"Direniş işgalciyle yapılacak savaşa zemin hazırlıyor"


"Direniş işgalciyle yapılacak savaşa zemin hazırlıyor"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Ekim 2015 Pazar 19:34


Araştırmacı yazar Sari Urabi,Kudüs intifadasının ileride düşmanla yapılacak büyük savaşın zeminini oluşturduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Araştırmacı yazar Sari Urabi, şu anda Filistin’de yaşanan çatışmaların ve işgalciye karşı birikmiş olan öfkenin; düşmanla sürdürülen barış görüşmelerinin ve görüşmeleri yapan liderlerin gösterdiği başarısızlığın doğal bir sonucu olduğunu belirterek, Kudüs intifadasının ileride düşmanla yapılacak büyük savaşın zeminini oluşturduğunu söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin kendisiyle yaptığı röportajda Batı Yaka ve Kudüs’te başlayan ve giderek şiddetlenen Kudüs intifadasını değerlendiren siyasi analist Urabi, şu anda yaşanan olayların çok önemli ve büyük olduğunu, yoğunluk ve etkisi açısından önceki intifadalardan çok farklı olduğunu ifade etti.

Kendisiyle yaptığımız röportajı sunuyoruz:

İşgalciyle yapılan barış görüşmelerinin başarısızlığı

Urabi yaptığı değerlendirmede şu hususların altını çizdi:

“Şimdiki başkaldırı, son yıllarda birikmiş direniş eylemlerinin bir sonucudur. Bu çaptaki direniş Filistinlilerde birikmiş öfkenin boyutunu gösteriyor. Aynı şekilde işgalciyle yapılan barış görüşmeleriyle, bu görüşmeleri yapan liderlerin başarısızlığını da yansıtıyor. Bu süreçte direnişin tabelası Kudüs, Mescidi Aksa ve yerleşimcilere karşı koyma da olsa bu doğal bir direniş ve mücadeledir.”

 Olayları bir intifada olarak görmek için henüz erken olduğuna dikkat çeken Urabi “Olup bitenleri bir intifada olarak değerlendirmek için zaman henüz erken. İntifada toplumsal bir olgudur. Halkın içindeki birçok fert katılım gösterir ve uzun süre devam eder. Şu anda yapılanlar büyük bir direniştir. Bu direniş işgalciyle daha büyük ve daha kapsamlı bir savaşa zemin hazırlayacak. Ancak Filistin’de intifada olarak anladığımız manadaki geniş çaplı bir direniş aşamasına henüz ulaşılmamıştır” dedi.

Urabi, bu direnişin Mescidi Aksa’daki durumu en azından birkaç ay öncesine götürüp götürmeyeceğine dair sorulan bir soruya şu cevabı verdi:

“Mescidi Aksa insanları sokağa dökmede, sosyal patlama meydana getirmede çok önemli bir etkendir. Belirleyicidir. Bunun yanında Kudüs halkıyla Batı Yaka’da yerleşimcilerin durumları da etkilidir. Tabi bu direniş, Mescidi Aksa’ya saldırı konusunda düşmana önemli mesajlar verecektir. Mescidi Aksa’ya saldırmanın kendi güvenliğini tehlikeye sokacağını gösterdiler. Düşman geçen Eylül ayında Mescidi Aksa’ya saldırarak Filistinlilerin nabzını yokladı. Neticede işgalcinin gördüğü şimdiki tablo oldu.”

Urabi ayrıca, şu anda sürdürülen toplumsal direniş ve işgalciyle çatışmaların, yerleşim birimi inşaatını durdurmanın ve yerleşimcileri saldırılardan caydırmanın en etkili yolu olduğunu söyledi.

İntifadayı engelleme çabaları

Filistin Yönetimi’nin olup bitenler karşısındaki tutumu, direnişi bastırmak ve bitirmek için savaşmaya yeltenip yeltenmeyeceğinin sorulması üzerine ise Urabi şunları paylaştı:

“Merhum Arafat’ın vefatıyla büyük değişimlere uğrayan Filistin Yönetimi’nin yapısı ve birçok nedenden dolayı bu yönetimin işgalciyle çatışmaları tırmandırma niyetinde olmadığı ortadadır. Buna rağmen şimdiye kadar halkı engelleme gücüne de sahip olamadı. Başta birçok girişimde bulunduysa da bunu başaramadı. Büyük bir ihtimalle görüşmelerde elini güçlü tutmak için bunu kullanmak isteyecektir.”

Urabi, ortaya konan direnişi durdurmak ve intifadayı bastırmak için Arap ülkelerinin Filistin Yönetimi’yle yaptığı yoğun görüşmelerin sorulması üzerine de şunları ifade etti:

“Filistin davasıyla ilgili olan Arap devletlerinin şu anda yaşanan direnişi bastırmak ve bunun bir intifadaya dönüşmesini engellemek için harekete geçtikleri bir gerçektir. Ancak bunun kararı Arap devletlerinin elinde değil, Filistin halkının elindedir.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat