Diyarbakır’daki çatışmanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı


Diyarbakır’daki çatışmanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 28 Kasım 2015 Cumartesi 16:32


Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği Diyarbakır’daki çatışmanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Şeyh Mutahhar Camii’nin Dört Ayaklı Minaresi’nin geçen günlerde yaşanan çatışmalarda hasar görmesi üzerine bugün Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasının sona erdiği sıralarda, Balıkçılarbaşı’da polisin durdurduğu bir ticari taksiden inerek sokağa kaçan kişi veya kişiler tarafından kalabalığa ateş açıldı.

Tahir Elçi’nin Dört Ayaklı Minare’ye; “Dört Ayaklı Minare’yi Ayağından Vurdular” yazılı dövizleri astığı esnada gerçekleşen saldırıya polisin karşılık vermesiyle çatışma yaşandı. Bu arada başından vurulan Elçi, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Elçi, hayatını kaybetti.

 

Saat 10.30 sıralarında gerçekleşen olayda, Tahir Elçi’nin yanı sıra, bir polis de hayatını kaybetti.  Öte yandan Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi ile Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde içlerinde polislerin ve Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan’ın da bulunduğu toplam 9 yaralının tedavi altında olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, basın açıklamasının yapıldığı noktaya yakın bölgede bir taksiden şüphelenip durduran polise, araç içerisindeki kişiler tarafından ateş açılıyor. Saldırının ilk anında 2 polis yaranırken, saldırganlar ise taksiden inip kaçıyor. Ardından 2 kişi olduğu belirtilen saldırganlar basın açıklamasını yapan gruba doğru yöneliyor. Bu arada Tahir Elçi’nin ve baro üyelerinin yanında bulunan güvenlik şube polisleriyle saldırganlar arasında çatışma yaşanıyor. Yaşanan çatışma esnasında Elçi, başından vurularak ağır yaralanıyor.

 

Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elçi, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederken, hastaneye gelen yakınlarının ise büyük üzüntü yaşadığı görüldü. 

Tahir Elçi, Şeyh Mutahhar Camii’nin Dört Ayaklı Minaresi’nin çatışmalarda hasar görmesi nedeniyle protesto amaçlı yaptığı basın açıklamasında son sözleri şöyle olmuştu: “İnsanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun. Tarihimize değerlerimize sahip çıkalım.”

Suriçi’nde yaşanan çatışmada olay yerine giden bir ambulansın da saldırıya uğradığı ve çevrede bulunan halkın da kurşunların hedefi olduğu görüldü.

Öte yandan hayatını kaybeden Tahir Elçi’nin cenazesi yarın saat 10.00’da morgdan alınarak Yeniköy Mezarlığı’nda defnedileceği belirtildi. Elçi'ye isabet eden mermi uzak mesafeden ateşlenmiş


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi'nin otopsisi tamamlandı. Elçi'ye isabet eden tek kurşunun ensesinden girip sol gözünden çıktığı ve uzak mesafeden atış yapıldığı belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı otopsi raporunda, “Kişinin vücuduna bir adet ASMÇ isabet etmiş olduğu, ense soldan kafasına isabet ederek arkadan öne aşağıdan hafif yukarıya ve soldan hafif sağa seyirle kemik kırıkları, ayrıca beyin-beyincik kanaması ve harabiyeti yaparak alın sol taraftan vücudu terk etmiş olduğu… Ateşli silah mermi çekirdeği, girişi yarasının incelenmesine göre ateş mesafesinin, uzak atış mesafesinden yapılmış olduğu”  belirtildi. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat