Diyarbakırlılar Erdoğan'dan bekledikleri sözleri duydu mu?


Diyarbakırlılar Erdoğan'dan bekledikleri sözleri duydu mu?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Mayıs 2016 Cumartesi 23:52


Sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sonrası ilk kez Diyarbakır'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, çok sıkı güvenlik önlemleri alınmış olan bir Diyarbakır karşıladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kent girişlerinde arama noktaları kuruldu, hemen tüm kavşaklarda polis araçları vardı, gün boyunca helikopterler kentin üzerinde uçtu.

Mitingin yapılacağı Valilik binasının önü ise zaten bir gün öncesinden trafiğe kapatılmıştı. Kente heyecandan öte, güvenlik önlemleri ve kapatılan yollardan kaynaklanan bir gerilim hakimdi.

116 projenin açılışını gerçekleştirmek ve Dürümlü Mezrası'nda PKK'lılara ait bomba yüklü kamyonun patlaması sonucu hayatını kaybeden 16 köylünün ailelerine taziye ziyareti yapmak üzere Diyarbakır'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında, yeni Başbakan Binali Yıldırım da vardı.

Valilik binası önündeki konuşmayı dinlemek için çevre ilçe ve köylerden çok sayıda kişi Diyarbakır merkezine geldi ancak miting alanı Erdoğan'ın kentteki önceki mitinglerinde olduğu kadar coşkulu ve kalabalık değildi.

Binali Yıldırım başbakan olarak ilk defa Diyarbakırlılara hitap etti, HDP (Halkalrın Demokratik Partisi) belediyelerini hedef aldı; "Hizmet icin gelen paralar terör örgütünün hizmetine sunuldu, burunlarından getirecegiz" dedi.

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında ciddi maddi hasar da gören Sur ilçesine değinerek esnafın zararının karşılanacağını belirtti.
İzleyiciler arasında Yıldırım'ın sesini Cumhurbaşkanı'nınkinin yanında düşük bulanlar da vardı, "Yok yok sesi açılmış" diyenler de...

ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLÜR MÜ? 

Miting alanındaki Diyarbakırlılar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan duymayı en çok beklediği şey, çözüm sürecine dair bir açıklamaydı.

Kısa sürede çözüm süreci ihtimalinin olmadığını söyleyen Erdoğan, "Burda kuru kuru silah bırakmak olmaz. Betona gömecekler ve kordinatlari verecekler. Bunlar silah bırakmaya alışık. Bir müddet sonra yine gelirler. Biz bu oyunlara gelmeyiz" dedi.

Erdoğan'ın bu sözlerinin miting alanındakileri tatmin ettiğini söylemek güç. Alandakilerden biri "Barışa dair net bir cevap bekledik. Ama operasyonlarin devam edeceğini söyledi. Buradayız ama her an bir patlama olur endişesi ile geldik" diyor.

Alandakiler, barışı engelleyenin ise PKK olduğu görüşünde.

Ak Parti Diyarbakir Yenişehir gençlik örgütünde çalışan Zekiye Selki, "Artık halk bilinçlendi ve çok zorluklar çekildi. Bundan sonra daha huzurlu günler olacağını ümit ediyorum. PKK'nin tabanda destek kaybettiğine inanıyorum. Halk desteklemeyince de Şehir içinde bombalı eylemler yapıyorlar."

Mitingi alandan değil kent merkezindeki kahvelerden birinde, televizyondan takip eden Şahin adlı bir Diyarbakırlı Ak Parti'ye oy verdiğini yine de Erdoğan’ın kente gelişinin kendisinde heyecan yaratmadığını belirtiyor ve "İçimiz kan ağlıyor. Sur'da insanlar mağdur oldu. Örgütün hendek politikası yanlıştı. Kan dökülerek bir sonuç alınamaz. Böyle giderse kent Filistin’e benzeyecek" diyor.

Yine aynı kahvedeki bir başka kişi ise "Çatışma ortamı ayrışmayı getiriyor. Bu sorunun çözümü için iki tarafın da adım atması lazım” ifadelerini kullanırken, Polat “Partiler kendi çıkarları için biz halkın hayallerini heba ettiler. Bizim refahımızı unuttular" diyor.

BU ERDOĞAN ESKİ ERDOĞAN DEĞİL

Konuşmanın sonunda Diyarbakır'da hayatın kısa sürede normale döneceğine dair umutlar pek de yüksek değil. Diyarbakırlıların kimisi Erdoğan’ın hiç değişmediğini hep aynı olduğunu savunurken, kimisi de "Barışçı Erdoğan, savaşçı Erdoğan oldu" iddiasında bulunuyor.

Üniversite öğrencisi İsmet, Erdoğan’ın geçmiş yıllara göre ciddi bir değişim yaşadığını söylüyor ve “Savaşa dayalı bir politikaya geldi. Kendi istekleri ve başkanlık için savaş başlattı” diyor.

Şahin de Erdoğan’ın değiştiğini belirtiyor ama bu değişimle ilgili yorumu farklı. O “Bu Erdoğan, eski Erdoğan değil. Ama şartlar ve güncel koşullar onu serleştirdi, otoriterleştirdi” diyor.

Kaynak. BBC Türkçe 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat