarafından kapatılırak kontrol noktları kurulduğunui  bu  kontrol noktalarında  geçerken ters baktın,  sakal bıraktın, bana cevap verdin gibi  bahaneler ile göz altına alınan Doğu Türkistanlı Müslümanların  sayısının bi hayli fazla olduğunu ” belirtti.Bunun psikolojisinde sorun var diyerek gözaltına alınan Doğu Türkistanlı Müslümanları kendi gözlerimle gördüm.

 Doğu Türkistanlı Müslğamanlar e vlerini kiraya verememekteler. Evleri olmayan başka şehirden gelen insanlar ev bulamamaktadırlar, bunun üstüne evi boşta kalan insanların evleri mühürlenmekte neden bu evin kullanılmadığı sorgulanmaktadır.

 Aile planlaması adı altında bütün evlere Çinli doktorlar polis eşliğin de girerek kadınların hamile  olup olmadığını kontrol etmekte, eğer hamile kadın varsa kaç aylık olduğuna bakılmaksızın bebek düşürülmekte ve anne hayatı tehlikeye atılmaktadır.

Gece yarısı baskınlarında evde nüfusa kaydı yapılmamış yada dini eğitim alan çocukların olup olmadığı kontrol edilmektedir.Senelerdir süren hicablı avı gün geçtikçe ağırlaşarak baskısını hissettirmektedir. Hatta çarşaf giymeyen pardesü ve başörtüsü giyen hanımların başörtüsünün içine giydikleri bone bile suç teşkil etmektedir.


Kaynak: Doğu Türkistan Bülteni

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat