Demokratik Suriye Kuvvetleri'nden IŞİD'e savaş ilanı


Demokratik Suriye Kuvvetleri'nden IŞİD'e savaş ilanı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Kasım 2015 Pazartesi 12:30


PKK/PYD öncülüğünde oluşturulan Demokratik Suriye Kuvvetleri bu ayın başlarında kuruluşunu ilan ettikten sonra ilk açıklamasını IŞİD’e savaş ilanı ile yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Suriyeli muhalif birliklere danışmanlık görevi yapacak özel birliklerini ülkeye göndereceğini açıklamasının ardından Haseke’de konuşlu Kürt milisler IŞİD’e savaş ilanında bulundu.

PKK/PYD öncülüğünde oluşturulan Demokratik Suriye Kuvvetleri bu ayın başlarında kuruluşunu ilan ettikten sonra ilk açıklamasını IŞİD’e savaş ilanı ile yaptı.

Örgüt Sözcülüğünün yaptığı açıklamada ‘bugün askeri operasyonlarımızın ilk adımının başlangıcını ilan ediyoruz’ ifadelerine yer verildi.

İnfocenter media'da yer alan haberde; Amerika Birleşik Devletleri ABD tarafından desteklenen Kürt milisler, Arapların da içinde yer aldığı yeni bir oluşuma katılmış, Demokratik Suriye Kuvvetlerini kurmuştu.

Kendisini Demokratik Suriye Kuvvetleri olarak tanımlayan yeni oluşum PKK’nın Suriye kolu YPG ve onlarla beraber IŞİD’e karşı savaşmış Arapları içine alıyor.

Gözlemciler Viyana’da toplanan 13 ülke Dışişleri Bakanının Suriye’de diplomatik çözüm arayışı için bir araya gelmesinden bir gün sonra ülkenin kuzeyinde yeni bir savaşın başlatıldığının ilan edilmesini anlamlı buluyor.

Uluslararası Güvenlik ve Küresel Çatışma İlgilileri için hazırlanan haber-analiz sitesi infocenter.media, ABD, Rusya ve İran gibi güçlerin bölgesel politikalarını Afganistan ve Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de savaşın uzun sürmesi planlarının üzerine kurduğu görüşünde.

infocenter.media editör masası, Demokratik Suriye Kuvvetlerinin kuruluşunu önemsediğini belirterek Türkiye’nin de Suriye savaşına dahil olacağı sürecin söz konusu örgütün faaliyetleriyle gelişeceğini öngörüyor.

Örgüt Sözcülüğünce yapılan açıklamada ayrıca ‘tüm grupların katılımı ve IŞİD’e karşı savaşan uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının desteğiyle Haseke’nin kurtuluşu harekatının başlangıcını ilan ediyoruz’ ifadelerine yer verildi.

Bugün medyaya yansıyan haberlerde ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadeleyi yoğunlaştırmak için bir dizi karara imza attığı, ABD’nin IŞİD’e yönelik hava saldırılarına katılmak üzere İncirlik’e A-10 ve F-15 savaş uçakları konuşlandırma kararı aldığı kaydedildi.

Haberlere göre ABD’nin özel harekat birliğine ait 20 ila 30 askeri danışman IŞİD ile savaşan gruplara yardım etmek ve onları eğitmek üzere Suriye’nin kuzeyine gönderilecek. Washington yönetimi 4 yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye’ye ilk kez asker gönderiyor.

Demokratik Suriye Kuvvetleri Sözcüsü ‘bu kampanya Haseke’nin işgal edilmiş bütün alanları IŞİD’den kurtarılana dek devam edecek’ dedi.

Demokratik Suriye Kuvvetleri, YPG, YPJ, El Senadid, Süryani Askeri Konseyi, Burkan El Fırat, Suwar El Reqa, Şems El Şemal, Lîwa El Selçuki, El Cezire Tugayları, Kürt Cephesi,  Çeyş El Suvar, Livai El Tehrir ve Liwai 99 Muşat adlı 13 örgütten oluşuyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat