Dicle Ünv.'nde PKK'lılar Müslüman öğrencilere saldırdı


Dicle Ünv.'nde PKK'lılar Müslüman öğrencilere saldırdı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Nisan 2013 Çarşamba 14:05


Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde kutlu doğum programı yapmak isteyen müslüman öğrencilere, aynı üniversitede okuyan PKK yanlısı öğrenciler saldırdı. Saldırı sonucunda 1'i ağır olmak üzere 4 öğrenci yaralandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde okuyan müslüman öğrencilerin kurduğu Bilge Gençlik Kulübü, kutlu doğum haftasının gelmesi nedeniyle üniversitede kutlu doğum programı organize etti. 

Üniversitede okuyan PKK yanlısı öğrencilerin kurduğu Özgür Düşünce Derneği (DÜÖ-DER) üyeleri ise Müslüman öğrencilerin önünü keserek, böyle bir program yapamayacaklarını, yapacaklarsa önce kendilerinden izin almaları gerektiğini söyledi. 

İki karşıt grup arasında bu yüzden tartışma yaşandı.

Bilge Gençlik Kulübü öğrencileri ise PKK yanlısı öğrencilerin baskınına rağmen kutlu doğum programını yaptı. Kutlu doğum programına Doğru Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş katıldı.

Göktaş konuşma yaparken, bazı BDP Milletvekilleri ve PKK sempatizanları konferans salonunu basmak istedi. Güvenlik güçleri ise olaya müdahale etti.

İki karşıt grup arasında başlayan olaylar ise daha da büyüyerek, bugün de devam etti. 

Bugünkü olaylarda yüzlerce PKK yanlısı, taş ve sopaların yanısıra bıçaklarla Müslüman öğrencilere saldırdı. Saldırıda Mahmut Durmaz, İlyas Kaya, Muhlis Bayancuk ve Serhat Sönmez yaralandı. Ağır yaralanan Mahmut Durmaz ameliyata alındı. 

Yaralanan öğrenciler, üniversitenin Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı. 

BDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Sabahat Tuncel, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Pervin Buldan ve PKK yanlısı öğrenciler ise hastaneye saldırmaya başladı. 

Polisin burada yaptığı müdahalede 30 kişi gözaltına alındı. 

Olay nedeniyle üniversiteye çok sayıda polis ekipleri sevk edildi. Polis, kavgaya karışan bazı öğrencileri gözaltına alırken, sıkı güvenlik önlemleri alındı. Üniversitede gerginlik sürüyor.

Dicle Üniversitesi, çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi.

BİLGE GENÇLİK KULÜBÜ: SUSMAYACAĞIZ

Bilge Gençlik Kulübü, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde bugün yaşanan kavgayla ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan olaylarda sadece kendilerini koruduklarını belirtti. Kulüp üyeleri, kampüste yaptıkları açıklamada ise "Bugüne kadar çok defa sustuk ancak artık susmayacağız." şeklinde ifade kullanmadıklarını dile getirdi.

Bilge Gençli Kulübü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, "Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü olarak 09.04.2013 tarihinde'Özgürlük ve Kurtuluş Rehberi Tevhit Öğretmenim Hz. Muhammed (S.A.V)'adı altında kutlu doğum etkinliği yapmak için rektörlükten izin aldık, bu izin gereği etkinliğimizin tanıtım ve reklam faaliyetleri için afiş ve broşür bastırıp 08.04.2013 tarihinde Dicle Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde bunları asmamız ve dağıtmamız esnasında DÜÖ-DER isimli derneğin yetkilisi olduğunu söyleyen öğrenciler tarafından engellenme girişimine maruz kaldık." denildi.

Kulüplerinin başkanı ve kulüpteki yönetim kurulu arkadaşlarının sağduyulu bir şekilde bunun nedenini öğrenmeye çalıştığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: "Bunun üzerine, söz konusu DÜÖ-DER'e bağlı öğrenciler rektörlükten alınan iznin bir anlam ifade etmediğini, burada yapılan tüm etkinliklerin ancak kendilerinin izniyle gerçekleşebileceği, aksi durumda her ne pahasına olursa olsun buna engel olunacağını söylediler. Konuşmalar sürerken, konuşmaya dışarıdan katılan bazı dernek üyeleri, konuşan arkadaşlara saldırarak olayı başlattılar. Sayıca çok fazla olan DÜÖ-DER üyeleri, oradaki arkadaşlarımıza ciddi bir şekilde sopa ve sandalyeyle saldırdılar. Bu görüntüler, Mimarlık Fakültesi kantinindeki güvenlik kameralarında mevcuttur ve polis tarafından alınmıştır. İncelenen görüntüler sonucu polisin ifadesine göre, olayı çıkaran DÜÖ-DER üyeleri gözaltına alınmıştır. Arkadaşlarımız dışarıya çıkarken, dışarıda organize olmuş yüzlerce taşlı sopalı DÜÖ-DER üyeleri, Eğitim Fakültesi'nden koşarak üzerimize doğru geldiler ve defalarca saldırdılar. Arkadaşlarımızdan yaralılar ambulansla hastanelere kaldırılmıştır. Herhangi bir olayın çıkmasını istemeyen arkadaşlarımız, üniversiteyi terk ederken birçok fakülte önünde önceden organize olmuş DÜÖ-DER üyeleri tarafından defalarca saldırıya uğramışlardır. Bunu üzerine arkadaşlarımız kendilerini korumak için karşı taraftan aldıkları sopalarla yürümek zorunda kaldılar. Arkadaşlarımız iddia edildiği gibi herhangi bir yaralayıcı aletle okula gitmedikleri gibi böylesi bir saldırıyı da beklememişlerdir. Ayrıca, hiçbir örgütle bir bağlantımız yoktur. Durum böyleyken bu gruba yakınlığıyla bilinen bazı haber ajanslarının olayı olduğundan farklı bir şekilde DÜÖ-DER örgencilerine saldırı yapılmış gibi yansıtmaları büyük bir aldatmacadır."

Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat