DHKP-C Suriye'den eylem için kamp istedi


DHKP-C Suriye'den eylem için kamp istedi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Kasım 2013 Pazartesi 09:43


DHKP-C Türkiye'de "daha rahat eylemler yapabilmek için" Suriye'den kamp talep etti. Esad ile görüşmelerin sürdüğü bildirilirken, Başbakan'ın koruma ekibine 80 kişilik anti terör timi de katıldı.

Küre Medya / Haber Merkezi
YUNANİSTAN'DA faaliyetlerine eskisi gibi devam edemeyen DHKP-C terör örgütü Suriye'ye yerleşmek için Şam yönetimiyle görüşme başlattı. Örgüt Beşşar Esad'dan kamp alanı istedi. Esad'la görüşmelerin sürdüğü belirtilirken DHKP-C terör örgütünün Türkiye sınırına yakın kamp alanından Türkiye'de ses getirecek eylem yapacağı kaydedildi.

DHKP-C terör örgütünün bu kararı almasında Türkiye'de yapılacak eylemler için Avrupa'dan mühimmat getirmenin zor olması etkili olduğu ifade edildi. Suriye'de mühimmat konusunda hiç zorlanmayacağını düşünen örgütün Ankara ve İstanbul'da eylemler planladığı bildirildi. Örgüt'ün ilk hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğu öğrenildi. İkinci hedefte ise Emniyet binaları ve karakolların olduğu kaydedildi.

80 kişilik anti terör timi

DHKP-C'nin polisi ve AK Parti'yi hedef alması sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçerek Başbakanı korumak için 80 kişilik özel ekip kurdu. Başbakanın korumalarından ayrı çalışan bu ekip ani saldırılar ihtimaline karşı çevrede kuş uçurtmuyor. Terörle mücadele polislerinden oluşturulan 80 kişilik özel ekip dönüşümlü olarak Başbakanlık Binası, AK Parti binası ve Başbakanın Keçiören'deki evini 24 saat koruyor. Özel ekibin olası saldırılara karşı istihbarat topladığı belirtilirken aynı zamanda saldırı gerçekleşmeden saldırıları önleyici tedbirler aldıkları kaydedildi. Sivil Terörle Mücadele Ekipleri'nden oluşan tim arasında ağır silahlı polislerin yanı sıra keskin nişancılar da yer alıyor. Başbakanlık, AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ın evi civarında denetleme de yapan ekipler olası eylemleri de gerçekleşmeden önlüyor. Bazı şüpheli şahıslarla ilgili kimlik kontrolü yapılırken bazı şüphelilerin ise gözaltına alınarak sorgulandığı ifade edildi.

DHKP-C Belçika sözcüsü gözaltına alındı

DHKP-C'nin Belçika sözcüsü Bahar Kimyongür, hakkındaki Interpol arama kararı nedeniyle İtalya'da gözaltına alındı.

Kimyongür'ün, Suriye ile ilgili Monza kentinde uluslararası bir konferansa katılmak için geldiği Milano yakınlarındaki Orio al Serio Havalimanı'nda, Türkiye'ye iade edilmesi için çıkarılan hakkındaki Interpol arama kararı dolayısıyla gözaltına alındığı bildirildi.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Kimyongür'ün yarın Brescia'daki Temyiz Mahkemesine çıkarılacağı ve sorgusunun yapılacağı belirtildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre de, İtalyan yetkililerinden Türk makamlarına hafta sonu olması sebebiyle henüz bir bildirimin yapılmadığı öğrenilirken, Kimyongür'ün Türkiye'ye iadesine ilişkin sürecin uzun zaman alabileceği ifade edildi.

Kimyongür, 15 Haziran 2013'te eşi ve iki çocuğu ile gittiği İspanya'da, hakkındaki Interpol kararı dolayısıyla gözaltına alınmış, dava süreci devam ederken kefaletle serbest bırakılmıştı.

Bahar Kimyongür, Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ın da arasında bulunduğu 10 örgüt üyesiyle Belçika'da işledikleri suçlar sebebiyle daha önce 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

STAR

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat