Dışişleri:'Halep'e yönelik saldırılar derhal durdurulmalıdır'


Dışişleri:'Halep'e yönelik saldırılar derhal durdurulmalıdır'

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 29 Temmuz 2016 Cuma 12:52


Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Esad Rejimi'nin Halep'te sivillere yönelik saldırılarını kınayarak, "Halep’e yönelik, sivilleri ve sivil altyapıyı da hedef alan hava saldırıları derhal durdurulmalıdır" diye açıklama yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Dışişleri Bakanlığından, Halep'in Suriye rejimi ve destekçileri tarafından çatışmaların durdurulması anlaşması ile terörle mücadele kisvesi altında kuşatma altına alınmasının, "hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez" olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Halep'in şehir merkezinin doğusunun rejim ve destekçilerinin yoğunlaştırdığı saldırılar sonucunda bir süredir fiilen abluka altında olduğu belirtildi.

Açıklamada, Halep'in doğu bölgesinin Suriye'nin diğer kısımlarıyla kalan tek tedarik güzergahının da kapanmasıyla tamamen kuşatma altına girmesinden duyulan "derin infial" vurgulandı.

Dıişleri Baknalığı'nın 28 Temmuz 2016, Halep'in Rejim Tarafından Kuşatma Altına Alınması Hakkında açıklaması:


Suriye rejimi ve destekçilerinin Temmuz ayı başından bu yana yoğunlaştırdıkları saldırılar sonucunda bir süredir fiilen abluka altında olan Halep şehir merkezinin doğu bölgesinin, Suriye’nin diğer bölgeleriyle kalan tek tedarik güzergahının da kapanmasıyla tamamen kuşatma altına girmesi derin bir infial uyandırmaktadır.

Suriye ihtilafına siyasi bir çözüm bulunması yolundaki çabalara başından bu yana samimi yaklaşmayan ve ihtilafın çözümünü askeri yöntemlerde arayan rejim ve destekçilerinin bu hamlesinin Çatışmaların Durdurulması mutabakatı ve terörle mücadele kisvesi altında gerçekleşmiş olması da hazin, ibret verici ve asla kabul edilemeyecek bir niteliktedir.

Halep’e yönelik, sivilleri ve sivil altyapıyı da hedef alan hava saldırıları derhal durdurulmalıdır. Halep’te ve Suriye’nin diğer bölgelerinde kuşatma altında yaşayan birkaç milyon sivili insanlık dışı koşullara mahkum eden bu uygulamalara derhal son verilmeli, buralardaki nüfusun can güvenliği ve insani yardıma kesintisiz ve koşulsuz erişimi Birleşmiş Milletler gözetiminde bir an önce sağlanmalıdır. Emsali bulunmayan bu zalim uygulamaların rejim ve destekçilerinin Suriye’de insanlığa karşı işledikleri suçlara yeni ve dünya durdukça hatırlanacak bir halka eklediği unutulmamalıdır.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası camia süratle harekete geçerek bu insanlık ayıbını ortadan kaldıracak güçlü ve anlamlı adımları atmalıdır.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat